Pogovori zunanjih ministrov potekajo v starem mestnem jedru, stisnjenem med gorovje in jezero, ob toplem in sončnem, a rahlo vetrovnem vremenu. Ministri klepetajo v kongresnem centru, zgrajenem v 70. letih in prenovljenem v 90. letih prejšnjega stoletja. Center z imenom Palacongressi stoji v parku Lido na površini 6100 kvadratnih metrov, sprejme pa 3600 ljudi. Tiskovno središče je postavljeno v bližnjem šotoru, v njem pa je prostora za okrog 250 novinarjev.
Med delovnim kosilom so ministri govorili o nadaljnjem oblikovanju evropske varnostne strategije, smernice za katero je na junijskem vrhu EU v Solunu že predstavil visoki predstavnik za zunanjo in varnostno politiko Javier Solana.
Ministri naj bi ob Gardskem jezeru že dorekli smernice za izvedbo medvladne konference. Vodja italijanske diplomacije Franco Frattini je predložil dokument, v katerem italijansko predsedstvo EU vztraja, da je osnutek ustavne pogodbe, ki ga je pod vodstvom Valeryja Giscarda d'Estainga pripravila konvencija o prihodnosti povezave, dobra podlaga za dokončno potrditev reforme na medvladni konferenci, in meni, da je vanj treba posegati čimmanj. "Medvladna konferenca bi morala od uravnoteženega besedila, ki je rezultat 18 mesecev intenzivnih razprav, čim manj odstopati," so zapisali v dokumentu.
Kot je bilo moč izvedeti, italijanski zunanji minister Franco Frattini predlaga, da se medvladna konferenca po začetku 4. oktobra v Rimu na vrhunski ravni nadaljuje predvsem na ravni zunanjih ministrov. Predsedstvo vztraja, da se medvladna konferenca mora končati decembra, saj bo le tako do podpisa nove, ustavne pogodbe, lahko prišlo v zastavljenem roku, med 1. majem 2004 in junijskimi evropskimi volitvami.
Osnutek ustave je podlaga za reformo
Čeprav označen za primerno podlago za reformo, osnutek ustave nima enotne podpore med 25 sedanjimi in prihodnjimi članicami - velike države ga večinoma podpirajo, medtem ko večina manjših terja popravke. Med manj zadovoljnimi je tudi Slovenija, ki bi želela vsaj spremembe pri sestavi in pristojnostih Evropske komisije, nenavdušena pa je tudi nad uvedbo položaja predsednika Evropskega sveta in ukinitvijo rotacije.
Prodi predlaga razpravo tudi o sestavi Evropske komisije
Predsednik Evropske komisije Romano Prodi je ocenil, da mora medvladna konferenca o reformi povezave razpravljati tudi o sestavi Evropske komisije, kar je italijansko predsedstvo EU je v predlogu za izvedbo dokončnega dogovarjanja vlad o osnutku ustavne pogodbe zavrnilo. Rešitev, ki jo je v osnutku ponudila konvencija o prihodnosti EU in po kateri ima sicer vsaka članica v komisiji svojega komisarja, vendar jih ima glasovalno pravico le 15, ni najboljša, meni Prodi. "Vsi komisarji morajo biti enakopravni - to je temelj," je poudaril aktualni predsednik tega telesa, ki v EU sicer zastopa nadnacionalne interese.
Poleg tega po je treba v razpravo uvrstiti še nekatera odprta vprašanja, je menil Prodi. "To ne bo odpiranje Pandorine skrinjice, temveč le izboljšava ponujenega besedila," je dejal. Gre za vprašanje nadaljnjega širjenja odločanja s kvalificirano večino v nasprotju s soglasjem, dogovoriti se je treba za poenostavljen postopek nadaljnjih morebitnih revizij ustavne pogodbe. Nepotrebno pa je po Prodiju poglabljanje razprave o predsedovanju sveta, medtem ko je namesto o vlogi zunanjega ministra EU bolj smiselno govoriti o načrtovani evropski diplomatski službi.
Protestniki zaprli ceste
Večja skupina protestnikov je zaprla glavne prometne poti proti Rivi del Garda, zato so vodje diplomacij na kraj srečanja pripotovali s helikopterji. Kot poročajo lokalni mediji, so protestniki cesto zaprli mirno, saj ne želijo nasilnih demonstracij.
Tako za danes kot tudi soboto pa so napovedani še večji mirni protestni shodi. Italijanska oblast je kljub temu poskrbela za zelo stroge varnostne ukrepe - mestece je zaprto za ves promet in ograjeno z barikadami, policija in karabinjerji pa nadzorujejo vse dostope v mesto, tudi po jezeru.