Ameriški odvetnik Christopher John Kulish je v ponedeljek dosegel vrh strehe sveta z nepalske strani, je za CNN dejala Meera Acharya, direktorica nepalske turistične organizacije.
'Svoj zadnji sončni vzhod je videl z najvišje točke sveta'
Med spustom je varno prispel do gorskega prelaza South Col v Nepalu, ki se nahaja na nadmorski višini 7900 metrov, a nato nenadoma umrl, je povedala Acharya.
Družina umrlega planinca je sporočila, da so strti ob izgubi. "Chris, ki je aprila dopolnil 62 let, je bil v maloštevilčni odpravi, ki se je na goro odpravila v idealnem vremenu, in potem ko ni bile več gneče, ki je prejšnji teden zaznamovala odprave na Everest," so zapisali v izjavi.
"Svoj zadnji sončni vzhod je videl z najvišje točke sveta. S tem je postal član 'kluba 7', potem ko je osvojil najvišje vrhove na vseh celinah sveta," do dodali in zapisali še, da je umrl med tem, ko je delal to, kar je imel najraje.
V ponedeljek so potrdili še eno žrtev. Avstrijska družina je namreč potrdila, da je "po uresničitvi svojih sanj" umrl 64-letni Avstrijec Ernst Landgraf.
Štirje razlogi za 'smrtonostno' pomladansko sezono na Everestu
V prejšnjih dveh desetletjih je na najvišji gori sveta v povprečju umrlo šest ljudi letno. Kaj je torej šlo narobe letos, da je samo v spomladanski sezoni število mrtvih že 11? BBC ob tem opozarja, da je to sezona z rekordnimi 381 odpravami, ki so dobile dovoljenje nepalske vlade za vzpon. To pomeni več kot 600 ljudi, ki so se pripravljali na podvig, ob tem pa še kopica podpornega osebja.
Medtem ko so za številne mrtve okrivili gnečo, so tukaj tudi drugi razlogi za letošnji visok smrtni davek strehe sveta. Prvi je zgrešeno vremensko okno za vzpon. Medtem ko se je večina odprav v začetku maja začela zbirati v baznem taboru, je v sosednjih Indiji in Bangladešu že divjal ciklon Fani.
Drugi razlog je slaba organizacija gneče. Strokovnjaki opozarjajo, da so oblasti izgubile nadzor nad gnečo na gori. 23. maja je tako Everest videl rekordnih 250 planincev, zaradi česar so nekateri morali čakati več ur pod vrhom, tako na vzpon kot na spust. Mnogi so bili izčrpani in z majhnimi zalogami kisika.
Tretji razlog, kot poroča BBC, so bili neizkušeni planinci, ki so se pridružili odpravam, kot zadnji razlog pa navajajo konkurenco med organizatorji odprav, še posebej med starimi in novimi, ki ponujajo ugodnejše cene.
"Kot rezultat tega agencije, ki organizirajo odprave, najemajo manj izkušene vodnike, ki so cenejši in ki ne zmorejo strankam ponuditi prave podpore v takšnih kriznih situacijah," je ob tem dejal Tshering Pande Bhote, podpredsednik nepalske zveze gorskih vodičev.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.