Srbski pilot Vladimir Vodopivec, ki je z letalom somalijske družbe Daallo Airlines, na katerem je najverjetneje eksplodirala bomba in naredila v trupu letala ogromno luknjo, zasilno pristal in rešil življenje 80 osebam na letalu, ima slovenske korenine. Njegov oče in soimenjak Vladimir Vodopivec je bil vojaški pilot, več desetletij pa je letel tudi za letalsko družbo JAT.
Tako ni čudno, da je Vladimir že kot majhen deček vzljubil letenje in se mu povsem posvetil. Srbski Kurir se je pogovarjal z njegovo 87-letno materjo Nadeždo Vodopivec, ki je na sina zelo ponosna. "Sin je bil od nekdaj zaljubljen v letenje, to je njegovo življenje. On je praktično odrasel na letališki stezi," pripoveduje. "To, kar je sin naredil, s čimer je rešil 80 ljudi, je pravi čudež," je ponosna Nadežda, ki se s sinom po eksploziji še ni slišala, nazadnje pa jo je obiskal za novoletne praznike.
64-letni Vladimir Vodopivec, ki je tik pred upokojitvijo, je več let letel tudi za Adrio Airways, kamor je prišel iz JAT-a. Letel pa je tudi za črnogorskega letalskega prevoznika Montenegro Airlines, pa makedonski MAT in albanski BelleAir. Gre za zelo izkušenega pilota, katerega kariera se je hitro vzpenjala, saj je postal najmlajši kapetan na JAT-ovih letalih, mnogi pa so mnenja, da je Vodopivec eden od najbolj sposobnih pilotov v bivši SFRJ.
Slovenski pilot in inštruktor Franci Kralj Vodopivca pozna, saj sta nekaj let skupaj letela pri Adrii. Na vprašanje, kakšna oseba je Vodopivec, Kralj odgovarja hladnokrvna. In prav ta hladnokrvnost je verjetno prispevala, da je pilot kljub luknji v trupu letala uspel ohraniti mirno kri in trezno glavo ter odreagiral pravilno. Kot pravi Kralj, so piloti večinoma izšolani tudi za takšne primere, ne uspejo pa vsi ostati zbrani. Kralj je prepričan, da je šlo na letalu za bombo. Kot pravi, je bila bomba očitno nastavljena na nek čas, ker pa je imelo letalo nekaj zamude, je bomba eksplodirala, ko je bilo letalo še dovolj nizko in sta pilot ter kopilot letalo varno vrnila na letališče.
'Stres mu ni mogel do živega'
Tudi Nena Kopčavar Guček, danes specialistka družinske medicine, ki je z Vladimirjem letela pri Adrii Airways, se ga spominja kot človeka z izjemnimi živci. "Njemu stres ni mogel do živega. Zmeraj sem mislila, da zato, ker se s je veliko ukavrjal s športom," je dejala. Rad je igral tenis in s seboj je na letalu vedno nosil teniško opremo.
Dodala je, da je vztrajal, da z njim govorimo slovensko, čeprav je bil Slovenec le po očetu.
Vodopivec: To je bila moja prva bomba in upam, da tudi zadnja
Vodopivec je pilotiral letalo Airbus A321, ki je bilo na poti iz Mogadiša v Džibuti, a je moralo nekaj minut po vzletu zasilno pristati. V potniški kabini je namreč eksplodiralo in v trupu letala je zazevala velika luknja. V času eksplozije je bilo na letalu 74 potnikov in sedem članov osebja. 55-letnika, ki je bil najbližje luknji, je 'posrkalo' iz letala, še dve osebi sta bili lažje poškodovani.
Uradne potrditve, da je res eksplodirala bomba, sicer še ni, prav tako še nihče ni prevzel odgovornosti za terorističen napad. Je pa Vodopivec za srbske medije dejal, da je prepričan, da je šlo za bombo. "To je bila moja prva bomba in upam, da tudi zadnja," je dejal. Eksplozija je odjeknila okoli 15 minut po vzletu na višini 3300 metrov, kar je bila sreča v nesreči. Srbski pilot je letalo obrnil in se vrnil na letališče v Mogadišu. "K sreči letalski inštrumenti niso bili poškodovani, tako da sem lahko letalo obrnil in pristal na letališču. Kaj takšnega se v moji letalski karieri še ni zgodilo. V kabini smo izgubili pritisk. Hvala bogu, da se je vse dobro končalo," je za srbske medije dejal 64-letnik, ki je s svojim dejanjem postal mednarodni heroj.
KOMENTARJI (144)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.