V Srbiji se je začela razprava o vračanju imetja srbskih podjetij na Hrvaškem. Po ocenah srbske strani naj bi dolg Hrvaške presegal dve milijardi evrov, med tistimi podjetji, ki naj bi jim Hrvaška dolgovala največ, pa so Naftna industrija Srbije, Jat Airways in srbske železnice, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.
Naftna industrija Srbije naj bi po sodnih poteh poskušala doseči povračilo 30 bencinskih servisov, počivališča v Rovinju, Makarski, na Hvaru in na Braču, del v družbi Jadranski naftovod ter nekaj skladišč in poslovnih prostorov. Večji del tega imetja, katerega vrednost ocenjujejo na okoli 400 milijonov evrov, je že bil prodan, z bencinskimi servisi pa upravlja hrvaška Ina.
Prav tako je letalski prevoznik Jat Airways že vložil tožbo proti hrvaškemu prevozniku Croatia Airlines. Ta je vredna 70 milijonov evrov. Hrvaška je sicer leta 1991 nacionalizirala 318 objektov v lasti pravnih oseb s sedežem na ozemlju Srbije. Na razpolago jih je dala skladu za privatizacijo, ki je 158 objektov prodal, 30 pa jih je oddal. Po protestu srbske strani se je leta 2002 prodaja nekdanje srbske lastnine zaustavila.
Srbska stran trdi, da Hrvaška otežuje sprejem dvostranskega sporazuma o reševanju tega vprašanja, zaradi česar bi morala plačati še visoko odškodnino. Srbi ob tem vztrajajo, da je spor mogoče rešiti le na meddržavni ravni, medtem ko podjetjem svetujejo, naj za povračilo imetja vložijo tožbe, še poroča Tanjug.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.