Vodja srbske delegacije Borislav Stefanović je pogovore označil kot konstruktivne. Dejal je tudi, da so nekatera vprašanja pred rešitvijo. Potrdil je, da so govorili o telekomunikacijah, letalskem prometu, carinah, katastrih in matičnih knjigah ter predsedovanju Cefti.
Po njegovih besedah so pri vseh omenjenih vprašanjih dosegli napredek, manj le na področju carinskih pečatov, ki "bolj zadevajo vprašanje suverenosti". Rešitev tega vprašanja je označil kot potrebno za normalizacijo uvoza in izvoza. Po njegovih besedah je namreč sedaj situacija asimetrična, saj Priština omogoča srbski izvoz na Kosovo, Srbija pa izvoz in tranzit s Kosova preprečuje.
Kot je povedal, so ugotovili stične točke in prišli do nekaterih konkretnih rešitev, da pa bodo javnost z njihovim uresničevanjem seznanili v prihodnjih dneh. "Napredovali smo, kar zadeva predstavitev predlogov, poskusov, da najdemo skupne podlage, vendar pa moramo vsa vprašanja še dodatno obdelati v prihodnjih fazah," je dodal.
Vodja delegacije Kosova, podpredsednica vlade Edita Tahiri, je pogovore označila kot tehnične narave. Dodala je, da je vprašanje statusa Kosova rešeno, saj ga je "priznalo 75 najbolj vplivnih držav", in da bo morda tudi Srbija "nekoč priznala realnost neodvisnosti Kosova".
Stefanović pa je dejal, da pogovori niso bili priložnost za razpravo o tem vprašanju. Ob tem je poudaril, da dialog od nobene strani ne zahteva, da se odpove svojim stališčem glede statusa, temveč poskušajo rešiti konkretne probleme.
Današnji sestanek je trajal več kot pet ur, neimenovani predstavnik EU pa naj bi dejal, da so ga podaljšali v pričakovanju, da bi dosegli vsaj kakšen otipljiv rezultat.
Strani sta prve neposredne pogovore na visoki ravni, odkar je Kosovo leta 2008 razglasilo neodvisnost, začeli v torek zvečer, ko so trajali dve uri. Na pogovoru je kot posrednik EU sodeloval odposlanec visoke zunanje predstavnice EU Catherine Ashton za Kosovo Robert Cooper. ZDA pa je predstavljal namestnik pomočnika ameriške državne sekretarke za Evropo in Evroazijo Thomas Countrymen.
Predstavniki vladnih strank v Srbiji so začetek dialoga že označili kot dobrega, opozicijska Srbska radikalna stranka pa jih je označila kot "veliko farso".
A na Kosovu nekateri niso tako zelo prepričani, da bodo pogovori prinesli kaj koristnega. Prištinski publicist Veton Suroi je tako dejal, da bo iz pogovorov Srbija na koncu dobila status kandidatke, medtem ko ni jasno, kaj bo dobilo Kosovo. Kosovska ekipa je pogovore začela brez minimalnega konsenza političnih strank, kar bi po mnenju vodje Gibanja za združenje Avnija Klinakuja lahko imelo posledice za varnost in za že tako krhko demokracijo na Kosovu.
"Državi morata ohraniti svoj večetnični in večverski značaj"
Poročevalca Evropskega parlamenta za Kosovo in Srbijo, Ulrike Lunaček (Zeleni/EFA) in Jelko Kacin (ALDE/LDS), sta v sporočilu za javnost pozdravila začetek prvega neposrednega dialoga med Beogradom in Prištino ter izrazila upanje, da bo obrodil konkretne rešitve.
"Prepričana sva, da mora dialog med Kosovom in Srbijo ob posredovanju EU odigrati pomembno vlogo pri utrjevanju miru in varnosti v celotni regiji, kot tudi izboljšati celotno sodelovanje in s tem Zahodni Balkan pripeljati bliže k EU," sta poudarila.
Čeprav bo EU omogočila pogovore med Srbijo in Kosovom kot dvema neodvisnima državama, pa po njuni oceni leži odgovornost za konstruktivno sodelovanje predvsem na voditeljih obeh strani. "Zato morata Kosovo in Srbija najti rešitve za pomembne probleme, kot so trgovina in članstvo Kosova v Cefti, telekomunikacije, katastri in letalske povezave. Ti odprti problemi predstavljajo težko breme za državljane obeh držav in morajo biti rešeni".
Kosovo in Srbija morata ohraniti svoj multikulturni, večetnični in večverski značaj, da bi se državi pridružili EU, sta dodala.
Pozdravila sta dejstvo, da so tudi predstavniki srbske skupnosti na Kosovu člani kosovske pogajalske skupine, opogumljajoče pa je tudi, da vsi narodi in manjšine na obeh straneh močno podpirajo proces evropskih integracij.
Ob tem sta v imenu Evropskega parlamenta kot poročevalca pozvala Evropsko komisijo, da čim prej začne dialog s Kosovom o vizumski liberalizaciji.
"Iskreno spodbujava obe pogajalski ekipi in njuni vladi, naj sodelujeta z obema parlamentoma in civilno družbo kot tudi z mediji v obeh državah, da bi podprli začetek novega poglavja v odnosih med Srbijo in Kosovom," sta še zapisala Lunačkova in Kacin.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.