V Sredozemskem morju je v petek spet obtičala ladja z več kot 200 prebežniki na krovu. Ladja Lifeline je v četrtek rešila 224 prebežnikov, italijanski notranji minister Matteo Salvini pa ladji ne dovoli vpluti v italijansko pristanišče - trdi, da bi morala to storiti Malta.
Gre za ladjo nemške humanitarne organizacije Lifeline, ki je trenutno v malteških vodah, zato bi morala Malta odpreti svoje pristanišče, k čemur jo je Italija tudi pozvala. Salvini je dodal, da bi morali po vplutju "nezakonito" ladjo zapleniti in aretirati posadko. In ob tem obtožil nemško humanitarno organizacijo, da je kršila zakon, s tem ko je na krov ladje vzela prebežnike, kljub posredovanju libijske obalne straže, poroča Euronews.
Malteška vlada je v petek pozno zvečer sporočila, da ne bo prevzela odgovornosti za reševalno ladjo. Ob tem je malteški notranji minister Michael Farrugia očital Salviniju, da naj se pozanima o dejstvih in da Malta ni odgovorna za ladjo.
Salvini je sicer že prejšnji teden napovedal, da bo prepovedal dostop v italijanska pristanišča dvema nemškima organizacijama, ki rešujeta migrante, Sea-Eye in Mission Lifeline. Po njegovih besedah imata ob libijski obali nameščene svoje reševalne čolne, s katerimi rešujejo ljudi, ki so jih tam zapustili tihotapci.
Spor zaradi zastave, pod katero pluje ladja
Medtem pa je izbruhnil tudi spor zaradi zastave, pod katero pluje ladja. Nemška organizacija, kateri ladja pripada, trdi, da ladja pluje pod zastavo Nizozemske. To pa zanika nizozemska vlada, češ da ladja ni registrirana pri njih. Zato tudi ne morejo podati nadaljnjih navodil, je pojasnil tiskovni predstavnik nizozemskega pravosodnega ministrstva.
Nemška humanitarna organizacija se je odzvala s fotografijo registracijskih dokumentov.
Salvini upa, da prihodnjih 20 migrantskih ladij doseže Francijo
Salvini je ponovno kritiziral francoskega predsednika Emmanuela Macrona, ki je označil novo protievropsko vzdušje v delih Evrope za "gobavost". "Ne bomo dopustili, da nas Francija uči lekcije o odprtih rokah. Upam, da prihodnjih 20 migrantskih ladij doseže Francijo, kjer jih bodo sprejeli s kaviarjem in šampanjcem," je Salvini dejal na prireditvi v Sieni.
Ob izbruhu škandala z ladjo Aquarius je Francija ostro kritizirala italijansko vlado, da je ravnala neodgovorno, ker je zaprla svoja pristanišča za ladjo z več kot 600 migranti na krovu. Nova italijanska vlada, ki jo sestavljata populistično Gibanje pet zvezd in skrajno desna Liga, je takoj odgovorila na kritike in zavrnila "hinavske lekcije iz držav, ki glede priseljevanja raje gledajo stran".
'Ne moremo več prenašati, da nevladne organizacije vodijo trgovino z ljudmi'
Medtem je reševanje migrantov iz Sredozemskega morja komentiral tudi predsednik Evropskega parlamenta Antonio Tajani. Po njegovem bi lahko reševalne akcije vodile le organizacije, ki so pridobile evropsko dovoljenje, na krovu pa bi morale imeti tudi osebje italijanske mornarice, obalne straže ali pripadnika evropske mejne in obalne straže Frontex.
"Ne moremo več prenašati, da nevladne organizacije vodijo trgovino z ljudmi," je dejal Tajani na okrogli mizi o beguncih. In dodal, da ne morejo dovoliti nevladnim organizacijam, da služijo kot prevozniki za migrante med Afriko in Evropo.
KOMENTARJI (141)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.