V kitajskem Šanghaju že tretji dan zapored stavkajo vozniki tovornjakov. Stavka je izraz protesta zaradi višanja cen življenjskih potrebščin in goriv. Medtem se vlada "bori", da bi zajezila inflacijo, ki je marca dosegla 5,4 odstotke. Hkrati se bojijo, da bi protesti zaradi cen prerasli v nemire, ki so se pojavili na Bližnjem vzhodu.
Pred pisarno logistične družbe v bližini enega od mestnih pristanišč se je zbrala množica okoli 600 ljudi. Nekateri so metali kamenje v tovornjake voznikov, ki se niso pridružili stavki. Prisotna je tudi policija.

Nekaj ljudi se je razšlo, potem ko je eden od policistov sporočil, da se bodo oblasti sestale s predstavniki voznikov v ponedeljek. Pogovarjali se bodo o tem, kako doseči soglasje in končati stavko, je dejal. Dva stavkajoča voznika pa sta novinarjem povedala, da bodo s stavko nadaljevali, saj odgovora s strani vlade ne dobijo.
Stavkajoči, med katerimi je največ neodvisnih prevoznikov, ki prevažajo dobrine v in iz pristanišča, so z delom prenehali v sredo. Zahtevajo, naj vlada ukrepa glede visokih cen goriv in visokih pristojbin, ki jih računajo logistične družbe, so povedali vozniki, ki so se v četrtek spopadli s policijo.
Kitajska se boji predvsem, da bi bila zaradi tega ogrožena socialna stabilnost. Še posebej so zaskrbljeni zaradi dogodkov na Bližnjem vzhodu. Med petkovo stavko je bilo prisotnih več kot 50 policistov, ki so aretirali dve osebi zaradi metanja kamenja v tovornjake. Policisti v civilu so zadržali tudi nekaj tujih poročevalcev in grobo ravnali s fotografom agencije Reuters.
Kitajski mediji, ki so strogo nadzorovani, o stavki ne poročajo. Dogajanje je zanikala tudi lokalna uprava.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.