
Belgijsko predsedstvo je na mizo položilo predlog, naj petnajsterica za pripravo temeljite reforme unije skliče konvencijo, ki bi z delom - trajalo naj bi leto dni - pričela do konca španskega predsedovanja EU v prvi polovici prihodnjega leta. V konvenciji naj bi po predlogu sodelovale tudi države kandidatke, vendar način njihovega sodelovanja predsedstvo ni predvidelo. Kot je v njegovem imenu povedala namestnica belgijskega zunanjega ministra Annemie Neyts, na to temo soglasja med članicami ni - nekatere se zavzemajo za enakopravno sodelovanje kandidatk, druge spet ne.
Na srečanju so se pogovarjali tudi o Makedoniji. O reformi Unije se bodo v nedeljo pogovarjali tudi s kolegi iz kandidatk, med njimi slovenskim zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom.
O razmerah na Bližnjem vzhodu in v Makedoniji sta zunanjim ministrom poročala visoki komisar za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana ter evropski komisar za zunanje odnose Chris Patten, ki sta regiji obiskala v minulih dneh. V zvezi z Makedonijo so ministri razmišljali o tem, kaj storiti po koncu 30-dnevne operacije zveze Nato Nujna žetev, v kateri zavezniške sile prevzemajo orožje albanskih skrajnežev.
Na kakšen način voditi in do decembrskega vrha EU v Laeknu začrtati smernice za nadaljnjo razpravo o prihodnji razširjeni podobi unije, ki bo sklenjena z medvladno konferenco leta 2004, bodo ministri petnajsterice predvidoma razpravljali v nedeljo dopoldne, nato pa za mnenje na nedeljskem kosilu povprašali tudi kolege iz držav kandidatk.
Še pred nedeljsko izmenjavo mnenju s kolegi iz kandidatk se bodo zunanji ministri EU prvič seznanili tudi z belo knjigo o upravljanju EU, ki jo je pred dobrim mesecem dni sprejela Evropska komisija. Bela knjiga začrtuje smernice za izboljšanje delovanja evropske administracije in predstavlja prvi korak v približevanju EU njenim državljanom; bolj celovito naj bi na odnose sicer vplivali prav rezultati nove medvladne konference o nadaljnji institucionalni prenovi.
Ker gre za neformalno srečanje, lahko zunanji ministri razpravljajo še o marsičem. Dnevni red teh srečanj - običajno potekajo dvakrat letno v državi članici, ki je nedavno prevzela predsedovanje EU - namreč ni določen in gre predvsem za izmenjavo mnenj o odprtih vprašanjih in problemih, s katerimi se ukvarja unija. Zato ministri na teh srečanjih - imenujejo se Gymnich po istoimenskem gradu blizu nemškega Bonna, kjer je leta 1974 potekalo prvo izmed njih - tudi ne sprejemajo formalnih sklepov.