Operater nuklearke Fukušima Tepco je danes sporočil, da so v betonskem jašku v drugem reaktorju našli razpoko, kjer radioaktivna voda uhaja v morje.
''Poskušali smo ugotoviti razlog naraščanja radioaktivnosti v v morski vodi v bližini elektrarne. V tem kontekstu bi razpoka v jašku drugega reaktorja lahko bila ena od možnih razlag,'' je dejal Hidehiko Nišijama, drugi mož japonske Agencije za jedrsko in industrijsko varnost.
Nišijama je še dodal, da njegova agencija išče alternativne možnosti za hladitev poškodovanih reaktorjev. Med možnostmi so uporaba inmprovizirane klimatske naprave, škropljenje gorivnih palic z uparjeno vodo in uporaba čistilnega sistema elektrarne.
Kot je sporočil Tepco, so delavci danes zgodaj zjutraj po lokalnem času odkrili, da se je v jašku nabrala voda z radioaktivnostjo v višini 1000 milisivertov na uro. Zatem so v jašku našli 20-centimetrsko razpoko, skozi katero je radioaktivna voda uhajala naravnost v morje.
Iztekanje se ni ustavilo niti po tem, ko so jašek zalili z betonom. Beton se ni strdil zaradi vode, s katero hladijo gorivne palice, iztekanje vode pa se nadaljuje. Tepco bo sedaj z uporabo vodovpojnih polimerov poskušal preprečiti nadaljnje radioaktivno onesnaževanje morja.
Pri pregledu ostalih petih reaktorjev niso odkrili razpok, preko katere bi lahko iztekala radioaktivna voda.
Vrednost radioaktivnosti v morski vodi bodo odslej merili na treh novih lokacijah, od obale oddaljenih 15 kilometrov. Doslej so radioaktivnost merili na štirih lokacijah, ob čemer je vrednost radioaktivnega joda v morski vodi ves teden naraščala. 10.000-krat bolj radioaktivna kot sicer je bila tudi talna voda v okolici elektrarne.
Danes objavljeni podatki meritev morske vode kažejo, da se je radioaktivna kontaminacija razširila že 40 kilometrov stran od elektrarne. Vrednost radioaktivnega joda je v vzorcih vode dvakrat presegala dovoljeno vrednost. Radioaktivnost nad običajnimi standardi so tokrat prvič odkrili tako daleč od obale.
Premier na obisku
Mesto Rikuzentakata, ki je bilo včasih znano po svojih slikovitih gozdovih in lepih plažah, je bilo v potresu in cunamiju pred tremi tedni bolj ali manj povsem opustošeno. Večji del mesta je v ruševinah, stojijo le še ogrodja nekaterih betonskih zgradb.
Kan je danes med drugim obiskal tamkajšnji evakuacijski center in ljudem, ki so izgubili svoje domove, zatrdil, da jim bo njegova vlada stala ob strani do konca. Obiskal je tudi eno od tamkajšnjih osnovnih šol, v kateri so prav tako naselili ljudi, ki so v naravni katastrofi izgubili vse.
To je premierjev prvi "pravi" obisk na prizadetem območju. Dan po potresu in cunamiju ga je sicer preletel s helikopterjem, sprva za 21. marec predvideni obisk pa je bil zaradi slabega vremena odpovedan. V Rikuzentakati, kakih 400 kilometrov severovzhodno od Tokia, je pred katastrofo živelo okoli 25.000 ljudi. V potresu in cunamiju jih je po dosedanjih podatkih umrlo več kot tisoč, več kot 1200 pa jih še pogrešajo.
Vzdolž severovzhodne japonske obale so sicer našteli že več kot 11.000 mrtvih, več kot 16.000 jih pogrešajo. V petek so sprožili obsežno akcijo, v kateri sodeluje kar okoli 25.000 reševalcev na helikopterjih, letalih, ladjah in tudi po kopnem.
Japonski premier je danes obiskal tudi vas v prefekturi Fukušima, ki je od poškodovane elektrarne oddaljena 20 kilometrov in kjer je nastanjenih več sto reševalcev, ki kljub veliki nevarnosti vztrajajo v nuklearki Fukušima ena in poskušajo preprečiti nadaljnje uhajanje radioaktivnega sevanja. Premier se jim je zahvalil in obenem opogumljal zaposlene v družbi Tepco, ki upravlja elektrarno, ter podizvajalce.
"Trdo bomo morali delati, dokler ne dosežemo točke, ko bomo lahko rekli, da je naša država premagala katastrofo, ki sta jo prinesla potres in cunami," je dejal Kan. Delavce, ki si prizadevajo obvladati razmere v elektrarni, je pozval, naj "kljub težkim pogojem napnejo vse moči".
KOMENTARJI (125)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.