
Evropska unija bi lahko "zelo kmalu“ spet začela pogajanja s Srbijo, je le nekaj ur po izvolitvi nove srbske vlade dejal evropski komisar za rešitev Olli Rehn. Vendar pa mora dokazati, da iskanje haaških osumljencev napreduje.
Pogajanja o dogovoru o stabilizaciji in pridruževanju, ki pomeni prvi korak do članstva v EU, so prekinili pred letom dni, ker Srbiji ni uspelo prijeti glavnega haaškega osumljenca, nekdanjega vojaškega poveljnika bosanskih Srbov, Ratka Mladića.
Rehn, ki se mudi na obisku v Srbiji, je po srečanju z novim srbskim zunanjim ministrom Vukom Jeremićem ter premierjem Vojislavom Koštunico dejal, da pričakuje, da bo nova vlada izpolnila svoje obveznosti do Haaga.
Vlada tik pred zdajci
Srbska skupščina je pol ure pred polnočjo, ko se je iztekel rok za izvolitev nove vlade, za novega premierja potrdila vodjo Demokratske stranke Srbije (DSS) Vojislava Koštunico ter prižgala zeleno luč za program in sestavo vladnega kabineta. Koštunico, ki je bil tudi na čelu prejšnje vlade, je za mandatarja predlagal srbski predsednik in vodja Demokratske stranke (DS) Boris Tadić. Za novega premiera je po peturni razpravi glasovalo 133 od skupno 250 poslancev novega skupščinskega sklica. Koalicijo sestavljata še stranki G17 in Nova Srbija (NS).
Grožnja zaradi iskanja Mladića
Vse do 19. ure zvečer je kazalo, da bodo opozicijske stranke, vključno z radikalci (SRS) Nikola Tomića in socialisti (SPS) Ivice Dačića, spoštovale dogovor, da bodo prekinile obstrukcijo dela parlamenta in omogočile izvolitev nove vlade. Toda med sklepno razpravo so bili poslanci obveščeni, da je vojaška policija v nekem vojaškem samskem domu v širšem središču Beograda iskala haaškega obtoženca Ratka Mladiča. Vodja radikalcev Nikolić je nemudoma zagrozil z obstrukcijo, če se bo pokazalo, da je bil Mladić aretiran, na koncu pa je vendarle popustil in omogočil izglasovanje vlade.
Med prioritetami Haag in Kosovo

Koštunica je poslancem med predstavitvijo programa nove vlade izpostavil pet prioritet, kot prvo pa je omenil vprašanje prihodnjega statusa Kosova, glede katerega je poudaril, da bo za Srbijo vedno sestavni in neodtujljivi del njenega ozemlja. Kot prednostne naloge je navedel tudi približevanje EU, sodelovanje s haaškim sodiščem, socialno in gospodarsko politiko ter boj proti kriminalu in korupciji.
Koštuničev namestnik v novi vladi bo 42-letni Božidar Đelić, ki je bil finančni minister v vladi leta 2003 umorjenega Zorana Đinđića, v sedanji vladi pa bo kot podpredsednik vlade skrbel za evropske povezave. Tadićeva DS s 64 poslanskimi mandati bo imela v vladi poleg položaja podpredsednika še 12 ministrov, med drugim ministra za zunanje zadeve. To je postal komaj 32-letni Vuk Jeremić, dosedanji Tadićev svetovalec za zunanjo politiko. Obrambno ministrstvo bo v rokah 39-letnega Dragana Šutanovića, vodenje finančnega pa bo prevzel Mlađan Dinkić.
Zvezi DSS-NS, ki ima v parlamentu skupno 47 poslancev, je poleg položaja premierja pripadlo sedem ministrstev, vključno z najbolj spornim, notranjim, ki ga bo še naprej vodil prvi Koštuničev človek, 39-letni Dragan Jočić.

Druga Koštuničeva vlada bo imela tudi povsem novo ministrstvo za Kosovo, na čelu katerega bo dosedanji koordinator beograjske skupine za pogajanja o
prihodnjem statusu uradno še vedno srbske pokrajine Slobodan Samardžić, ki je tudi svetovalec novega-starega premierja.
Stranka G17 plus z 19 poslanskimi sedeži je dobila štiri ministrstva, med njimi je najpomembnejše gospodarsko, ki ga bo vodil predsednik stranke Mlađan Dinkić.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.