Priča naj bi povedala, da so nekemu Srbu v obmejnem mestu Kukes odstranili srce, ga odpeljali prek tiranskega letališča Rinas in ga prodali na nelegalnem trgu človeških organov.
Vukčević je s to izjavo znova razburil strasti glede precej skrivnostne zgodbe, ki pa precej glasno odmeva. Srbi namreč trdijo, da je v vasi Ribe na severu Albanije obstajala t. i. "Rumena hiša", v njej pa naj bi Srbom odstranjevali notranje organe. O zgodbi je prva v svoji knjigi z naslovom "Lov: Jaz in vojni zločinci" pisala nekdanja glavna haaška tožilka Carla Del Ponte. Zapisala je, da je prvič za zgodbo od nekaterih novinarjev slišala leta 1999.
Poleg omenjene Rumene hiše se je omenjalo tudi bolnišnico v albanski vojašnici Bajram Curri in ambulante v tovarni Coca-Cole v Tirani ter tudi nevropsihiatrični oddelek bolnišnice v albanskem Burrelu. Še najbolj je razburilo poročilo evropskega poslanca Dicka Martyja o izkoriščanju ujetnikov (Srbov in Nealbancev), ki ga je objavil ob koncu leta 2010. Takrat je Marty odgovornost pripisal nekdanjemu poveljniku OVC Hashimu Thaciju, ki je danes kosovski premier.
Srbska radiotelevizija objavila izpoved zaščitene priče tožilstva
Korak dlje od tožilca je naredila srbska radiotelevizija, ki je objavila zgodbo te zaščitene priče. Ključna priča tožilstva je za televizijo pojasnila, kako je potekal postopek – od urjenja do operacij v improviziranih bolnišnicah in transporta do letališča v Tirani, od koder so nato organe razpošiljali na črni trg.
''Urjenje je potekalo na severu Albanije za različne dejavnosti, med drugim tudi za nujno medicinsko pomoč. Tam so mu rekli, da se to uči, če bi se zgodilo, da bi bil kašen od vodilnih v OVK poškodovan in da se je treba naučiti tudi presajanja človeških organov. Niso mu rekli, da gre za kazniva dejanja,'' je pojasnil namestnik tožilca za vojne zločine Bruno Vekarić.
''Zakaj smo se to učili? Zato, ker so bili povsod tanki, helikopterji, srbska policija in srbska vojska, tako nismo mogli ljudi odpeljati v javno bolnišnico, edina je bila, druge ni bilo, pa smo, kakor smo mogli in znali, to naredili sami. Urjenje smo začeli, ko je zdravnik, zdaj poznan v svetu in na Kosovu, razložil, kako poteka presaditev organa. Kako se iz telesa vzame srce in kako ga dati v plastično posodo,'' je dejala priča.
Mladeniču naj bi izrezali srce
Priča je za televizijo spregovorila tudi o tem, da naj bi mlademu moškemu izrezali srce. ''Privedli so mladega moškega, star je bil okoli 19, 20 let, bil je zvezan, bil je zapornik. Opazil sem, da ni vojak OVK. Seveda nisem imel pravice vprašati, ker sem bil mlad, okoli pa je bilo veliko nadrejenih. Oni so mu sneli vrvi, dva vojaka, ki sta ga privedla, pa sta ga položila na klop. Nato so poklicali drugo dvojico in ji ukazali, naj mu držijo noge, da se ne bi premikal,'' je začel svojo zgodbo moški, ki je zaščitena priča tožilstva.
''Dali so mi skalpel. Težko mi je bilo, gnusilo se mi je. Ko rečem težko, mislim na to situacijo kot na slabe sanje, nočno moro. Rekel mi je, kaj moram narediti, da naredim eno črto, en rez od grla do konca reber. Preden smo to naredili, je tisti znani zdravnik prinesel škatlo. V tej škatli so bile gaze in ena steklenica, iz katere se je vil vonj alkohola,'' je zgodbo za Radiotelevizijo Srbija nadaljevala priča.
''Začni, nimamo veliko časa,'' je priči po njegovih besedah ukazal nadrejeni. ''Levo roko sem mu položil na prsi in začel sem rezati. Kri je začela teči. Začel je kričati, naj ga ne zakoljemo, naj ga ne ubijemo, nato je izgubil zavest. Ne vem, ali je izgubil zavest ali je umrl. Ne vem, ker nisem bil pri sebi,'' je dejala priča, ki je še pojasnila, da mlad moški ni bil Albanec.
''Bil sem pretresen. Ko sem v svoje roke prijel srce, je to še vedno bilo. Dal sem ga v škatlo, ki jo je prinesel znani zdravnik,'' je še povedal za srbsko televizijo. Eden od nadrejenih mu je nato dejal, da na Kosovu potrebujejo take vojake, da bodo samo tako zmagali.
Priča je še povedala, da je menila, da bo srce dobil eden izmed ranjenih starešin, a ta je pri prevozu umrl. Nato je mislil, da bo srce šlo v Tirano. Na letališču v Rinasu pa so se mu odprle oči. ''Ko smo prišli, so se odprla vrata letališča, pričakala nas je albanska vojska. Videli smo letalo, iz katerega je nekdo izstopil. Imel je kratko brado, ni bil naše vere, ni bil Albanec. Dojel sem, za kaj gre. Za posel. Za trgovino z organi. Prodajo. Ne gre za ideale, v katere sem verjel, ampak za nekaj grdega,'' je zaključila zgodbo zaščitena priča tožilstva.
Srbi govorijo o 300 do 500 žrtvah trgovine
Našli so tudi omenjeno Rumeno hišo, v kateri je živela družina Katuqi, ki je seveda vse zanikala. Srbsko tožilstvo ima podatke, da naj bi bilo žrtev nelegalne trgovine z organi med 300 in 500. Vendar pa sledi o odvzetih organih ni.
Svet Evrope je Martyjevo poročilo sprejel z veliko večino glasov, nekateri predstavniki pa so opozorili, da bi bilo treba preiskavo nadaljevati, saj bi lahko precej okrnilo ugled parlamentarne skupščine Sveta Evrope, če bi se izkazalo, da so bile obtožbe v njej neutemeljene. Misija Eulex je dobila nalogo, da preišče obtožbe, ki so zapisane v poročilu, na čelu te misije pa je Američan John Clint Williamson. Srbsko tožilstvo sicer vodi svojo preiskavo in je v okviru nje dobilo zdaj tudi omenjeno pričo.
"Izjave prič imajo velik pomen. Na tem delamo že 16 mesecev in preverili smo vse njene izjave," je povedal predstavnik srbskega sodišča Bruno Vekarić, ki dodaja, da pričo ščitijo posebne enote srbskega notranjega ministrstva na tajni in dobro varovani lokaciji.
KOMENTARJI (321)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.