
Geologi so prišli do novih ugotovitev o nastanku Sredozemskega morja. Tako naj bi nastalo pred 5,3 milijoni let, ko je voda iz Atlantskega oceana vdrlo mimo Giblartarja, ki je bil takrat še povezan z afriško celino. Sredozemsko morje, katerega del je tudi Jadransko morje, je tako posledica ogromne poplave, poročajo evropski mediji.
S preučevanjem kamnin so ugotovili, da se je morje iz Atlantskega oceana 'prelivalo' v dobi nekaj tisoč let, sprva počasi, a večina vode je Sredozemlje napolnila v zadnjih nekaj mesecih oziroma največ dveh letih, ko se je gladina Sredozemskega morja na dan dvignila tudi do 10 metrov. Do zdaj so mislili, da je Sredozemsko morje nastalo pred približno 5,6 milijoni let in da je skoraj v celoti izhlapelo, a so premiki zemeljske skorje, ki so odgovorni tudi za nastanek Gibraltarske ožine, 'prinesli' nov vir vode. O tem so strokonjaki še danes enotni – Sredozemsko morje je skoraj popolnoma izhlapelo, a ko je nastala vrzel med Afriko in Evropo, so v prostor začele pritekati ogromne količine vode iz Atlantskega oceana in Sredozemlje se je spet napolnilo.

KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.