Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad je prispel v Bagdad. To je prvi obisk kakega iranskega predsednika v Iraku, saj imata državi precej burno zgodovino, od obiska pa si obe strani obetata veliko.

Ahmadinedžad je zakorakal po rdeči preprogi, nakar ga je pozdravil iraški predsednik Džalal Talabani. Predsednika sta se štirikrat poljubila, kot veleva tradicija. Pozdravila ju je tudi vojaška častna straža in med sprehodom po rdeči preprogi pred Talabanijevo rezidenco, ki stoji poleg nove ameriške ambasade v Zeleni coni, ki je neprestano tarča obstreljevanj, je orkester igral himno obeh držav.
"Imela sva plodne pogovore, ki so bili prijateljski in bratski," je na skupni novinarski konferenci s Talabanijem dejal Ahmadinedžad. "Deliva si poglede in mnenja na vseh področjih in oba nameravava v največji možni meri izboljšati odnose med državama," je dodal.

Talabani pa je povedal, da sta razpravljala o gospodarskih, političnih in varnostnih zadevah ter o naftni politiki, nameravata pa podpisati tudi nekaj sporazumov. Dodal je še, da se o problemu meja, med njimi je tudi sporne vodne poti Šat al Arab, nista pogovarjala. Ahmadinedžad je na konferenci poudaril, da bi "enoten, suveren in napreden Irak koristil vsem narodom te regije, tudi iranskemu ljudstvu".
Novinarska konferenca se je nenadno končala, ko je neki novinar vprašal o skupini, ki je znana tudi kot Iranska ljudska mudžahedinska organizacija in je bila zaveznica režima Sadama Huseina v vojni med tema dvema državama, ZDA in EU pa jo imata na spisku terorističnih skupin.
Talabani je na vprašanje odgovoril, da so se o tem že pogovarjali in da je obstoj te skupine kot teroristične organizacije protiustaven. "Trudili se bomo, da jo spravimo z ozemlja Iraka," je dejal.
Prvi obisk iranskega predsednika v Iraku
Gre za zgodovinski obisk, saj med vladavino Sadama Huseina v Iraku državi nista imeli diplomatskih stikov, ta obisk pa bo utrdil nove odnose, ki jih imata Iran in nova iraška vlada. Obema državama sedaj vladajo šiitski muslimani, nekateri pa obisk vidijo tudi kot kljubovanje ZDA, ki Iran obtožuje urjenja in posredovanja orožja šiitskim skrajnežem.
Ahmadinedžad se je sestal še s premierjem Nurijem al Malikijem, ki je, kot Talabani, Iran uradno že obiskal, odkar je prevzel svoj položaj. Ahmadinedžad je, preden je zapustil Teheran, po poročanju iranskih medijev dejal, da je "ta obisk v dobro obeh strani, in vseh, ki si prizadevajo za mir in stabilnost v tej regiji".
Maliki je po srečanju poudaril, da je obisk iranskega vodje "izraz močne želje po izboljšanju odnosov in razvoju skupnih interesov po vseh napetostih, ki so med državama vladale med Sadamovo diktaturo".
Ahmadinedžad pa je omenil ameriške obtožbe, da Iran uri šiitske upornike v Iraku in jih zalaga z orožjem, ki ga ti potem uporabljajo za ubijanje pripadnikov ameriške vojske. "Take obtožbe ameriške probleme v regiji le povečujejo," je dejal. Iranski gost naj bi v Iraku ostal do ponedeljka zjutraj.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.