Tujina

Srbija: Doslej zaslišali 2674 ljudi

Beograd, 22. 03. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Srbska vlada je sporočila, da je policija med preiskavo atentata na premiera Zorana Đinđića doslej na zaslišanje privedla skupno 2674 ljudi, od katerih jih je 907 zadržala v priporu, 317 pa v zaporu.

Novi srbski premier Živković je napovedal odločen obračun z mafijo
Novi srbski premier Živković je napovedal odločen obračun z mafijo FOTO: Reuters

Izredno stanje naj bi trajalo vse dotlej, dokler ne bodo aretirali glavnih voditeljev t. i. zemunskega klana, nekdanjega poveljnika posebnih policijskih enot (JSO) Milorada Lukovića (Legija) in Dušana Spasojevića (Šiptar), vlada pa napoveduje ustanovitev državne komisije z nalogo, da pojasni vse okoliščine v zvezi z atentatom.

Čistka v srbskem pravosodju

Srbski pravosodni minister je napovedal "carski rez" v pravosodju. Policija je 19. marca aretirala namestnika republiškega javnega tožilca Milana Sarajlića, ki je med zasliševanjem priznal, da je bil na plačilnem seznamu zemunskega klana. Dva dni pozneje je bil odstavljen še sam javni tožilec Siniša Simić, vršilka dolžnosti predsednika Srbije Nataša Mićić pa je v petek imenovala nove vodilne ljudi tožilstva.

Pristojni odbor republiške skupščine je razrešil 35 sodnikov, med njimi tudi sedem sodnikov vrhovnega sodišča Srbije. Zaradi pritiska izvršilne oblasti je v četrtek odstopila tudi predsednica vrhovnega sodišča Leposava Karamarković, ki je sicer veljala za eno vodilnih osebnosti v srbskem pravosodju.

Vzporedno z vladnimi in policijskimi ukrepi je izraze podpore novi vladi pod vodstvom premiera Zorana Živkovića in priznanja pokojnemu Đindđiću. Srbska tiskovna agencija Beta je tako poročala, da je 50 intelektualcev pohvalilo dosedanje ukrepe vlade in hkrati pozvalo oblasti, naj se dokončno obračunajo z zlom ter se lotijo temeljite in resnične lustracije.

SORODNI ČLANKI