Srbska vlada je na seji sprejela predlog nove resolucije o Kosovu. Predlog resolucije, ki govori o nujnosti pravične rešitve tega vprašanja, zasnovane na mednarodnem pravu, navaja, da je Srbija pripravljena začeti novo fazo pogajanj, s katerimi bi našli najugodnejšo rešitev za Kosovo.
Predlog resolucije izraža pripravljenost Srbije za nova pogajanja, ki bi bila odprta tako glede trajanja kot izida. "Srbija je pripravljena začeti novo fazo pogajanj za najdbo najugodnejše rešitve za Kosovo, pri čemer upošteva svoje temeljne državne interese, legitimne interese albanske narodne manjšine v pokrajini, splošne interese zagotavljanja regionalne stabilnosti, kot tudi perspektivo prihodnosti miru in blaginje za vse svoje državljane," piše v predlogu resolucije.
Kosovo je del Srbije
Resolucija tudi poudarja, da je Kosovo neločljiv del Srbije "na podlagi veljavnih in obvezujočih ustavnih in mednarodnopravnih dokumentov". Vsakršen poskus reševanja tega vprašanja, s katerim bi bila kršena načela mednarodnega prava, pa bi glede na predlog resolucije razglasili za ničnega in nevarnega za obstoj države Srbije.
Z resolucijo bi se srbska vlada in vsi državni organi obvezali, da bodo pravočasno in odločno odgovorili na vsakršno napoved ali dejanje kateregakoli mednarodnega subjekta, ki bi bila usmerjena k enostranskim dejanjem kršenja suverenosti in ozemeljske celovitosti Srbije, še posebej v primeru groženj in morebitnih enostranskih priznanj neodvisnosti Kosova.
Srbska vlada je predlog resolucije napotila v razpravo v parlament, ki naj bi o njej razpravljal v torek.
O Kosovu tudi EU
Evropski komisar za širitev Olli Rehn je po zasedanju zunanjih ministrov EU v Bruslju poudaril, da gre v primeru Kosova za globoko evropsko zadevo, Beograd in Prištino pa je v okviru nadaljnjih pogajanj o statusu pokrajine pozval h konstruktivnosti.
Portugalski zunanji minister Luis Amado se je moral soočiti z vprašanji, kako najti enotno stališče v EU do Kosova, in tudi, kakšne so morebitne rešitve za status te pokrajine, glede na to, da Beograd vztraja pri ozemeljski celovitosti Srbije, Kosovo pa želi neodvisnost. Amado je povedal, da je EU odločena obdržati enoten pogled na Kosovo, četudi obstajajo nekatera občutljiva vprašanja in točke, ki jih po njegovem ne gre ignorirati.
Za neodvisnost tudi ZDA
Ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice je v Washingtonu visoko delegacijo kosovskih Albancev po propadu pogajanj o prihodnjem statusu Kosova v Varnostnem svetu ZN pozvala k potrpežljivosti, je povedal tiskovni predstavnik State Departmenta Sean McCormack.
Ameriški predsednik George Bush se je minuli mesec med obiskom v Tirani jasno izrekel za neodvisnost Kosova, kar je ponovila tudi Riceova.
Kosovska delegacija, ki jo sestavljajo predsednik Fatmir Sejdiu, predsednik parlamenta Kole Berisha, premier Agim Ceku ter opozicijska voditelja Hashim Thaci in Veton Suroi, je pred odhodom v Washington sporočila, da želi od ZDA dobiti pojasnila in pospešek procesa določanja statusa Kosova. Sicer pa je kosovski premier minuli teden predlagal, da bi Kosovo 28. novembra neodvisnost razglasilo enostransko.
Medtem je koalicija nevladnih organizacij na demonstracijah v Prištini simbolično že razglasila neodvisnost Kosova. Protestniki so ob tem od pogajalske ekipe Kosova zahtevali, naj določi skrajni datum, do katerega bo pokrajina neodvisna, saj bi bilo po njihovem mnenju vsako nadaljnje prelaganje odločitve statusa Kosova škodljivo.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.