Srbski predsednik in premier, Boris Tadić in Vojislav Koštunica, ter predsednik srbskega parlamenta Oliver Dulić so na sestanku v Beogradu potrdili enotno nacionalno politiko do vprašanja Kosova. Strinjali so se, da bodo državne institucije v primeru enostranske razglasitve neodvisnosti Kosova sprejele ukrepe za razveljavitev ''tega protipravnega akta''. Napovedali so tudi akcijske načrte v primeru razglasitve neodvisnosti Kosova.
Študenti za EU
Srbski študenti so pred tem na protestu v Beogradu od Koštunice zahtevali podpis političnega sporazuma z Evropsko unijo, prijetje in izročitev obtožencev za vojne zločine haaškemu sodišču ter izpolnitev vseh prevzetih mednarodnih obveznosti. Protest, na katerem se je zbralo okoli 2.000 študentov, je organizirala beograjska študentska organizacija, njen predstavnik Simon Simonović pa je povedal, da so na vladi zahtevali sprejem pri premierju Koštunici, da bi mu "osebno pojasnili, zakaj mora Srbija ostati na evropski poti", a se to ni zgodilo. Predstavniki študentov so nato svoje zahteve izročili v zgradbi vlade.
Srbija napoveduje tožbe
Pravni svetovalec srbske pogajalske skupine v pogovorih o bodočem statusu Kosova Thomas Fleiner pa je ocenil, da bi imela morebitna tožba proti državam, ki bi enostransko priznale neodvisnost Kosova, dobre možnosti za uspeh. Švicarski pravni strokovnjak je glede tožbe, ki bi jo Srbija vložila na sodišče v Haagu, "stoodstotno prepričan, da je enostranska razglasitev in priznanje neodvisnosti Kosova pravno nasilje nad resolucijo 1244 Varnostnega sveta ZN."
Fleiner ocenjuje, da ima Srbija v primeru enostranskega priznanja Kosova tri možnosti - tožba pred mednarodnim sodiščem, arbitraža in pogajanja. Najboljša odločitev naj bi bila tožba, saj ima po Fleinerjevem mnenju "80 odstotkov možnosti za uspeh". Fleiner je pojasnil, da je ključ do uspeha tožbe v tem, da se enostranska neodvisnost Kosova postavi na pravne osnove.
Tožbe proti državam, ki bi enostransko priznale Kosovo, je napovedal že srbski predsednik Tadić, to pa naj bi bila le ena od točk nedavno oblikovanega akcijskega načrta, ki ga je pripravila srbska vlada.
EU pripravljena na napotitev misije
Bruseljski diplomati in uradniki so medtem zatrdili, da je EU pripravljena na odobritev misije na Kosovo ta teden. Države članice naj bi s sprejetjem še zadnjega od štirih potrebnih dokumentov na Kosovo napotile 1800-člansko ekipo policistov in sodnikov. Za odločitev naj ne bi bil potreben sestanek voditeljev EU, ki so se decembra lani že načelno strinjali z napotitvijo misije.