Vir pri ukrajinski vladi je za agencijo AFP potrdil, da bosta obe državi predali po 35 zapornikov. Med njimi je več vidnejših osebnosti. Poleg ukrajinskih mornarjev je Rusija izpustila še filmskega režiserja in aktivista Olega Sencova.
Ukrajina je predala Rusiji novinarja tiskovne agencije Ria novosti Kirila Višinskega, ki so ga prejšnji mesec sicer pogojno izpustili. V Moskvo so danes po navedbah medijev poslali tudi proruskega upornika Vladimirja Čemaka, ki naj bi bil ena od ključnih prič v sestrelitvi malezijskega letala na letu MH17 leta 2014. Nizozemska to obžaluje, a naj bi Rusija vztrajala pri njegovi predaji in ga postavila kot pogoj za izvedbo izmenjave.
V Moskvi sta dva avtobusa z zatemnjenimi okni zapustila zapor Lefortovo. Po poročanju ruske televizije Rossija 24 je konvoj zapustil zapor v okviru priprav na izmenjavo zapornikov. Pridržani so z letali poleteli v domovini, kjer so pristali skoraj istočasno.
Ukrajinske državljane so na letališču Borispol v bližini Kijeva sprejeli njihovi svojci in ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki je osebno pozdravil nekdanje zapornike. Sencov je dejal, da je vesel, da je doma in se zahvalil vsem, ki so se borili zanj.
V zadnjih dneh so se krepila pričakovanja na izmenjavo zapornikov, ki je prva večja izmenjava med državama po izbruhu konflikta na vzhodu Ukrajine leta 2014. Ukrajinski predsednik je o izmenjavi zapornikov spregovoril že po zmagi na volitvah. Ruski predsednik Vladimir Putin je ta teden dejal, da bo izmenjava ogromen korak k normalizaciji odnosov s Kijevom. Podobno je danes dejal tudi Zelenski, ki je izmenjavo označil za prvi korak v smeri končanja vojne.
Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je pozdravil izmenjavo in dodal, da so veseli, da so se ruski državljani vrnili v domovino, poroča ruska tiskovna agencija Tass.
Putin in Zelenski sta se danes tudi pogovarjala po telefonu. Kot je pojasnil Zelenski, sta se strinjala, da bosta obnovila dialog.
Nemška kanclerka Angela Merkel je izmenjavo danes označila za znak upanja. "Vredno je nadaljevati to težko delo pri uresničevanju dogovora iz Minska," je še pozvala v izjavi. Podobno se je odzval ameriški predsednik Donald Trump, ki je ocenil, da je izmenjava morda prvi velik korak k miru.
Francoski zunanji minister Jean-Yves Le Drian je pozdravil izmenjavo ter pozval k nadaljnjim napredkom in implementaciji dogovora iz Minska. "To je gesta, ki kaže pripravljenost Rusije in Ukrajine k obnovitvi dialoga," je dodal.
Izmenjavo je pozdravila tudi predsednica parlamentarne skupščine Sveta Evrope (PS SE) Liliane Maury Pasquier. "Izpustitev tistih, ki so bili pridržani v okviru konflikta, je brez dvoma gesta dobre volje, ki je nismo videli od leta 2014," je dejala. Vse vpletene strani je še pozvala, naj nadaljujejo svoje napore glede končanja tega konflikta, so sporočili iz PS SE.
Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherini je obe strani pozvala, naj izkoristita dani trenutek. Odzvala sta se tudi predsednik Evropskega sveta Donald Tusk in predsednik Evropskega parlamenta Davis Sassoli. Tusk je v odzivu izrazil "olajšanje", Sassoli pa je izrazil "veliko veselje" zaradi izpustitve ukrajinskega Sencova, prejemnika nagrade Saharov, ki jo podeljuje Evropski parlament. "Pozdravljam ga kot moža poguma in odločenosti, ki se dostojanstveno upira krivici in bori za demokracijo, vladavino prava ter človekove pravice," je poudaril Sassoli.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.