Tujina

Uhajanja radioaktivne vode niso ustavili

Tokio, 02. 04. 2011 08.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
125

V japonski nuklearki Fukušima so v jašku našli 20-centimetrsko razpoko, skozi katero je radioaktivna voda uhajala naravnost v morje. Razpoko so poskušali zabetonirati, a se beton ni strdil. Radioaktivna voda še naprej uhaja v morje.

Operater nuklearke Fukušima Tepco je danes sporočil, da so v betonskem jašku v drugem reaktorju našli razpoko, kjer radioaktivna voda uhaja v morje.

''Poskušali smo ugotoviti razlog naraščanja radioaktivnosti v v morski vodi v bližini elektrarne. V tem kontekstu bi razpoka v jašku drugega reaktorja lahko bila ena od možnih razlag,'' je dejal Hidehiko Nišijama, drugi mož japonske Agencije za jedrsko in industrijsko varnost.

Delavec v zaščitni obleki kaže na razpoko pri betonskem jašku drugega reaktorja, skozi katero radioaktivna voda uhaja v morje
Delavec v zaščitni obleki kaže na razpoko pri betonskem jašku drugega reaktorja, skozi katero radioaktivna voda uhaja v morje FOTO: Reuters

Nišijama je še dodal, da njegova agencija išče alternativne možnosti za hladitev poškodovanih reaktorjev. Med možnostmi so uporaba inmprovizirane klimatske naprave, škropljenje gorivnih palic z uparjeno vodo in uporaba čistilnega sistema elektrarne.

Kot je sporočil Tepco, so delavci danes zgodaj zjutraj po lokalnem času odkrili, da se je v jašku nabrala voda z radioaktivnostjo v višini 1000 milisivertov na uro. Zatem so v jašku našli 20-centimetrsko razpoko, skozi katero je radioaktivna voda uhajala naravnost v morje.

Iztekanje se ni ustavilo niti po tem, ko so jašek zalili z betonom. Beton se ni strdil zaradi vode, s katero hladijo gorivne palice, iztekanje vode pa se nadaljuje. Tepco bo sedaj z uporabo vodovpojnih polimerov poskušal preprečiti nadaljnje radioaktivno onesnaževanje morja.

Pri pregledu ostalih petih reaktorjev niso odkrili razpok, preko katere bi lahko iztekala radioaktivna voda.

Vrednost radioaktivnosti v morski vodi bodo odslej merili na treh novih lokacijah, od obale oddaljenih 15 kilometrov. Doslej so radioaktivnost merili na štirih lokacijah, ob čemer je vrednost radioaktivnega joda v morski vodi ves teden naraščala. 10.000-krat bolj radioaktivna kot sicer je bila tudi talna voda v okolici elektrarne.

Danes objavljeni podatki meritev morske vode kažejo, da se je radioaktivna kontaminacija razširila že 40 kilometrov stran od elektrarne. Vrednost radioaktivnega joda je v vzorcih vode dvakrat presegala dovoljeno vrednost. Radioaktivnost nad običajnimi standardi so tokrat prvič odkrili tako daleč od obale.

Premier na obisku

Japonski premier Naoto Kan
Japonski premier Naoto Kan FOTO: Reuters
Japonski premier Naoto Kan je danes prvič obiskal območje na severovzhodu Japonske, ki sta ga 11. marca opustošila potres in cunami. Kan je z vojaškim helikopterjem iz Tokia pripotoval v mesto Rikuzentakata, ustavil pa se je tudi v bližnji prefekturi Fukušima in tako izrazil podporo delavcem, ki se spopadajo z nesrečo v tamkajšnji nuklearki.

Mesto Rikuzentakata, ki je bilo včasih znano po svojih slikovitih gozdovih in lepih plažah, je bilo v potresu in cunamiju pred tremi tedni bolj ali manj povsem opustošeno. Večji del mesta je v ruševinah, stojijo le še ogrodja nekaterih betonskih zgradb.

Kan je danes med drugim obiskal tamkajšnji evakuacijski center in ljudem, ki so izgubili svoje domove, zatrdil, da jim bo njegova vlada stala ob strani do konca. Obiskal je tudi eno od tamkajšnjih osnovnih šol, v kateri so prav tako naselili ljudi, ki so v naravni katastrofi izgubili vse.

