Poslanci srbske skupščine obravnavajo resolucijo o zaščiti suverenosti, ozemeljske celovitosti in ustavne ureditve Srbije. Predsednik vlade Vojislav Koštunica je uvodoma poudaril, da Srbija enkrat za vselej zavrača vsako obliko neodvisnosti Kosova, ter da je to "prva in zadnja beseda Srbije".
Srbske oblasti bodo storile vse, da Kosovo ostane v Srbiji, ta pa na svoji evropski poti, je dodal predsednik države Boris Tadić. To naj bi jim uspelo z modro politiko in diplomacijo. "Z izolacijo od ostalega sveta in vojno ne moremo niti ohraniti Kosova niti zagotoviti gospodarskega napredka za državljane," je dejal Tadić.
Kosovo naj bi neodvisnost razglasilo v začetku prihodnjega leta, najverjetneje kmalu po srbskih predsedniških volitvah. Pri tem imajo podporo Evropske unije in Združenih držav, medtem ko Rusija odločno stoji ob strani Srbiji. Prav zato v Varnostnem svetu Združenih narodov doslej odločitve o prihodnjem statusu pokrajine niso uspeli najti.
"ZDA zavestno žrtvujejo državne in nacionalne interese Srbije ter življenjske interese kosovskih Albancev, samo da bi naredile kvazidržavno tvorbo, v kateri bi bila zveza Nato, kot to piše v aneksu 11 k Ahtisaarijevemu načrtu, končni organ oblasti na neodvisnem Kosovu," je dejal Koštunica. Da bi pomenila razglasitev kosovske samostojnosti kršitev mednarodnega prava, vztraja tudi Rusija. Zunanji minister Sergej Lavrov pa je dejal, da se zahodne države na to ne ozirajo. "Naši zahodni partnerji, predvsem Združene države in nekaj evropskih držav so se odločile, da bodo Kosovu dale neodvisnost za vsako ceno, tudi za ceno kršenja mednarodnega prava,“ pravi vodja ruske diplomacije in dodaja, da za Moskvo to nikakor ne more biti sprejemljivo stališče.
Kosovo dobiva vlado
Nekdanji poveljnik Osvobodilne vojske Kosova Hashim Thaci bo postal peti kosovski premier od leta 1999. Njegova Demokratična stranka Kosova (PDK), ki je bila doslej v opoziciji, je namreč na novembrskih parlamentarnih volitvah dobila večino glasov.
V novi vladi bo imela sedem ministrov, rivalska Demokratična liga Kosova (LDK) pa pet. Stranki naj bi namreč še danes podpisali sporazum o oblikovanju koalicije, ki bo uradno še srbsko pokrajino v začetku prihodnjega leta povedla v samostojnost. Trije ministrski stolčki so rezervirani za predstavnike manjšin, tudi srbske. "V tem pomembnem času, ko se Kosovo približuje neodvisnosti, potrebujemo funkcionalno in stabilno vlado,“ je dejal predstavnik PDK. Obe stranki bosta imeli v novem sklicu 120-sedežnega parlamenta 62 poslancev.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.