Predsednik vrhovnega sodišča in začasni egiptovski predsednik Adli Mansur je izdal dekret, s katerim je omejil svoja pooblastila pri sprejemanju zakonov in določil časovni okvir za parlamentarne in predsedniške volitve, poročajo lokalni mediji.
Že čez dva tedna naj bi strokovnjaki začeli pripravljati spremembe sporne islamistične ustave, o kateri naj bi državljani na referendumu odločali čez dobre štiri mesece, sledile bodo parlamentarne in nato še predsedniške volitve najpozneje februarja prihodnje leto.
Muslimanska bratovščina je medtem načrt začasnega predsednika že zavrnila. Kot je danes dejal podpredsednik Stranke za svobodo in pravico, ki velja za politično krilo bratovščine, Esam al Erian načrt državo vrača na začetek.
"Zdaj je jasno, da ne gre le za predsednika, ampak za identiteto in pravice ljudi, njihovo svobodo in demokracijo," je dejal.
Pozivi k preiskavi napada
Stanje v državi je medtem še vedno napeto. Včeraj je egiptovska vojska pred sedežem republikanske garde v Kairu proti podpornikom odstavljenega predsednika Mohameda Mursija uporabila strelno orožje in solzivec. Umrlo naj bi 51 ljudi, več kot 400 je poškodovanih. Pozivi k preiskavi napada se vrstijo. Napad je obsodil tudi generalni sekretar ZN Ban Ki Mun in se zavzel za natančno preiskavo, ki naj jo izvedejo neodvisni organi.
Te razmere pod vprašaj postavljajo prevoz nafte prek Sueškega prekopa. Egipt nadzira ključno dobavno pot skozi ta prekop, zato vlada strah, da bi lahko nemiri prekinili dobavo nafte.
Vojska je Mursijeve podpornike pozvala, naj nehajo protestirati, med protesti pa so zasedli nekatera območja. Obljubila je, da zaradi sodelovanja na demonstracijah ne bodo grozile nikakršne pravne posledice.
Beblavi premier, Baradej pristojen za zunanje zadeve
Mansur je danes za premierja, ki bo vodil prehodno vlado, imenoval liberalnega ekonomista in nekdanjega finančnega ministra Hazema el Beblavija. Mohamed El Baradej je bil medtem imenovan za egiptovskega podpredsednika, pristojnega za zunanje zadeve.
Beblavi je bil finančni minister od julija do novembra 2011 pod vojaško vladavino. Odstopil je po nasilju v Kairu, ko je bilo v spopadih med koptskimi kristjani, muslimani in varnostnimi silami ubitih 26 ljudi, večinoma koptskih kristjanov. Bil je tudi visoki uradnik v Ekonomski in socialni komisiji Združenih narodov za zahodno Azijo, pred tem pa profesor ekonomije na aleksandrijski univerzi.
ZDA zaskrbljene, a dejanja niso označile za vojaški udar
ZDA ostajajo zelo zaskrbljene zaradi dogajanja v Egiptu po vojaški odstavitvi predsednika Mursija, vendar pa tega dejanja niso označile za vojaški udar. Mlačen odziv ZDA ni všeč Mursijevim nasprotnikom. Posebne ljubezni do Washingtona prav tako ne izražajo Mursijevi podporniki.
Tiskovni predstavnik Bele hiše Jay Carney je odkrito priznal, da gre za neverjetno zapleten in težaven položaj. "Predsednik Obama je jasno izrazil zaskrbljenost zaradi odločitve vojske, da odstrani predsednika Mursija in zamrzne ustavo," je dejal Carney, vendar dodal, da je obenem treba priznati, da je imelo več deset milijonov Egipčanov legitimne pritožbe zaradi nedemokratičnega načina vladanja Mursija in ti ljudje ne verjamejo, da je šlo za vojaški udar.
Iz Združenih arabskih emiratov pa so sporočili, da so Egiptu ponudili tri milijarde dolarjev vreden paket pomoči. Vsoto sestavlja za milijardo dolarjev garancij in dve milijardi dolarjev vreden depozit v egiptovski centralni banki, ki bo brez obresti.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.