Kar je ostalo od Rikuzentakate ...
Kar je ostalo od Rikuzentakate ... FOTO: Reuters
Delavci v nukleraki Fukušima pričakujejo, da bodo umrli zaradi bolezni povezanih z radioaktivnim sevanjem, je za Fox News povedala mama enega izmed delavcev. Tako imenovana Fukušima 50, skupina pogumnih delavcev, ki se trudi, da bi preprečila taljenje v štirih jedrskih reaktorjih, je nenehno izpostavljena nevarnemu radioaktivnemu sevanju. Mama 32-letnega delavca je povedala: ''Moj sin in njegovi sodelavci so se pogovarjali in se obvezali, da bodo umrli, če je treba, da bi tako rešili Japonsko.''

To je premierjev prvi "pravi" obisk na prizadetem območju. Dan po potresu in cunamiju ga je sicer preletel s helikopterjem, sprva za 21. marec predvideni obisk pa je bil zaradi slabega vremena odpovedan. V Rikuzentakati, kakih 400 kilometrov severovzhodno od Tokia, je pred katastrofo živelo okoli 25.000 ljudi. V potresu in cunamiju jih je po dosedanjih podatkih umrlo več kot tisoč, več kot 1200 pa jih še pogrešajo.

Vzdolž severovzhodne japonske obale so sicer našteli že več kot 11.000 mrtvih, več kot 16.000 jih pogrešajo. V petek so sprožili obsežno akcijo, v kateri sodeluje kar okoli 25.000 reševalcev na helikopterjih, letalih, ladjah in tudi po kopnem.

Japonski premier je danes obiskal tudi vas v prefekturi Fukušima, ki je od poškodovane elektrarne oddaljena 20 kilometrov in kjer je nastanjenih več sto reševalcev, ki kljub veliki nevarnosti vztrajajo v nuklearki Fukušima ena in poskušajo preprečiti nadaljnje uhajanje radioaktivnega sevanja. Premier se jim je zahvalil in obenem opogumljal zaposlene v družbi Tepco, ki upravlja elektrarno, ter podizvajalce.

"Trdo bomo morali delati, dokler ne dosežemo točke, ko bomo lahko rekli, da je naša država premagala katastrofo, ki sta jo prinesla potres in cunami," je dejal Kan. Delavce, ki si prizadevajo obvladati razmere v elektrarni, je pozval, naj "kljub težkim pogojem napnejo vse moči".

