Tujina

Srbija še bližje EU

Bruselj, 07. 12. 2009 18.49 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Zunanji ministri EU naj bi se dogovorili za odmrznitev trgovinskega dela sporazuma o približevanju Srbije EU. To je po poldrugem letu prvi srbski korak naprej v smeri približevanja Evropski uniji.

Zunanji ministri EU so se danes v Bruslju dogovorili za odmrznitev trgovinskega dela sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju s Srbijo, pravijo diplomatski viri pri EU. Srbija je tako po več kot poldrugem letu zastoja napravila korak naprej na poti v EU. Še vedno pa ostaja zamrznjen proces ratifikacije celotnega sporazuma.

Brammertz je zadovoljen s prizadevanji Srbije.
Brammertz je zadovoljen s prizadevanji Srbije. FOTO: Reuters

Odločitev so ministri danes sprejeli po razpravi z glavnim tožilcem Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Sergeom Brammertzem, ki se je udeležil njihovega zasedanja. Glavni haaški tožilec je ob predstavitvi zadnjega poročila o sodelovanju s Srbijo v ZN minuli četrtek povedal, da je s prizadevanji Srbije zadovoljen.

Sporazum o stabilizaciji in pridruževanju, ki velja za vstopnico na pot k polnopravnemu članstvu v EU, je Srbija z EU sklenila aprila lani med slovenskim predsedovanjem EU. Trgovinski del sporazuma sicer običajno začne veljati kmalu po podpisu, celoten pa po ratifikaciji v vseh državah članicah. A v primeru Srbije je EU njegovo izvajanje takoj ob podpisu v celoti zamrznila.

Glavni razlog je bila Nizozemska, ki je v zameno za napredek Srbije zahtevala popolno sodelovanje Beograda s Haagom oziroma predajo najzloglasnejšega haaškega obtoženca, nekdanjega vojaškega vodje bosanskih Srbov Ratka Mladića. Za Nizozemsko je to vprašanje še posebej občutljivo zaradi vloge njenih vojakov v pokolu v Srebrenici, za katerega je med drugim obtožen Mladić.

Izginotje Mladića je še vedno glavna ovira Srbiji na poti v EU.
Izginotje Mladića je še vedno glavna ovira Srbiji na poti v EU. FOTO: Reuters

Po več kot poldrugem letu je sedaj Nizozemska popustila in pristala na delno odmrznitev tega sporazuma. Še vedno pa ostaja zamrznjen proces ratifikacije celotnega sporazuma. To vprašanje bodo ministri v skladu z današnjim dogovorom spet obravnavali čez pol leta, ko bo Brammertz naslednjič poročal ZN, razen če bi bil Mladić aretiran pred tem, kar bi seveda popolnoma spremenilo načrte.

Ministri Srbijo ob današnji odločitvi pozivajo, naj si še naprej prizadeva za dobro sodelovanje s haaškim sodiščem s ciljem, da bi dosegla še boljše rezultate. Poleg Mladića sicer na prostosti ostaja še en haaški obtoženec, Goran Hadžić. Brammertz tako v poročilu ne ugotavlja "popolnega sodelovanja" Beograda s Haagom, kar naj bi ostal pogoj za dodaten napredek Srbije na poti v EU.

