Voditelji skupine sedmih industrijsko najrazvitejših držav sveta (G7) so z delovnim kosilom na gradu Elmau na Bavarskem začeli 24-urni vrh, na katerem bodo po govorili o širokem naboru tem.
Na gradu Elmau na Bavarskem se je danes začel vrh skupine držav G7, na katerem bodo svetovni voditelji obravnavali aktualne svetovne tematike - od ukrajinske krize in pohoda Islamske države do grške dolžniške krize in čezatlantskega prostotrgovinskega sporazuma med EU in ZDA. Vrh sicer poteka pod strogimi varnostnimi ukrepi.
Kot je sklepati iz izjav pred začetkom vrha, bosta kljub vrsti napovedanih tem na vrhu, ki bo trajal le dobrih 24 ur, v ospredju politika do Rusije in grška dolžniška kriza.
Srečanje, ki poteka pod geslom Misli vnaprej, deluj skupaj, se je začelo z delovnim kosilom o svetovnem gospodarstvu. Nato so se nemška kanclerka Angela Merkel, ameriški predsednik Barack Obama, francoski predsednik Francois Hollande ter premierji Kanade Stephen Harper, Japonske Shinzo Abe, Velike Britanije David Cameron in Italije Matteo Renzi posvetili vrsti tem. Pridružila sta se jim tudi predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker in predsednik Evropskega sveta Donald Tusk.
Govorili naj bi govorili o krizah v Ukrajini in na Bližnjem vzhodu, grožnji skrajne sunitske skupine Islamska država, podnebnih spremembah, zdravju, gospodarskem razvoju, grški dolžniški krizi, izogibanju davkom s strani multinacionalk, pa tudi o korupcijskem škandalu v mednarodni nogometni zvezi.
Tusk je dejal, da si želi potrditve enotnosti skupine G7 glede politike sankcij proti Rusiji. Te na tokratnem vrhu G7 sicer ni. Iz skupine najbogatejših so jo izključili pred letom dni zaradi priključitve polotoka Krim.
Med temami, ki jim bodo namenili nekoliko več časa, bo po vsej verjetnosti tudi grška dolžniška kriza, saj počasi zmanjkuje časa za sklenitev dogovora med mednarodnimi upniki in Grčijo o nadaljevanju programa finančne pomoči. Juncker je sicer danes tik pred začetkom vrha dejal, da pričakuje, da bodo Atene čim prej predstavile nove reformne predloge v zameno za nadaljevanje pomoči.
Po napovedih bodo svetovni voditelji sicer uvodoma obravnavali teme, kot so stanje svetovnega gospodarstva, trajnostni razvoj, skupne vrednote, revščina in podnebne spremembe. Govora bo danes tudi o trgovinski politiki, kjer bo v ospredju prostotrgovinski in investicijski sporazum TTIP, o katerem se pogajajo EU in ZDA.
Delovna večerja bo danes namenjena zunanji politiki, kjer bo večino pozornosti namenjenega pohodu skrajne Islamske države po Siriji in Iraku, svetovni voditelji pa se ne bodo izognili niti ukrajinski krizi.
Pred srečanjem se je Merklova sestala z Obamo
Pred zasedanjem vrha G7 sta se v mestecu Krün v bavarskih Alpah sestala Merklova in Obama. Potrdila sta prijateljske in partnerske odnose med državama. Kot je v izjavi za medije ob srečanju dejala nemška kanclerka, so ZDA "prijateljica in ključna partnerka" Nemčije kljub nekaterim razlikam v stališčih. Obama pa je Merklovo označil za "veliko prijateljico in partnerko" ter pozdravil tesne vezi med državama. Še posebej je izpostavil nujnost soočenja z "rusko agresijo" na vzhodu Ukrajine.
Poleg tem, o katerih bo govora na vrhu, naj bi se Obama in Merklova v današnjih pogovorih po napovedih dotaknila tudi prostotrgovinskega in investicijskega sporazuma TTIP, o katerem se pogajajo EU in ZDA.
Iz Bele hiše so kasneje sporočili, da sta se Merklova in Obama zavezala za nadaljevanje politike sankcij proti Rusiji zaradi njene vloge v krizi na vzhodu Ukrajine, dokler ne bo popolnoma uveljavljen dogovor o prekinitvi ognja med ukrajinskimi silami in proruskimi separatisti. Februarja sta v beloruski prestolnici Minsk Rusija in Kijev skupaj s predstavniki proruskih upornikov, ki naj bi uživali podporo Moskve, sklenili mirovni dogovor, ki med drugim predvideva prekinitev ognja, umik težkega orožja in druge ukrepe za normalizacijo razmer na vzhodu Ukrajine. A v praksi je velikokrat prišlo do kršitev prekinitve ognja in nasilje se še naprej nadaljuje.
Ameriški predsednik in nemška kanclerka sta se v Krünu, kjer živi okoli 2000 ljudi, srečala tudi s tamkajšnjimi prebivalci na zabavi s fanfarami, prestami in pivom. Obama se je med drugim pošalil, da ni "nikoli neprimeren trenutek za pivo in belo klobaso" ter da je pozabil usnjene kratke hlače, ki so značilne za Bavarsko, zato bi lahko v Krünu kupil nove. Dodal je, da je v Krünu slišal najboljšo predstavo z alpskimi rogovi.
Protestniki: Vidimo le zastraševanje
Idilično prizorišče vrha v bavarskih Alpah je varovano kot trdnjava. Za varnost skrbi 20.000 policistov, ki protestnikom preprečujejo dostop do svetovnih voditeljev. Že od četrtka sicer v več bavarskih mesti potekajo protesti proti vrhu.
Prvotno načrtovane mini demonstracije kakih 50 nasprotnikov vrha blizu gradu Elmau so sicer iz varnostnih razlogov prepovedali. Tako je v soboto odločilo bavarsko upravno sodišče. A 300 protestnikov je danes začelo pohod iz svojega tabora v Garmisch-Partenkirchnu proti gradu, ki je deset kilometrov oddaljen od mesta.
Okrog 100 protestnikov pa je poskušalo blokirati cesto, po kateri so se delegacije odpravile proti prizorišču vrha, a jih je varnostno osebje prisilno odstranilo.
Pozno v soboto so sicer evakuirali enega od taborov na obrobju mesta, v katerem se je nastanilo okrog 1000 protestnikov, saj so močne nevihte sprožile skrbi pred poplavami.
Na protestih v Garmisch-Partenkirchnu, na katerih se je po ocenah policije zbralo okrog 2000 ljudi, je sicer v soboto prišlo do spopadov med varnostnimi silami in demonstranti. Protestniki so s steklenicami in molotovkami obmetavali policiste, ki so odgovorili z uporabo solzivca. Pri tem je bilo poškodovanih več protestnikov in tudi osem policistov, še piše dpa.
Na eni od blokad ceste do gradu, v oklici katerega sicer veljajo močno poostreni varnostni ukrepi, so demonstranti postavili transparent Vidimo le zastraševanje, zapiranje in samovoljo. Policisti so nekatere demonstrante odnesli s prizorišča, drugi pa so se po pozivih policistov razšli prostovoljno.
KOMENTARJI (348)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.