Ruševine in naplavine
Ruševine in naplavine FOTO: Reuters
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (125)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Adolph
03. 04. 2011 11.21
Ta feudalni sistem na japonskem bo prepustil prizadete tele nesrece svoji usodi . . . .. . Spomlad bo in potem bo cez vse to pocasi zrasla trava . . ...
monobloc
02. 04. 2011 23.09
Pismu.Podj* svoj narod in in nekaj miljard cepcov po svetu.
Dzingiskank
02. 04. 2011 23.01
Bogi narod, zdaj bo že en mesec tega pa, čaka jih še veliko let. Bogi.
User723439
02. 04. 2011 22.51
tayi177 02.04.2011, 22:17 Ni nujno, da strugo speljejo stran. Pod vodo lahko čisto normalno betoniraš, samo pazit moraš, da tok vode ne spira betona. Tudi hitro strjujoč beton ne veže tako hitro, da ga tok vode ne more spirati. Da se strdi rabi nekaj ur. Pri hidroelektrarnah se recimo uporablja počasi strjujoč beton, pa se dostikrat betonira tudi pod vodo. Tudi piloti za mostove so velikokrat pod vodo, pa vode ne črpajo ven, ampak jo izpodrinejo z betonom. Kot sem že v prejšnjem postu omenil cement strjuje zato, ker veže vodo (hidratizira).
bobothecat
02. 04. 2011 22.46
Tokrat se je nesreča zgodila v tehnološko zelo razviti državi in k sreči je sistem zaustavitve verižne reakcije deloval. Pa kljub temu toliko zapletov, nevšečnosti in škodljivih posledic. Res bo potrebno temeljito razmisliti o varnosti NE v primeru katastrofalnih nesreč , ko lahko odpovedo tudi varnostni sistemi. Vidi se, da pravega odgovora na dvig pritiska nastalih plinov v zaprtem sistemu reaktorja ni (kako uravnavati nadtlak) in v primeru interventnega hlajenja, kam z radioaktivno vodo.
bobothecat
02. 04. 2011 22.41
Delavci v nuklearki so sicer pripravljeni za spopad s katastrofo tudi umreti. Mama enega izmed njih je v telefonskem pogovoru za Fox News povedala: "Moj sin in njegovi kolegi so se pogovarjali o tem, da so pripravljeni tudi umreti, da bi rešili japonski narod." Po njenih besedah so sprejeli dejstvo, da bodo morda zaradi povišane stopnje radiacije v krajšem ali daljšem obdobju umrli zaradi raka.
bobothecat
02. 04. 2011 22.36
V 60-tih letih je bilo na vrhuncu hladne vojne v atmosferi detoniranih več sto fisijskih in termonuklearnih glav, ki so spustile v atmosfero (in ne v zemljo) bistveno več plutonija, kot ga sploh lahko uide iz Fukušime. Isto se je zgodilo tudi v Černobilu - jedrsko gorivo in z njim plutonij je ušlo v zrak, ne v zemljo. Velika večina plutonija je v obliki izotopa Pu-239, ki ima razpolovno dobo 24.000 let, naslednji najpomembnejši pa Pu-240 z razpolovno dobo 6.000 let, torej je ves ta plutonij iz teh bomb ter Černobila še vedno med nami (in v nas). Fukušima lahko doda le pljunek v morje.
Nauders
02. 04. 2011 22.18
kaj če so podtaknili atomsko pod morjem? ali je to možno?
bobothecat
02. 04. 2011 22.17
Cirkonij je kovina, koi se uporablja za izdelavo delov reaktorja. Žal ima eno slabo lastnost, da pri visokih temperaturah deluje kot katalizator in pospešuje izločanje vodika: Zr 2 H2O → ZrO2 2 H2 To je tudi povzročilo eksplizibo v Fukushimi. Cirkonijev dioksid, je do neke mere toksičen saj povzroča vnetje dihalnih organov.
tayi177
02. 04. 2011 22.17
@motofrik Temelje mostov betonirajo ali tako, da strugo (reko) začasno speljejo drugam, ali v drugih primerih (morje) uporabijo podvodne "zvonove". Mislim sicer, da obstaja tudi nek hitro strjujoč se beton (ki bi eventuelno deloval na tak način, kot ti pišeš), nisem pa čisto prepričan...
Prekmurje Slovenija
02. 04. 2011 21.35
Lansko leto Nafta, letos radioaktivnost. Če bi lahko videl v bodočnost bi bil začuden če bi čez 1000 let na zemlji še vedno obstajal človek
Danijel_5
02. 04. 2011 21.32
rajko203 letos poleti bo spet veliko prometa na hrvašlem Do takrat se bodo morski tokovi pomešali in prišli bodo do Jadranskega morja, zato kar pojte tja.
purja kolt
02. 04. 2011 21.29
vzhod02.04.2011, 21:180 v tajvasnkih medijih ze porocajo da so delavci prisiljeni biti v elektratni ;) sej , da se ne svetijo na prostem. saj vsak od njih že sedaj mininuklearka
vzhod
02. 04. 2011 21.18
v tajvasnkih medijih ze porocajo da so delavci prisiljeni biti v elektratni ;)
blabla33
02. 04. 2011 21.16
Bogve koliko radioaktivne vode je že ušlo v morje, radioaktivnost ne zgine par sto let, to bo šlo v ribe, školjke, lignje in naprej na naše mize.
motofrik
02. 04. 2011 21.14
..spet so novinarčki prevajali tuje vire. Ko bi vsaj pravilno prevedli... Voda je bila kriva, ja. Ampak ne, da se beton ni mogel strditi, enostavno ga je tok vode sproti spiral... Po moje. Kako pa potem, novinarčki mislite, da betonirajo temelje mostov, ki so v vodi?
alduri
02. 04. 2011 20.59
Ta dogajanja v Fokušimi mediji spreminjajo v navadno mučko
Danijel_5
02. 04. 2011 20.59
Medtem, ko so se Japonci posvečali tehnologiji in izdelavi raznoraznih robotov in drugih igračk, bi se lahko bolj pobrigali za nuklearke.
upornik18
02. 04. 2011 20.58
letos poleti bo spet veliko prometa na hrvašlem,
upornik18
02. 04. 2011 20.57
JAPONCI SO VEDNO BLI ZNAZNI PO NOVIH TEHNOLOGJI IN NATAČNI BLI KOT ZDAJ ZGLEDA DA SO SAMO BESEDE