Sledi strupene brozge so na Madžarskem opazili že v Donavi pri Budimpešti, čeprav pristojni zatrjujejo, da gre za nenevarne količine, ki ne povzročajo škode. Medtem se Madžari ukvarjajo predvsem s tem, kako bi preprečili izlitje strupene brozge iz drugega rezervoarja. To je po mnenju strokovnjakov samo še vprašanje časa, zato pospešeno gradijo zaščitni zid iz kamenja in zemlje.
Pojavlja pa se tudi vprašanje sanacije območja. Za zdaj zemljo posuvajo z mavcem, oglasila pa sta se tudi srbska inovatorja, ki trdita, da sta našla učinkovitejšo in naravi bolj prijazno rešitev. Kot poroča srbski Blic, bi inovatorja iz Novega Sada uporabila metodo, s katero bi v celoti sanirali z brozgo zalite vasi, pa tudi vse 'okužene' reke na Madžarskem. Inovatorja pojasnjujeta, da je rešitev v posebnem postopku elektrolize vode s pomočjo dveh naravnih kamnin. To ne bi samo zaustavilo onesnaževanja, pravita, ampak bi celo popolnoma očistilo zemljo in vodo.
“Predlagava, da se namesto mavca, ki ga uporabljajo zdaj, uporabi najina tehnologija. Je popolnoma naravna in 25- do 30-krat bolj učinkovita,” zatrjujeta in dodajata, da se strupena gošča po njuni metodi ne bo več raztapljala v vodi in jo bodo lažje tudi omejili.
V vasi Kolontar zgradili zaščitno pregrado
V vasi Kolontar, ki jo ogroža strupena brozga iz zadrževalnika tovarne aluminija, so sicer danes končali dela na zaščitni pregradi. Vaščani se ta teden gotovo ne bodo mogli vrniti domov. Vodja službe za preprečevanje nesreč Tibor Dobson je dejal, da se razpoke na stenah zadrževalnika, ki je popustil minuli teden, od ponedeljka niso povečale. Kot je dodal, bodo morali v vasi porušiti osem hiš, da bi lahko zgradili sistem pregrad, pogovori z lastniki hiš pa že potekajo.
Dobson je še povedal, da so meritve kakovosti zraka pokazale, da je raven onesnaženja s strupenim prahom nad dovoljeno mejo le na območjih, ki jih je neposredno prizadelo nedavno razlitje strupene brozge iz tovarne aluminija v Ajki na zahodu Madžarske, zato morajo reševalci, ki delajo na območju, nositi zaščitne maske.
Kot je znano, je iz zadrževalnika tovarne aluminija v lasti družbe Mal minuli ponedeljek izteklo več kot 800.000 kubičnih metrov odpadne snovi. Madžarski parlament je danes družbo Mal nacionaliziral. Za zakon o podržavljenju podjetja je glasovalo 336 poslancev, en je bil proti, 13 pa se jih je vzdržalo. V skladu z zakonom, ki ga mora podpisati še predsednik Pal Schmitt, bo vlada na čelo družbe postavila svojega predstavnika, ki bo nato odgovoren za reševanje ekološke katastrofe.
Tovarna bo spet obratovala
Madžarska tovarna aluminija v Ajki bo ta konec tedna znova začela obratovati, je danes dejal vodja za zaščito pred nesrečami Gyorgy Bakondi.
Zaradi okoljske katastrofe so v Budimpešti v ponedeljek vzpostavili položaj vodje za zaščito pred nesrečami. Bakondi je bil na to funkcijo imenovan za največ dve leti, odgovoren pa bo za nadzor družbe Mal, lastnice tovarne, v kateri je prišlo do nesreče.
Madžarska policija je danes obtožila direktorja družbe Mal Zoltana Bakonyija, da ni pripravil varnostnega načrta za ukrepanje v primeru tovrstnih hudih nesreč. Policija je Bakonyija v ponedeljek priprla zaradi suma uničevanja okolja in ogrožanja življenj, kar je imelo za posledico smrt več ljudi. Kot je v ponedeljek dejal madžarski premier Viktor Orban, so oblasti tudi zamrznile premoženje podjetja. Orban je ob tem pojasnil, da je varen ponovni zagon proizvodnje v tovarni aluminija v javnem interesu, potreben pa tudi za ohranitev delovnih mest za več tisoč delavcev.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.