
General Milan Gvero se je za predajo haaškemu sodišču odločil po pogovoru s srbskim ministrom za pravosodje Zoranom Stojkovićem. V Haag naj bi odpotoval v četrtek v spremstvu srbskega ministra za državno upravo Zorana Lončarja.
Vlada zadovoljna z odločitvijo
68-letni Gvero se je po navedbah vladnega urada odločil za predajo zato, "da bi izpolnil obveznost v interesu svoje države, naroda in družine". Srbska vlada je izrazila veliko zadovoljstvo zaradi njegove odločitve in obljubila, da mu bo nudila vsa potrebna jamstva, da bo lahko do pričetka sojenja ostal na prostosti.
Gvero obtožen vojnih zločinov v BiH
Gvero je kot nekdanji namestnik poveljnika srbske vojske v BiH obtožen vojnih zločinov med vojno v BiH (1992-1995). Več podrobnosti o obtožnici, ki jo je Beograd prejel danes, ni znanih. Gvero je veljal za desno roko vojaškega voditelja bosanskih Srbov Ratka Mladića.

Vodja nacionalnega sveta za sodelovanje s haaškim sodiščem Rasim Ljajić je pojasnil, da je Gvero na obtožnici definiran kot državljan Republike srbske. "General Gvero se na obtožnici nahaja kot državljan Republike srbske, a glede na to, da se je predal na ozemlju SČG, mu bo država nudila vsa jamstva za njegovo izpustitev do začetka sojenja," je dejal.