Tujina

'Srečanje je zgodovinska priložnost'

Yangon, 05. 10. 2007 10.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Gambari je izrazil upanje, da se bosta vodja mjanmarske hunte in opozicijska voditeljica čimprej srečala.

Gambari upa na čimprejšnje srečanje vodje mjanmarske hunte in opozicijske voditeljice.
Gambari upa na čimprejšnje srečanje vodje mjanmarske hunte in opozicijske voditeljice. FOTO: Reuters

Varnostni svet ZN danes razpravlja o razmerah v Mjanmaru po nedavnem nasilnem zatrtju prodemokratičnih protestov. Udeležence je nagovoril posebni odposlanec ZN za Mjanmar Ibrahim Gambari, ki je med drugim dejal, da ga "previdno opogumlja", da je vodja mjanmarske hunte general Than Shwe izrazil pripravljenost na pogovore z opozicijsko voditeljico Aung San Suu Kyi. Ob tem je pozval k "maksimalni fleksibilnosti" pri dogovarjanju za čimprejšnje srečanje.

Kot je poudaril Gambari, ki se je v okviru štiridnevne misije v Mjanmaru nedavno sestal s Than Shwejem in kar dvakrat s Suu Kyijevo, predstavlja srečanje - če bo do njega prišlo - "zgodovinsko priložnost". Pred tem je VS ZN nagovoril generalni sekretar ZN Ban Ki Moon, ki je mjanmarski režim pozval k "pogumnim ukrepom v smeri demokratizacije in spoštovanja človekovih pravic" ter uporabo sile nasproti mirnim protestnikom znova označil kot "ostudno in nesprejemljivo".

Gambari naj bi že izrazil tudi željo po vrnitvi v Mjanmar prihodnji mesec, pred vrhom Združenja držav Jugovzhodne Azije (Asean), ki bo med 18. in 22. novembrom v Singapurju. Svojega odposlanca namerava v Mjanmar do takrat poslati tudi Asean, katerega članica je ta država.

Ameriški veleposlanik pri ZN Zalmay Khalilzad je na zasedanju opozoril na pomanjkanje sodelovanja s strani mjanmarskih oblasti in zagrozil, da so pripravljene ZDA v VS ZN predlagati sprejetje sankcij proti Mjanmaru, če režim v Yangonu ne bo konstruktivno in hitro odgovoril na zahteve mednarodne sankcije. Predstavnika Kitajske in Rusije sta nasprotno vsako ukrepanje VS ZN v tem primeru izključila, saj naj situacija v Mjanmaru ne bi ogrožala niti svetovnega niti regionalnega miru in varnosti.

Nobelovka zavrnila vodjo hunte

Vodja mjanmarske hunte je v sredo zvečer na državni televiziji sporočil, da je pripravljen začeti neposredne pogovore o spravi z Nobelovo nagrajenko za mir Aung San Suu Kyi, a pod dvema pogojema: če se bo Suu Kyijeva pred tem odpovedala svojim taktikam "konfrontacije" in če bodo zahodne države preklicale sankcije proti Mjanmaru. Vendar je Nobelovka, voditeljica glavne opozicijske stranke v Mjanmaru, Nacionalne lige za demokracijo (NLD), zavrnila ponudbo o neposrednih pogovorih o spravi.

Nobelovka Aung San Suu Kyi je zavrnila ponudbo Than Shweja
Nobelovka Aung San Suu Kyi je zavrnila ponudbo Than Shweja FOTO: Reuters

General naj bi svojo ponudbo kot tudi pogoje predstavil že na torkovem srečanju s posebnim odposlancem generalnega sekretarja Združenih narodov za Mjanmar Ibrahimom Gambarijem.

Na pogovor tudi ameriška diplomatka

Medtem so danes iz Yangona poročali, da je hunta na pogovor povabila visoko ameriško diplomatko, odpravnico poslov ameriškega veleposlaništva Shari Villaroso. Gre za nepričakovano in redko vabilo, odpravnica poslov pa je že odpotovala v prestolnico režima Naypyidaw, čeprav še ne ve, s kom se bo srečala.

Po nasilnem zatrtju mirnih protestov pod vodstvom budističnih menihov minuli teden in napovedi novih sankcij s strani ZDA in EU, se zdi, da skuša režim navzven kazati spravljivejše tone. Kljub temu nadaljuje z nasiljem nad prebivalci tako z navzočnostjo vojske na ulicah Yangona in policijsko uro, kot tudi z nočnimi racijami. Tiskovni predstavnik glavne opozicijske Nacionalne lige za demokracijo Nyan Win je tako danes povedal, da so oblasti po zlomu protestov prijele 200 članov NLD.

Neznana je tudi usoda več tisoč menihov, ki so več dni vodili proteste, na katerih se je zbralo tudi do 100.000 ljudi. Večina samostanov v Yangonu se zdi prazna, menihov pa ni videti niti na ulicah, zato ni jasno, ali so jih aretirali, ali so ranjeni ali pa so jih ubili.

Po uradnih podatkih je bilo v nasilnem zatrtju najmnožičnejših prodemokratičnih protestov po letu 1988 ubitih najmanj 13 ljudi, 2000 pa so prijeli in od tega doslej izpustili 700. Neuradne številke so veliko, tudi nekajkrat višje, govorijo pa o več sto mrtvih in več tisoč aretiranih.


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.