Kosovski premier Hashim Thaqi je danes pozdravil odločitev Črne gore in Makedonije, da uradno priznata neodvisnost Kosova. "V imenu Kosova se zahvaljujem in pozdravljam odločitev vlad dveh sosednjih držav, Črne gore in Makedonije, da priznata Kosovo," je dejal kosovski premier. Kot je še ocenil, bo njuna odločitev "okrepila mir, stabilnost in regijsko sodelovanje".
Prav nasprotnega mnenja pa je srbski predsednik Boris Tadić, ki meni, da priznanji k temu ne bosta pripomogli. "Vlada Črne gore, države, s katero si želimo najboljših odnosov, je s tem korakom postavila pod vprašaj suverenost in ozemeljsko celovitost Srbije. Nastala je velika škoda, tako za državljane Srbije kot Črne gore, ki imajo toliko skupnega," je dejal srbski predsednik.
Izgon veleposlanikov
Vlada Črne gore je na včerajšnji seji vlade s 85 glasovi za, 16 vzdržanimi in enim proti priznala neodvisnost Kosova. Po novici o priznanju Kosova s strani Črne gore so predstavniki v srbski skupščini prekinili svoje zasedanje. Po kratkem premoru, med katerim so govorili o odločitvi Podgorice, so zasedanje nadaljevali.
''Srbija bo odrekla gostoljubnost veleposlanici Črne gore v Beogradu,'' je rekel srbski zunanji minister Vuk Jeremić in dodal, da je srbska vlada že sprejela odločitev, da obvesti Podgorico o tem, da je črnogorska veleposlanica v Beogradu nezaželena.
Veleposlanico Črne gore Anko Vojvodić so včeraj okoli 20. ure poklicali v prostore srbskega notranjega ministrstva, le uro pozneje pa so sporočili, da so ji vročili noto srbskega zunanjega ministrstva, da je "persona non grata''.
''Nisem prepričana, da gre za dobro politično potezo, vendar kot veleposlanica svoje države to dostojno prenašam,'' je povedala Anka Vojvodić. Ocenila je tudi, da nota, ki jo je prejela, ni bila premišljena, vendar jo bo – tako pravi ona – spoštovala.
Srbija pa je danes za nezaželeno osebo razglasila tudi makedonskega veleposlanika v Srbiji Aleksandra Vasilevskega. Za zdaj sicer ni znano, ali bo Srbija odpoklicala tudi veleposlanika v Skopju.
Pozno zvečer je črnogorsko zunanje ministrstvo sporočilo, da svojega gostoljubja srbskemu veleposlaniku v Podgorici Zoranu Lutovcu ne bo odrekla.
Kacin: 'Nediplomatska poteza'
Na izgon črnogorske veleposlanice iz Beograda se je odzval tudi poslanec v Evropskem parlamentu in parlamentarni poročevalec za Srbijo Jelko Kacin, ki je dejal, da se zaveda, kako čustven trenutek za Srbijo je priznanje Kosova s strani Črne gore in Makedonije, vendar pa se mu zdi izgon črnogorske veleposlanice iz Beograda neprimerna in nediplomatska poteza.
Črnogorskega in makedonskega priznanja najmlajše evropske države sicer Kacin ni želel komentirati, saj gre po njegovih besedah za dejstvo, izrazil pa je željo, da bi Srbija delovala predvsem v prid Srbov na Kosovu, za kar pa je treba okrepiti sodelovanje v regiji.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.