"Po sestanku s predsednikom Srbije Borisom Tadićem smo župani občin pripravljeni v najkrajšem roku zagotoviti prosto gibanje za normalno oskrbo vojakov Kforja," so v pismu poveljniku mednarodnih sil Erhardu Drewsu zapisali župani občin Zvečan, Zubin Potok, Leposavić in Kosovska Mitrovica. Gre za območje barikad, s katerimi kosovski Srbi protestirajo proti navzočnosti kosovskih carinikov na mejnih prehodih Jarinje in Brnjak.
Kot predlagajo omenjeni župani, bi tehnične podrobnosti dogovora določili v sredo na sestanku v Zvečanu ali na posebnem sestanku, če Kfor meni, da je to potrebno, povzema srbska tiskovna agencija Beta.
'Samo za Kfor? Ne, hvala!'
Tiskovni predstavnik Kforja Uwe Nowitzky pa je v odzivu že izjavil, da Kfor ne pristaja na nikakršne pogoje glede svobode gibanja. "Prosto gibanje pomeni za vse strani, mednarodne organizacije pa tudi vse državljane Kosova, in to je treba doseči. Prosto gibanje samo za Kfor zaradi na primer oskrbe ali podobno, ne pa tudi za Eulex, je nesprejemljivo," je dejal.
Ponovil je, da je poveljnik mednarodnih sil v soboto to zelo jasno povedal županom občin na severu Kosova. "Svobodo gibanja je treba udejanjiti brez pogojev za kogar koli in ob katerem koli času. To je zelo jasno. Nič drugega od tega ni sprejemljivo," je poudaril.
Stefanović: Pričakovanja kosovskih Srbov so nerealna
Je pa vodja srbske delegacije na pogovorih med Beogradom in Prištino Borislav Stefanović za današnjo izdajo časnika Večernje novosti "povsem nerealne zahteve in pogoje" srbskih politikov na severu Kosova označil za napačne. Med omenjenimi zahtevami je tudi, da bi prekinili dialog s Prištino, ki poteka pod okriljem Evropske unije, in ga postavili pod okrilje Združenih narodov.
Pomembno je, da se dialog nadaljuje in skozi njega doseže rešitev za vprašanje mejnih prehodov na severu Kosova, je poudaril Stefanović. To je realen okvir, v katerem lahko branimo naše interese. Vse drugo je nerealna in negotova pot. Po mnenju Stefanovića te nerealne zahteve izvirajo iz določenih opozicijskih političnih krogov v Srbiji.
Vlada v Beogradu je pod pritiskom parlamentarne opozicije, saj vodilne stranke iz različnih razlogov od konca minulega tedna bojkotirajo parlamentarne seje, ob tem pa zahtevajo vnovično zasedanje o položaju na Kosovu.
V opozicijskih vrstah se le manjša Liberalnodemokratska stranka Čedomirja Jovanovića zavzema za jasno spremembo politike Beograda do Kosova in njegovo priznanje.
Potem ko pogovori županov štirih občin na severu Kosova s Tadićem v nedeljo niso prinesli rezultatov, se je le-ta v ponedeljek zavzel za čimprejšnjo obnovitev dialoga med Beogradom in Prištino.
Kosovska predsednica Atifete Jahjaga pa je za današnjo izdajo kosovskega dnevnika Epoka e re dejala, da posebna avtonomija za sever Kosova ni možna, zavrnila pa je tudi možnost razdelitve Kosova, izmenjavo ozemlja ali preselitve prebivalstva. Kosovo in Srbija bi se morala o vseh odprtih dvostranskih vprašanjih pogovarjati kot dve neodvisni in suvereni državi, je še dejala po poročanju srbske tiskovne agencije Beta.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.