Upor proti pokojninski reformi Nicolasa Sarkozyja se širi. Protestom so se priključili tudi tovornjakarji, ki so danes zjutraj blokirali dovoze do več skladišč z gorivi. Prav tako ovirajo promet na cestah in avtocestah. A čeprav se upor širi, francoska vlada ostaja pri svojih načrtih.
Kljub temu da je vlada obsodila postopke nasprotnikov pokojninske reforme in napovedala, da v državi ne bo zmanjkalo goriv, se prebivalci Francije soočajo z zaprtimi bencinskimi črpalkami, poročajo tuji mediji. Prav tako je oviran železniški promet, v Toulousu na jugozahodu države je bil zaprt dostop do garaže avtobusov, tako da si prebivalci ne morejo pomagati niti z javnim prevozom. Sedmi dan stavke je močno moten železniški promet, saj je odpovedan kar vsak drugi vlak v notranjem prometu. Proteste so občutili tudi letalski prevozniki, ki so poročali o pomanjkanju goriv, a te so nato dobili iz zalog.
Vlada na drugi strani miri prebivalce in jim še naprej zagotavlja, da ima država dovolj zalog goriv, tako da večje krize ni pričakovati. Kljub temu je treba opozoriti, da so tovornjakarji in protestniki zelo uspešni pri blokadi številnih rafinerij in skladišč goriva.
Mladi se spopadajo s policijo, starejši na barikadah
Protestniki imajo še vedno nadzor nad 12 rafinerijami, prav tako nad nekaterimi skladišči goriva. Proteste so organizirali sindikati, pridružili pa so se jim vsi, ki menijo, da jim pokojninska reforma ne obljublja nič dobrega. Tako so prejšnji teden na ulice stopili tudi dijaki, ki so tako podprli svoje starše v boju, prav tako pa so s svojim protestom želeli francoski vladi pokazati, da so zaskrbljeni za svojo prihodnost. Protestnike podpirajo tudi študenti. Sicer pa so se v mestu Lyon dijaki spopadli s policijo, starejši pa vztrajajo na barikadah, ki so jih postavili pred vhode v rafinerije. Vrstijo se številne aretacije.
Sicer pa so predstavniki francoskega sindikata CGT pozvali vse, ki se ne strinjajo z napovedano pokojninsko reformo, naj pridejo na letališča, kjer bodo protestirali. Se obeta kolaps letalskega prometa v Franciji? Sindikalisti pravijo, da ne izključujejo tudi morebitne blokade letališč.
Francoske oblasti so letalske družbe pozvale, naj jutri zmanjšajo letalski promet v državo in iz nje za skoraj 50 odstotkov.
"Gre za nezakonite akcije"
Francoski premier Francois Fillon je protestnike opozoril, da so njihove akcije nezakonite, saj je nedopustno, da blokirajo dostop do goriv.
Tiskovna agencija Reuters poroča, da je francoska vlada zagrozila z nasilnim zatrtjem protestov, če bodo ti še naprej hromili državo.
Francoski minister za industrijo Christian Estrosi je dejal, da ima vlada vse pod nadzorom. "Podjetja ne bodo blokirana, transport ne bo blokiran, prav tako ne bodo blokirani uporabniki cest,“ je odločno dejal.
Zaradi stavke v Belgiji odpovedani nekateri vlaki Eurostar
Na tisoče potnikov vlakov Eurostar mora zaradi stavke zaposlenih na belgijskih železnicah danes spremeniti svoje načrte. V okviru 24-urne stavke, ki se je začela v nedeljo ob 22. uri po srednjeevropskem času, so namreč odpovedani vsi vlaki Eurostar iz Londona v Bruselj. Teh je na običajen dan sicer okoli 20.
Poveza med Otokom in Lillom po navedbah Eurostara medtem poteka po spremenjenem urniku, vlaki London–Pariz pa vozijo normalno. Med Lillom in Brusljem naj bi potekala "zelo omejena" nadomestna povezava z navadnimi potniškimi vlaki.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.