Haaško sodišče je na prvi stopnji nekdanjega poveljnika JLA Mila Mrkšića obsodilo na 20 leta zapora, majorja Veselina Šljivančanina na pet let, kapetana Miroslava Radića pa je oprostilo vseh obtožb. Kot je znano, je obtožnica trojico bremenila množičnega poboja na Ovčari 20. novembra leta 1991, kmalu po padcu Vukovarja.
Mrkšića so spoznali za krivega pomoči pri ubojih, mučenjih in krutem ravnanju, zato so mu prisodili 20-letno zaporno kazen. Šljivančanina je haaško sodišče spoznalo krivega pomoči pri mučenju in krutega ravnanja z zaporniki na Ovčari, za kar so mu prisodili pet let zapora. Radića pa so oprostili vseh obtožb.
Haaško tožilstvo, ki je sicer za vse tri obtožence zahtevalo dosmrtni zapor, je že napovedalo, da se bo pritožilo na sodbo, vendar zaenkrat niso želeli dajati komentarjev na odločitev sodišča. Dejali so le, da je "nerazumljivo", da so Šljivančaninu prisodili zgolj pet let zapora.
Sanader: To je poraz ideje haaškega sodišča
Hrvaški premier Ivo Sanader je ob vesti o odločitvi haaškega sodišča dejal, da je to poraz ideje, ki naj bi jo predstavljalo haaško sodišče. Ob tem je dodal, da je Hrvaška članica Združenih narodov, ki so ustanovili sodišče, zato je že napovedal vložitev protestne note varnostnemu svetu. Na hrvaškem zunanjem ministrstvu noto že pripravljajo.
Sanader je še dodal, da so izrečene kazni "sramotne", zato tudi ni želel dati daljšega komentarja. Dodal je le, da pričakuje, da bo pritožbo vložilo tudi tožilstvo, saj žrtve iz Vukovarja ne zaslužijo takšne sodbe.
Predstavniki Zveze združenj družin ujetih in pogrešanih hrvaških borcev, Hrvaškega društva taboriščnikov srbskih koncentracijskih taborišč in združenja vukovarskih borcev "Vukovar 91" menijo, da je odločitev sodišča sramotna in nepravična za vse, ki so tam izgubili svoje bližnje. Ocenjujejo, da so kazni prenizke, ostro pa nasprotujejo oprostili sodbi za Radića.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.