Tujina

Spustili nivo nevarnosti

London, 14. 08. 2006 09.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

V Veliki Britaniji so stopnjo ogroženosti zmanjšali s kritične na resno, na letališčih pa še vedno vlada kaos.

Velika Britanija je manj ogrožena, kot je bila
Velika Britanija je manj ogrožena, kot je bila FOTO: Reuters

Britansko notranje ministrstvo je odločilo, da je možnost terorističnih napadov na Otok resna, ni pa več kritična. Stopnjo ogroženosti so na kritično dvignili po nizu aretacij v četrtek, ko naj bi preprečili teroristične napade na letalih, namenjenih v Združene države, ki bi lahko zahtevali tudi 4000 žrtev.

Javnost se mora zavedati, da so lahko nekje zunaj še vedno ljudje, ki načrtujejo napade na Veliko Britanijo. Poudariti želim, da kljub spremembi stopnje ogroženosti, nevarnost ni minila. britanski notranji minister John Reid
Kot so pojasnili, so teroristični napadi zdaj “zelo mogoči”, niso pa več “neizbežni”. Za tiste, ki se odpravljajo na pot z letalom, pa to pomeni, da bodo na krov spet lahko nesli ročno prtljago. Vendar pa so z londonskih letališč Heathrow, Gatwick in Stansted že sporočili, da bodo to dovolili šele v torek, saj je vlada stopnjo ogroženosti zmanjšala ponoči, tako da se niso imeli časa pripraviti.

Na odločitev, ki so jo sprejeli na podlagi najnovejših obveščevalnih podatkov, so se takoj odzvali tudi na drugi strani Atlantika. Washington je tako stopnjo ogroženosti na letih iz Velike Britanije zmanjšal z najvišje, rdeče, na oranžno.

Vrnitev zaradi mobilnega telefona

Na angleških letališčih, pa tudi v zraku medtem še vedno vlada kaos. Tako so je letalo, ki je bilo namenjeno v New York, vrnilo na londonsko letališče Heathrow, ko so v kabini našli mobilni telefon. Ker je veljajo, da je treba telefone pustiti med prtljago in ker med 217 potniki niso našli njegovega lastnika, se je pilot odločil, da ne bo tvegal. Naprava se je izkazala za nenevarno.

Kaos in odpovedi
Odpovedi se kar vrstijo
Odpovedi se kar vrstijo FOTO: Reuters

Zaradi strogih varnostnih ukrepov na letališčih nastajajo dolge vrste, potnike pozivajo, naj bodo tam več ur pred letom, vse več je zamud in odpovedi. Na Heathrowu so se zato odločili, da bodo odpovedali kar petino letov. Obrnili so se na družbe, ki tam pristanejo več kot štirikrat na dan, in jim zagrozili, da jim bodo prepovedali uporabljati letališče, če tega ne bodo upoštevale.

V nedeljo so zaradi težav, ki so jih povzročili strogi varnostni ukrepi, na Heathrowu odpovedali kar 30 odstotkov letov, zato so se odločili zmanjšati promet. Odpovedi pričakujejo tudi na Gatwicku in Stanstedu.
Odločitev pa je že sprožila val negodovanja. Tako je ameriška družba Virgin Atlantic odgovorne obtožila, da dajejo prednost britanskim prevoznikom, na primer British Airwaysu, ki bo lahko odpovedal lete na krajših progah, daljše pa obdržali. Britanski letalski prevoznik BMI pa je sporočil, da bodo od 80 odpovedali samo štiri lete in da o direktivi ne vedo ničesar. Oglasili so se tudi pri Ryanairu, kjer pravijo, da so zaradi skrajnih ukrepov britanska letališča na robu propada. Sporočili so, da bodo odpovedali petino letov s Stansteda.


V Veliki Britaniji dovoljen omejen vnos ročne prtljage


Adria Airways je v sporočilu za medije zapisala, da so pristojni organi Velike Britanije omilili omejitve vnosa ročne prtljage na transfernih letih preko britanskih letališč in na letih iz Velike Britanije.
Adria Airways je sporočila, da so v Veliki Britaniji omilili omejitve vnosa ročne prtljage.
Adria Airways je sporočila, da so v Veliki Britaniji omilili omejitve vnosa ročne prtljage. FOTO: POP TV

Potniki lahko vzamejo s seboj na letalo en kos ročne prtljage manjših dimenzij (45x35x16cm). Druge kose prtljage, na primer ročne torbice, morajo potniki shraniti v tem dovoljenem kosu ročne prtljage. Vsa ročna prtljaga bo rentgensko pregledana.

Še vedno pa ostaja v veljavi popolna prepoved vnosa tekočih snovi. Med tekočine spadajo geli, paste, losjoni, mešanice trdnih in tekočih snovi in razpršilci, ki so pod pritiskom, npr. zobna pasta, gel za lase, pijača, juha, sirup, parfum, deodorant, krema za britje, aerosol itn.

Na letalo se lahko s seboj vzame le predpisana zdravila v tekočem stanju v količinah, ki jih potnik nujno potrebuje na letu (npr. pribor za diabetike), v originalni embalaži pa otroško hrano ali mleko ( vsebino vsake stekleničke mora na zahtevo varnostne kontrole pokusiti njegov spremljevalec).

Prenosni računalnik in večje električne predmete (npr. večji sušilnik za lase) mora potnik pred rentgenskim pregledom odložiti v plastično posodo. Otroški vozički in pripomočki za pomoč pri hoji bodo rentgensko pregledali. Zopet je dovoljena tudi uporaba invalidskih vozičkov, ki pa bodo tudi rentgensko pregledani.

Potnike, ki nadaljujejo let v ZDA, in predmete, ki jih vnašajo v letalo, bodo še dodatno varnostno pregledali pred vstopom v letalo. Potnikom v letalo ne bodo dovolili vnašati tekočin.

EasyJetovi nasveti potnikom

V sporočilu za javnost je letalski prevoznik EasyJet izrazil zadovoljstvo, da se stopnja varnostnih ukrepov znižuje in s tem tudi čas letaliških varnostnih postopkov. Na žalost je še vedno nekaj zmede glede tega, katera letališča bodo prevzela te spremembe že danes. Ta so naslednja: Aberdeen, Bristol, Belfast, Inverness, Liverpool, Luton, Newcastle, Nottingham East Midlands.

Potnikom, ki potujejo skozi ta letališča je dovoljeno nositi 1 kos ročne prtljage preko letališke varnostne točke. Ta kos ne sme biti daljši od 45 cm, širši od 35 cm in višji od 16 cm. Za lažjo primerjavo – kos prtljage ne sme biti večji od kovčka za prenosni računalnik.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.