Današnja odločitev je sicer predvsem pomembna politična spodbuda Srbiji, saj ta v praksi trgovinski del sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju enostransko že izvaja. Sicer pa je sedaj vprašanje, ali bodo v Beogradu pohiteli s prošnjo za članstvo v EU, ki jo napovedujejo že nekaj časa; predvidoma naj bi sicer s tem počakali na še bolj pozitivno vzdušje v EU.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (20)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Abacus
09. 12. 2009 00.42
srpko Pa saj to je to ,neovirano gibanje mora biti dvosmerno ,sicer pa je preppved le-tega zaradi demografskih valov...
srpko
08. 12. 2009 12.19
Formalni vstop v unijo - ne pomeni veliko. Srbiji so potrebne investicije v državo za nova delovna mesta ter da njeni državljani neovirano potujejo po evropi. Več - niti ni potrebno.
Protizujfom
08. 12. 2009 11.04
Naj pridejo,bomo skupaj Švicali za vsakdanji kruh.
Uporabnik215111
08. 12. 2009 09.44
EU ni nič dobrega prinesla nam niti ne bo Srbom, tako da jih nič lepega ne čaka!!!
tsdafsdfsfgjhtz
08. 12. 2009 02.11
srbija ne bo šla v evropsko unijo.... članka sploh prebral nisem..... he he he.... to bi pomenilo nekaj kar 90% procentov serbov nebo nikoli priznalo!!!!!!
Ravel
08. 12. 2009 00.52
Se spomnim se pred leti, ko se SLO ni bila v EU je "krozil" en zanimiv mail o prihodnosti EU, kako in kdaj bodo posamezne drzave prihajale v EU pa tudi kako i kdo bo prvi "odsel" iz EU. Zdaj vidim, da se skoraj vse uresnicuje.
mali-kekec
08. 12. 2009 00.11
sonnny 07.12.2009, 22:55 -1 Srbija ne zasluži vstopa v Eu,niti zaradi ekonomskih,niti demokratičnih razlogov.EU in Nato prehiteva dogodke in sprejema Srbijo v evro-atlantske povezave,ker se boji ponovne vojne v Bosni,za katero si prizadeva srbjanska populacija (beri republika srpska).Ko bo Srbija v EU in NATu bo morala spoštovati njune zakone in ne bi mogla podpreti eventuelne vojne v Bosni ter priključiti republike srpske.Enostavno ko srbski pasulj. srbija se je deklarirala kot vojno neutralna država kar pomeni da ne bo pristopala ne NATU ne nobeni drugi vojni organizaciji! EU bodo najbrž počasi pristopili, no vsaj EUin srpski podplačeni vladajoči politiki se prizadevajo pripeljat Srbijo v unijo zaradi protiuteži Rusiji, ne ... ! Vprašanje pa je kako bo narod odreagiral na priključitev k Eu glede na nelegalno odtujitev Kosova, bombandiranje NATA razno raznih politično ekonomskih sankcij in bla bla bla
Abacus
08. 12. 2009 00.03
lordofserbia 07.12.2009, 21:49 2 digger to si želimo vsi srbi da nebomo nikoli v EU ampak imamo pač na vlasti izdajalce... ------------------ Ni blema ,ampak ko vas toliko gasterbajtarjev živi v Sloveniji ,Avstriji ,švici ,Nemčiji itd. ne bo nič! Odseliti se morate nazaj domov in potem voliti svoje radikale ,edino tako! Sicer pa vsi Srbi ,ki živite v EU nočete oditi nazaj ,vsaj ni videti tako...
veselo-na-delo
07. 12. 2009 23.18
Od gdaj hočejo Srbijo dat v EU???? a niso že prej omenjali da Srbija nebo nikol v EU tako je blo govorjeno, pa še blo v novinaj zapisano ne dolgo nazaj.
sonnny
07. 12. 2009 22.55
Srbija ne zasluži vstopa v Eu,niti zaradi ekonomskih,niti demokratičnih razlogov.EU in Nato prehiteva dogodke in sprejema Srbijo v evro-atlantske povezave,ker se boji ponovne vojne v Bosni,za katero si prizadeva srbjanska populacija (beri republika srpska).Ko bo Srbija v EU in NATu bo morala spoštovati njune zakone in ne bi mogla podpreti eventuelne vojne v Bosni ter priključiti republike srpske.Enostavno ko srbski pasulj.
foreverblue
07. 12. 2009 22.01
Nehajte se že pritoževat! Če ne bi bili v EU, bi še zmeraj deformirane kumare jedli...
lordofserbia
07. 12. 2009 21.49
digger to si želimo vsi srbi da nebomo nikoli v EU ampak imamo pač na vlasti izdajalce...
anzi_mahackala
07. 12. 2009 21.39
cunkarica: Podpis!!
LOBANJA
07. 12. 2009 21.15
PO 20 SETIH LETIH SPET BRAČA. JA SUPER
Ankh Oberman
07. 12. 2009 21.14
Ko bodo v EU potem do komaj vedli kako so prej dobro živeli .
puer2
07. 12. 2009 21.11
L_o_L_a čist se strinjam s tabo !
Klizma
07. 12. 2009 21.06
oh, ko bi vedeli, kaj jih čaka....
L_o_L_a
07. 12. 2009 20.45
Eu se očitno zelo mudi, da bodo tudi ostale države čimprej postale članice iste. Srbija BO kmalu v Eu, zaradi strateških interesov držav članic, še najbolj pa Zda. Isto kot se je razpadla Jugoslavija, bo tudi Eu. Samo vprašanje časa je. Nesmiselno je verjeti, da bodo vsi ti narodi lahko živeli v miru in sožitju, če še v Jugi niso mogli. Srbija bo čez par let vse kaj drugega kot je bila do sedaj. Na ekonomskem, političnem, kulturnem itd.... področju. Ima vse možnosti, da v vseh pogledih postane zelo stabilna država.
Digger
07. 12. 2009 20.27
Upam, da Srbija nikoli ne bo v EU.
marko.peser@gmail.com
07. 12. 2009 20.01
mene samo ena stvar zanima, kak naj srbija vlovi mladiča če on sploh ni v državi? mislim, če so polovili vse, verjetno bi še ta dva, a se vam ne zdi? kaj če sploh nista v srbiji, kako jih naj vlovijo potem? recimo ZDA so zadnjič izjavile da nimajo pojma kje se nahaja bin laden, torej če srbija nima pojma kje je mladič, zakaj je to njihova krivda? če kdo drugi ve kje se skriva, zakaj ga sami ne ulovijo ali pa dajo namig srbskim oblastem kje se nahaja mislim da je to samo še eno natolcevanje in sprenevedanje ker si verjetno ne želijo zahodnega balkana v EU tako kot to pravijo, ne želijo ponoviti napake z Romunijo in Bolgarijo pa bi se radi na vse možne načine losali srbije, bosne, makedonije in albanije