Zunanji ministri EU so se danes v Bruslju dogovorili za odmrznitev trgovinskega dela sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju s Srbijo, pravijo diplomatski viri pri EU. Srbija je tako po več kot poldrugem letu zastoja napravila korak naprej na poti v EU. Še vedno pa ostaja zamrznjen proces ratifikacije celotnega sporazuma.
Odločitev so ministri danes sprejeli po razpravi z glavnim tožilcem Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Sergeom Brammertzem, ki se je udeležil njihovega zasedanja. Glavni haaški tožilec je ob predstavitvi zadnjega poročila o sodelovanju s Srbijo v ZN minuli četrtek povedal, da je s prizadevanji Srbije zadovoljen.
Sporazum o stabilizaciji in pridruževanju, ki velja za vstopnico na pot k polnopravnemu članstvu v EU, je Srbija z EU sklenila aprila lani med slovenskim predsedovanjem EU. Trgovinski del sporazuma sicer običajno začne veljati kmalu po podpisu, celoten pa po ratifikaciji v vseh državah članicah. A v primeru Srbije je EU njegovo izvajanje takoj ob podpisu v celoti zamrznila.
Glavni razlog je bila Nizozemska, ki je v zameno za napredek Srbije zahtevala popolno sodelovanje Beograda s Haagom oziroma predajo najzloglasnejšega haaškega obtoženca, nekdanjega vojaškega vodje bosanskih Srbov Ratka Mladića. Za Nizozemsko je to vprašanje še posebej občutljivo zaradi vloge njenih vojakov v pokolu v Srebrenici, za katerega je med drugim obtožen Mladić.
Po več kot poldrugem letu je sedaj Nizozemska popustila in pristala na delno odmrznitev tega sporazuma. Še vedno pa ostaja zamrznjen proces ratifikacije celotnega sporazuma. To vprašanje bodo ministri v skladu z današnjim dogovorom spet obravnavali čez pol leta, ko bo Brammertz naslednjič poročal ZN, razen če bi bil Mladić aretiran pred tem, kar bi seveda popolnoma spremenilo načrte.
Ministri Srbijo ob današnji odločitvi pozivajo, naj si še naprej prizadeva za dobro sodelovanje s haaškim sodiščem s ciljem, da bi dosegla še boljše rezultate. Poleg Mladića sicer na prostosti ostaja še en haaški obtoženec, Goran Hadžić. Brammertz tako v poročilu ne ugotavlja "popolnega sodelovanja" Beograda s Haagom, kar naj bi ostal pogoj za dodaten napredek Srbije na poti v EU.
Današnja odločitev je sicer predvsem pomembna politična spodbuda Srbiji, saj ta v praksi trgovinski del sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju enostransko že izvaja. Sicer pa je sedaj vprašanje, ali bodo v Beogradu pohiteli s prošnjo za članstvo v EU, ki jo napovedujejo že nekaj časa; predvidoma naj bi sicer s tem počakali na še bolj pozitivno vzdušje v EU.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.