Tujina

Stavke je konec

Pariz, 23. 11. 2007 14.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA, Reuters
Komentarji
0

V Franciji se je končala devetdnevna stavka, ki so jo zaposleni v javnem prometu pripravili v protest načrtovani pokojninski reformi.

Promet v Franciji se počasi normalizira
Promet v Franciji se počasi normalizira FOTO: Reuters

Javni potniški promet v Franciji se je danes začel normalizirati, potem ko se je končala devet dni trajajoča stavka, ki so jo zaposleni v javnem prometu pripravili v protest načrtovani pokojninski reformi francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja. Ponekod stavkajoči sicer še vztrajajo, po pričakovanjih pa bo za normalizacijo železniškega prometa in javnega prometa v Parizu in drugih mestih potrebnih več dni.

Sarkozy je danes zmagoslavno dejal, da je "obljubil to reformo in držal svojo obljubo." Po njegovih besedah z reformo ni več mogoče odlašati.

Nova reforma

Reforma predvideva odpravo zgodnjega upokojevanja. Približno pol milijona zaposlenih v državnih podjetjih se namreč lahko zgodaj upokoji; strojevodje se tako lahko v povprečju upokojijo že pri 50. letih, za zaposlene v pariškem primestnem prometu ter energetskih družbah pa je meja za upokojitev določena pri približno 55. letih. Predvideno je, da tudi zaposleni v državnih podjetjih v prihodnje plačujejo socialne prispevke 40 let namesto 37,5 leta, da bi bili upravičeni do polne pokojnine.

Delavci so se v četrtek odločili končati stavko, potem ko so se začela pogajanja med sindikati, vodstvi podjetij in predstavniki vlade. Po pogajanjih, ki naj bi se končala v mesecu dni, naj bi predstavili konkretne odredbe v okviru pokojninske reforme.

Stavka se je po devetih dneh končala
Stavka se je po devetih dneh končala FOTO: Reuters

Promet se normalizira

Vse proge pariške podzemne železnice sicer danes še niso delovale 100-odstotno, tudi mestni avtobusi še niso bili vsi v pogonu, delovalo jih je okoli 80 odstotkov. Tudi promet na omrežju hitrih vlakov TGV se normalizira, so povedali na železnicah.

Stavki so se pridružili tudi številni zaposleni na univerzah, da bi izrazili nasprotovanje reformi visokega šolstva. Zaradi nasilnega spora med študenti, ki so protestirali proti reformi, in tistimi, ki so želeli na predavanja, so morali danes zapreti pariško univerzo Sorbona.

Eni bi študirali, drugi stavkali

Stavka zaposlenih v pariškem mestnem prometu ter pri francoskih železnicah je po trditvah vlade vsak dan povzročila 400 milijonov evrov gospodarske škode. Najbolj je bil prizadet Pariz, kjer se je zmanjšala prodaja v trgovinah, upadel je obisk gledališč, muzejev in kinematografov, v hotelih so imeli manj gostov.

Zjutraj so se pred univerzo Sorbona stepli študenti, ki so želeli na predavanja, in tisti, ki so so se zavzemali za nadaljevanje stavke. Predavanja so zato odpovedali, univerza pa bo do ponedeljka zaprta. Na rektoratu namreč menijo, da ne morejo zagotoviti varnosti in neodvisnega študijskega procesa.

Stavkajoči študenti nasprotujejo načrtom predsednika Nicolasa Sarkozyja za privatizacijo šolstva. Po njihovem mnenju bi namreč to prineslo višje šolnine. Kot je sporočilo vodstvo univerze, so poskušali blokirati enega od vhodov na Sorbono, pri čemer so izbruhnili nemiri.

O protestih študentov so poročali tudi z več francoskih univerz, potem ko je bil letošnje poletje sprejet zakon, ki daje univerzam več avtonomije pri zbiranju zasebnih virov financiranja. Študenti se bojijo, da bi ta ukrep utegnil privesti do komercializacije brezplačnega javnega izobraževanja.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.