
Začelo se je s 100-vatnimi, nadaljevalo s 75- in 60-vatnimi, zdaj pa so prišle na vrsto še žarnice s 25 vati ali več. Skratka: navadne žarnice s svetilno nitko, ki so prvič zasvetile pred 130 leti, se dokončno poslavljajo. Vsaj z območja Evropske unije.
Z današnjim dnem sta namreč v EU prepovedana izdelava in uvoz vseh tovrstnih žarnic z močjo 25 vatov ali več. Torej vseh. Trgovci bodo lahko tiste, ki jih še imajo v skladiščih, ponudili v prodajo, novih pa ne bodo mogli nabavljati.
Gospodinjstva v EU naj bi navadne žarnice zamenjala z učinkovitejšimi, kot so varčne, halogenske ali LED-žarnice. Te so dražje, vendar trajajo dlje in porabijo manj energije od navadnih. Z njimi naj bi v primerjavi z navadnimi prihranili kar 80 odstotkov energije in zmanjšali izpuste ogljikovega dioksida.

A vsi se s tako utemeljitvijo ne strinjajo. Nemški kemik Michael Braungart je tako varčne žarnice označil za kriminalno zadevo, saj vsebujejo nevaren merkurij. "V imenu varovanja okolja nas silijo, da si domov nosimo toksične odpadke," je dejal za nemški Spiegel in uredbo opisal kot perverzno. Sporno je tudi to, da žarnice, potem ko "oddelajo svoje", največkrat končajo kar med gospodinjskimi odpadki, je dodal.
Nasprotnega mnenja so v nemški okoljevarstveni organizaciji DUH, kjer se negativnih strani zavedajo, a poudarjajo, da bi bilo še toliko slabše, če bi morali energijo, ki jo tako prihranimo, proizvesti v na primer termoelektrarnah.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.