Po odločitvi haaškega sodišča, ki je oprostilo hrvaška generala Anteja Gotovino in Mladena Markača, oči niso uprte le v Hrvaško, ampak tudi v Srbijo. Operacija Nevihta ima v Srbiji povsem nasproten pomen kot na Hrvaškem, saj tam poudarjajo, da so v Nevihti umrli številni srbski prebivalci, med njimi tudi ženske in otroci, hkrati pa so z območij t. i. Srbske krajine Hrvati pregnali več tisoč Srbov.
Srbski predsednik Tomislav Nikolić je dejal, da bo ta sodba odprla stare rane. "Tisto malo število Srbov, ki še živijo na Hrvaškem, bo sodba postavila na mesto krivcev, nad katerimi bo lahko vsak še naprej izvajal svojo pravico," je dejal Nikolić.
Poudaril je, da je bilo med Nevihto pregnanih 220.000 Srbov, in spomnil tudi na številne smrtne žrtve. "Kdo je za to kriv?" je vprašal. Po njegovem mnenju bo Hrvaška zdaj lahko legitimno slavila največji pogrom na svetu po drugi svetovni vojni. Opozoril je tudi, da je Hrvaška država, ki ne pusti družinam izginulih Srbov, da bi izvedele, kje so trupla njihovih bližnjih.
Nikolić je ocenil, da je šlo v tem primeru za politično in ne pravno odločitev sodišča. Podobno meni tudi premier Srbije Ivica Dačić. "Sodba potrjuje trditve tistih, ki pravijo, da haaško sodišče ni sodišče, pač pa da izpolnjuje vnaprej dane politične naloge," je povedal Dačić.
Sodbo je komentiral tudi srbski tožilec za vojne zločine Vladimir Vukčević, ki je povedal, da je odločitev škandalozna. Vukčević je dodal, da odločitev kaže, da je resno ogrožen princip kaznovanja zaradi vojnih zločinov. "Gre za enega največjih vojnih zločinov na območju nekdanje Jugoslavije, gre za uboje, preganjanje in ogroženost več kot sto tisoč ljudi, a za to ni nihče odgovarjal," je dejal.
Podpredsednik srbske vlade Rasim Ljajić pa je dejal, da je sodišče izgubilo vso svojo kredibilnost. Ljajić, ki je tudi predsednik srbskega nacionalnega sveta za sodelovanje s haaškim sodiščem, je dodal, da je sodba dokaz selektivne pravice, ki je hujša od vsake krivice. Poudaril je, da so v operaciji Nevihta ljudi preganjali in ubijali, nihče pa ni odgovarjal. "Odločitev sodišča nas vrača tri korake nazaj in mnenje o haaškem sodišču v naši javnosti se bo še poslabšalo," je povedal.
Ljajić je dodal, da ima Srbija glede te sodbe zavezane roke in da je izpolnila vse svoje obveznosti. Zaradi sodbe ne bo prekinila sodelovanja s haaškim sodiščem.
Sodba odmeva tudi v Republiki srbski
Odločitev haaškega sodišča odmeva tudi v Republiki srbski. Predsednik Republike srbske Milorad Dodik je izjavil, da je takšna sodba ponižujoča za žrtve, Srbe in vse, ki so verjeli v mednarodno pravosodje. Dodik je poudaril, da je odločitev Haaga neverjetna in sramotna. Prepričan je, da so odločitve haaškega sodišča politično motivirane.
Tudi minister za delo Republike srbske Petar Đokić je dejal, da je sodba le potrditev, da je haaško sodišče v resnici politično sodišče. "Očitno je sodišče vzpostavljeno le zato, da sodi Srbom. Ni razlogov, da zdaj ne bi zahtevali, da iz pripora izpustijo tudi Radovana Karadžića in Ratka Mladića ter vse srbske generale," je poudaril Đokić.
KOMENTARJI (795)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.