V Grčiji je potekala množična splošna stavka, ki sta jo največja sindikata v državi sklicala v odgovor na najnovejše varčevalne ukrepe vlade, ki bi utegnili še poslabšati življenje večine Grkov.
V 24-urni stavki so sodelovali tako zaposleni v javnem kot v zasebnem sektorju. Začela se je s triurno stavko voznikov avtobusov, sledile so posadke trajektov. Stavkajo tudi v številnih bankah in poštah, prav tako so ostala zaprta vrata ministrstev in davčnih uradov. V letalskem prometu naj bi nastale številne zamude, saj nameravajo stavkati tudi piloti.
"Plače, pokojnine in socialne pomoči se stalno znižujejo že dve leti in pol, a dolg in primanjkljaj ostajata nepremagljiva ter stalno terjata nove žrtve," so pred stavko opozarjali sindikati.
V Atenah nasilni izgredi
Grške ulice je tako zavzelo okoli 70.000 protestnikov, pred parlamentom v središču Aten pa se jih je zbralo na ducate, ki so s kapucami na glavah v policiste metali steklenice, kamenje in molotovke, zažgali pa so tudi nekaj kioskov in avtobusnih postajališč. Policisti so jim odgovorili s solzivcem. Doslej so prijeli okoli 120 protestnikov. Besni Grki so izrazili očitno nezadovoljstvo z Evropsko unijo in mednarodnim denarnim skladom: ''EU, IMF ven!''
Grška policija je sicer stavbo parlamenta zavarovala že davi, na delu pa je okrog 3000 policistov, kar je dvakrat več, kot je običajno. Po njihovih ocenah so današnje demonstracije večje od tistih, ki so izbruhnile maja lani. "Ne moremo več, krvavimo. Naših otrok ne moremo vzgajati v takih razmerah," je po poročanju Reutersa povedala Dina Kokou, 54-letna učiteljica in mama štirih otrok, ki ima 1000 evrov mesečne plače. "Ti davki in rezi v plače nas ubijajo!" je dodala.
To je sicer že tretja splošna stavka v Grčiji letos, z njo pa sindikati protestirajo proti ukrepom, o katerih se grška vlada še pogaja z mednarodnimi posojilodajalci.
Ukrepi, s katerimi naj bi prihranili 11,5 milijarde evrov ter z davki zbrali dodatni dve milijardi, naj bi obsegali nadaljnje znižanje plač zaposlenih v javnem sektorju in pokojnin, manj denarja naj bi bilo deležno tudi zdravstvo, poleg tega naj bi zvišali upokojitveno starost s 65 na 67 let.
Raziskava je pokazala, da 90 odstotkov vprašanih Grkov meni, da so ukrepi nepravični in bodo najbolj obremenili revne. A dogovor o ukrepih je nujen, če želi Grčija dobiti naslednjo tranšo pomoči v višini dobrih 31 milijard evrov. V nasprotnem primeru bo grška država bankrotirala.
KOMENTARJI (138)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.