Srbski zunanji minister Vuk Jeremić je v soboto izjavil, da je bil učinek konference o Zahodnem Balkanu, ki je potekala na Brdu pri Kranju, pod vsemi pričakovanji. Dodal je še, da vse države regije, tudi poleg razlik, povezuje skupno gledanje na prihodnost.
'Srbija le zahtevala spoštovanje dogovora in pravil, gostitelj pa tega ni mogel izpolniti'
"Vsi si želimo mirnega, naprednega in integriranega Balkan in Evropske unije," je zunanji minister dejal za srbsko televizijo. Kar zadeva neudeležbo srbskega predsednika Borisa Tadića na sobotnem srečanju, pa je ponovil, da je Srbija samo zahtevala spoštovanje dogovora in predhodno določenih pravil, česar pa gostitelji po njegovih besedah niso mogli izpolniti.
Srbi zahtevali spoštovanje resolucije ZN
Srbija je namreč zahtevala, da bi se predstavniki kosovskih oblasti lahko srečanja udeležili le v skladu z resolucijo Varnostnega sveta Združenih narodov 1244, torej kot Kosovo-Unmik, česar pa organizatorji niso sprejeli. Konference se niso udeležili niti predstavniki EU, z izjemo evropskega komisarja za širitev Štefana Füleja.
"V takšnih okoliščinah ni bilo za pričakovati, da bi se pojavil srbski predsednik in najvišji predstavniki Evropske unije," je dejal Jeremić. Po njegovih besedah bodo sicer tudi druge priložnosti in srečanja, na katerih bo mogoče jasno izraziti "naš skupen cilj, to je Evropska unija".
Jeremić se ne strinja s Thacijem
Jeremić se je sicer odzval tudi na besede kosovskega premierja Hashima Thacija, ki je med drugim dejal, da bo Srbija prej ali slej priznala Kosovo. Po besedah Jeremića je to popoln nesmisel, stališče Srbije, pa tudi vsakega prihodnjega srbskega državnega vodstva, je jasno, natančno in nespremenjeno. "Pod nobenimi pogoji, ne glede na okoliščine, Srbija ne bo priznala neodvisnosti Kosova," je pristavil srbski zunanji minister. Kot je poudaril, bo Srbija sicer nadaljevala regionalno sodelovanje, vendar pa Kosovo ni in ne bo sosednja država Srbije.
Srbski in kosovski mediji različno o konferenci
Srbski mediji so konferenci o Zahodnem Balkanu, ki sta jo gostili Slovenija in Hrvaška, prisodili kritično oceno.
Kot piše srbski dnevnik Večernje novosti, bo srečanje na Brdu pri Kranju ostalo v spominu po mnogem, zagotovo pa ne po izpolnitvi napovedanih ciljev organizatorjev. Udeležence konference bi bilo mogoče prešteti na prste. Izostali so pomembni evropski povabljenci in predsednik največje države v regiji - Srbije, sestanek se je končal 45 minut prej, kot je bilo načrtovano, medtem ko so nekateri nagovarjali udeležence, so drugi zapuščali dvorano, na svoji spletni strani še pišejo Večernje novosti.
Srbska Politika po drugi strani piše o skromnem dometu srečanja. Časnik v temi dneva med drugim navaja, da je bila konferenca na Brdu pri Kranju ambiciozno napovedana kot prvi veliko srečanje regionalnih voditeljev po 18 letih, prekinjena pa je bila 45 minut pred predvidenim časom.
Glede odsotnosti Srbije časnik v ločeni kolumni na spletni strani sicer piše, da ne gre za dramo. A če ne želi biti "dežurno odsotna", pa bo Srbija morala poiskati odgovor na vse bolj aktualno in odprto zahtevo del članic Evropske unije (plus ZDA), da zaradi članstva v uniji vzpostavi neposredno komunikacijo v Prištino, piše komentator Boško Jakšić.
Dogajanje so pozorno spremljali tudi mediji na Kosovu, ki poudarjajo, da so države Zahodnega Balkana, razen Srbije, še enkrat pokazale, da jim krvava preteklost ne more preprečiti gradnje dobrososedskih odnosov in sodelovanja za skupno prihodnost znotraj Evropske unije. Pozornost pa mediji namenjajo tudi srbskemu bojkotu srečanja.
Prištinski časnik Kosova Sot med drugim ocenjuje, da se je Srbija z nesodelovanjem na konferenci na Brdu pri Kranju odločila za osamitev zaradi Kosova. Koha Ditore pa piše, da upoštevajoč način organizacije sestanka ni mogoče najti razlogov za nesodelovanje Srbije.
KOMENTARJI (246)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.