
Novi japonski premier Šinzo Abe se je srečal s kitajskim kolegom Ven Džiabaom, nato pa se je sestal še s predsednikom Hu Džintaom, ki je srečanje označil za prelomno točko v odnosih med državama. Osrednji temi pogovorov so bila dvostranska vprašanja ter odziv na namero Severne Koreje, ki je v začetku tega tedna napovedala, da bo izvedla jedrski poizkus. To je tudi prvo srečanje Japonske in Kitajske na tej ravni po petih letih.
Glavno jabolko spora med državama in tudi razlog, zakaj se njuni voditelji niso sestali vse od leta 2001, je svetišče v Jasukuniju, ki ga je nekdanji japonski premier Džuničiro Koizumi večkrat obiskal in se s tem poklonil japonskim žrtvam druge svetovne vojne. Ker so Jasukuniju pokopani tudi obsojenci za vojne zločine, je za Peking obisk pomenil provokacijo. Kitajska od sedanjega japonskega premiera pričakuje javno obljubo, da svetišča ne bo obiskal, na kar pa Abe še ni dal jasnega odgovora.
Sicer pa so se Abe in njegovi gostitelji poleg občutljivega vprašanja o japonskem svetišču in severnokorejske jedrske napovedi dotaknili tudi nesoglasij med sosedama na področju eksteritorialnih zalog nafte in plina ter nadzora nad otoki v vzhodnem kitajskem morju.

To je bil Abejev prvi obisk na tujem, odkar je nasledil nekdanjega premiera Džuničira Koizumija. "Vaš izbor Kitajske kot prve države, ki ste jo obiskali, dokazuje, kolikšno pomembnost pripisujete izboljšanju in utrjevanju kitajsko-japonskih odnosov," je poudaril Hu.
Novi voditelj japonske vlade je sicer znan po nacionalističnih pogledih, saj se zavzema za spremembo pacifistične ustave, ukrojene po okusu ZDA. O morebitnih obiskih svetišča v prihodnje pa naj bi se ravnal "po svojem srcu".
Hu in Abe sta tako izrazila zaskrbljenost zaradi načrtov Severne Koreje in hkrati obljubila, da bosta Japonska in Kitajska "sodelovali v prizadevanjih, da bi Severno Korejo od tega odvrnili", je dejal član japonske delegacije v kitajski prestolnici. Kljub temu pa obstaja možnost, da bo Severna Koreja izpeljala jedrski preizkus, je dejal premier Abe.
Sicer naj bi Severna Koreja po poročanju britanskega časnika Sunday Telegraph in po informacijah nekega nekdanjega južnokorejskega poslanca preložila napovedan poskus jedrskega orožja. Poskusov naj ne bi izvedla vsaj do konca leta, da bi tako ZDA umaknile sankcije in začele dvostranska pogajanja z državo.
Abe je v japonskem parlamentu pred kratkim poudaril, da so tesni gospodarski odnosi med Tokiom in Pekingom "izjemno pomembni tako za območje Azije kot za celotno mednarodno skupnost". Na srečanju s kitajskim premierom pa je danes dejal: "Zadnje čase smo z iskrenim prizadevanjem obeh strani uspeli priti do soglasja, da moramo premagati ovire in doseči napredek v naših odnosih, ki naj bodo usmerjeni v zdrav razvoj." Ob tem je še dodal, da "prijateljski odnosi, ki temeljijo na sodelovanju", služijo interesom ljudi obeh držav.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.