Finančni ministri in guvernerji centralnih bank iz skupine 20 najpomembnejših svetovnih gospodarstev (G20) so se ob koncu dvodnevnega srečanja v kitajski finančni prestolnici Šanghaj zavezali k hitrejšemu izvajanju reform, s čimer želijo preprečiti nadaljnje ohlajanje svetovnega gospodarstva.

V svetovnem gospodarstvu se v zadnjih mesecih krepijo tveganja. Cene nafte so v letu in pol strmoglavile za 70 odstotkov, tečaji na vodilnih borzah pa so na začetku leta utrpeli velike padce. Pomemben razlog za vnovične turbulence je ohlajanje kitajskega gospodarstva, kar je vzbudilo strah, da utegne Kitajska doživeti t. i. trdi pristanek, ki lahko v novo krizo potegne ves svet.
Te skrbi so zaznamovale tudi zasedanje vodilnih finančnikov skupine G20 v Šanghaju. Danes so se dogovorili, da bodo storili še več za dosego ciljev o močni, trajni in vzdržni rasti svetovnega gospodarstva.
"Hitrejši napredek pri strukturnih reformah bi moral na srednji rok okrepiti potencialno rast in naša gospodarstva narediti bolj inovativna, fleksibilna in odporna," piše v izjavi G20. V njej so zavrnili tudi možnost valutnih vojn in tekmovanja z razvrednotenjem valut.
Glavni finančniki sicer ocenjujejo, da svetovno gospodarstvo še vedno raste, so pa opozorili na to, da je rast med regijami neenakomerna in da ne izpolnjuje ciljev.
Med tveganji so poleg padajočih cen nafte izpostavili še nestabilne kapitalske tokove, geopolitične konflikte, begunsko krizo in "šok", ki bi ga povzročil morebiten izstop Velike Britanije iz EU, o čemer bodo Britanci odločali na referendumu 23. junija. Udeleženci zasedanja se zato bojijo, da se bodo napovedi rasti svetovnega gospodarstva še poslabšale.
Tokratno srečanje je bila generalka za vrh G20, ki ga bo Kitajska gostila septembra.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.