
Na kolegiju srbske skupščine so oblikovali predlog dokumenta, s katerim bi skupščina, če ga bodo potrdili poslanci, obsodilia zločine, storjene nad Srbi na prostoru nekdanje Jugoslavije. "Srbski parlament najostreje obsoja zločine nad svojimi državljani in pripadniki vseh drugih narodov v oboroženih spopadih na Hrvaškem, Bosni in Hercegovini, na Kosovu in med bombardiranjem Srbije s strani zveze Nato," je zapisano v osnutku deklaracije.
Z novo deklaracijo naj bi "vse narode in narodnostne skupine" na ozemlju nekdanje Jugoslavije pozvali, naj nadaljujejo "proces sprave in utrjevanja skupnega življenja", s čimer naj bi pripomogli, da se "izvršeni zločini nikoli več ne bi ponovili", je po poročanju srbskih medijev še zapisano v osnutku deklaracije.
Obenem so v osnutku tudi zapisali, da srbski parlament v celoti podpira državne institucije, pristojne za preiskovanje zločinov, ki so bili med vojno storjeni nad Srbi. Hkrati pa parlament podpira tudi iskanje domnevnih vojnih zločincev in s tem povezano mednarodno sodelovanje.
DSS bojkotirala kolegij
Demokratska stranka Srbije (DSS) pod vodstvom nekdanjega srbskega premierja Vojislava Koštunice je današnji kolegij predsednice srbske skupščine Slavice Đukić-Dejanović bojkotirala. Omenjena stranka je bila sicer edina, ki je v torek glasovala proti deklaraciji, s katero je parlament obsodil zločin nad bošnjaškim prebivalstvom Srebrenice.
Sprejetje omenjene deklaracije je od Beograda pred tremi leti zahtevalo Meddržavno sodišče v Haagu (ICJ). ICJ je poboj kakih 8000 Bošnjakov s strani enot bosanskih Srbov takrat tudi označil kot genocid. Več mesecev pričakovana deklaracija pa besede genocid ne vsebuje. Zato so prebivalci Srebrenice, ki so preživeli poboj kakih 8000 Bošnjakov s strani enot bosanskih Srbov julija 1995, v odzivu poudarili, da deklaracija zanje ne pomeni nič.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.