Predsedniško letalo Air Force One z Donaldom Trumpom je ob 8.21 po lokalnem času pristalo v letalski bazi Paya Lebar. Pred letalom ga je pozdravil singapurski zunanji minister Vivian Balakrishnan, nato pa se je v koloni približno 30 vozil odpeljal v hotel Shangri-La, v katerem bo bival med obiskom v Singapurju. S singapurskim premierjem Lee Hsien Loongom se bo srečal v ponedeljek. Trump je novinarjem ob prihodu povedal, da se počuti ''zelo dobro'', poroča CNN.
Kim Džong Un je z letalom kitajske letalske družbe Air China pristal na singapurskem letališču Changi približno pet ur pred ameriškim predsednikom, od koder so ga prepeljali v hotel St. Regis, kjer bo bivala severnokorejska delegacija. Z Donaldom Trumpom se bosta sestala v torek zjutraj.
Kim se je nato srečal s singapurskim premierjem Lee Hsien Loongom in se mu zahvalil, ker bo gostil vrh. "Celoten svet gleda ta zgodovinski vrh med Kim Džong Unom in ZDA. Hvala za vaš iskren trud, da smo lahko končali priprave za vrh," je dejal Kim. Lee se mu je v zameno zahvalil za priložnost, da bo lahko gostil srečanje.
Vrh ameriškega predsednika Donalda Trumpa in voditelja Severne Koreje Kima Džong Una, ki se bosta sestala v hotelu Capella na otoku Sentosa, bo prvo srečanje aktualnih voditeljev ZDA in Severne Koreje. V pogovorih bosta skušala doseči dogovor o jedrski razorožitvi Severne Koreje v zameno za ublažitev gospodarskih in diplomatskih sankcij.
Trump na 'misiji miru'
Trump je v soboto pred odhodom v Singapur izjavil, da je na "misiji miru", je pa tudi opozoril, da so neposredni pogovori "edinstvena priložnost". "Prepričan sem, da želi Kim Džong Un narediti nekaj velikega za svoje ljudi," je dejal ameriški predsednik in dodal, da te priložnosti ne bo imel več.
Prav tako je zatrdil, da bo "prvo minuto" vedel, ali Kim misli resno glede miru.
Ob tem je ameriški predsednik posvaril pred previsokimi pričakovanji. "Morda ne bo uspelo. Velika možnost je, da ne bo. In še večja možnost, da bo potrebno nekaj časa, da bo to proces," je dejal. A kot je dejal, se bosta s Kimom vsaj srečala.
V zameno za odpoved jedrskemu programu konec mednarodne izolacije
ZDA upajo, da se bo Severna Koreja čim prej v celoti, nepovratno in preverljivo odpovedala svojemu jedrskemu programu. Obseg in hitrost razorožitve sta sicer še predmet pogajanj.
Severna Koreja v zameno pričakuje konec mednarodne izolacije, ki bo tej revni državi prinesel napredek in blaginjo. Za to pa bo treba odpraviti gospodarske sankcije, ki jih je proti režimu v Pjongjangu uvedla mednarodna skupnost.
Kim bo iz Singapurja predvidoma odpotoval v torek ob 14. uri po krajevnem času.
Papež moli za uspešen vrh
Tudi papež Frančišek je v Vatikanu izrazil upanje, da bo vrh Donalda Trumpa in Kim Džong una privedel do miru na Korejskem polotoku: "Še enkrat želim poslati ljubljenemu narodu Koreje posebne misli prijateljstva in molitve, da bodo pogovori, ki se bodo zgodili v prihodnjih dneh v Singapurju, prispevali k razvoju pozitivne poti, ki bo zagotovila mirno prihodnost Korejskega polotoka in celotnega sveta."
KOMENTARJI (267)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.