Sprejeti zakon, ki bo začel veljati, ko ga potrdil senat, predvideva, da je treba vedenje o tragičnih dogodkih ob italijanski vzhodni meji širiti v šolah ter z znanstvenimi srečanji in študijami ohranjati spomin nanje. Svojcem žrtev fojb pa bodo podelili spominske plakete in značke, vendar to ne velja za tiste usmrčene, ki so se borili proti nasprotnikom fašizma.

Mirovni sporazum po katerem sta Istra, Kvarner in Dalmacija dokončno pripadli Jugoslaviji je bil podpisan 10. februarja 1947 v Parizu. Zatem je omenjena ozemlja po ocenah zgodovinarjev zapustilo 240 tisoč ljudi, po ocenah optantskih združenj in italijanske desnice pa 350 tisoč oseb. Matična domovina jih ni sprejela z odprtimi rokami, zato je večina izseljencev oziroma ezulov, kot jih imenujejo v Italiji, emigriralo v ZDA in Avstralijo. Za večino Italijanov skoraj pozabljeno poglavje zgodovine bodo zdaj uradno obeležili vsako leto 10. februarja in se obenem, kot so zahtevale desničarske stranke, spominjali tudi usmrčenih v fojbah, češ da gre za dve neločljivo povezani epizodi.
Proti zakonu so glasovali poslanci obeh komunističnih strank. Kot je dejal Marco Rizzo, predstavnik italijanskih komunistov, je treba eksodus in fojbe postaviti v zgodovinski kontekst, saj so bili posledica desetletij političnega nasilja in vojaške agresije, ki ju je zagrešil italijanski fašizem. Končni izid glasovanja so poslanci pospremili s ploskanjem, predsednik poslanske zbornice, krščanski demokrat Pierferdinando Casini, pa je dodal, da je sprejetje zakona dejanje narodne sprave, resnice in pravice.
Mladinina igrica razburila Rim
Ob spominskem dnevu pa so v Italiji ugotovili, da na spletni strani Mladine obstaja računalniška igrica, ki posnema metanje ljudi v brezno. Italijanski minister za inovacije in tehnologijo Lucio Stanca je zunanje ministrstvo celo zaprosil, naj posreduje pri vladi v Ljubljani in doseže blokado računalniške igre Fojbe 2000.

Stanca je izrazil upanje, da bo slovenska vlada nemudoma ustregla tej prošnji in preprečila, da bi bili zgodovinski dogodki, povezani s fojbami, predmet videoigre, ki naj bi po ministrovih besedah spodbujala nasilje in sovraštvo med narodi.
V torek, ko so v Italiji obeležili dan spomina na optante in žrtve fojb, je sicer skupina 40 poslancev desničarske stranke Nacionalnega zavezništva predsedniku vlade Silviu Berlusconiju in ministru Stanci poslala poslansko vprašanje, v katerem so ju opozorili na Mladinino internetno igrico, ki je različica znane igre tetris in v kateri ljudje padajo v brezno, ki posnema kraško fojbo. Od vlade so zahtevali, naj z vsemi pravnimi sredstvi doseže njeno blokado.
Mladinin urednik Jani Sever je že v torek za italijansko agencijo Anso dejal, da gre za prispevek te revije k spravi v Sloveniji, saj v brezno padajo tako partizani kot domobranci. Igra nima po njegovih besedah nobene zveze z italijanskim fašizmom prve polovice 20. stoletja in z nezakonitimi poboji Italijanov po 2. svetovni vojni. Zgodovinar Jože Pirjevec pa je Ansi pojasnil, da sta bila pretiravanje in ikonoklazem od nekdaj značilna za Mladino, vendar igrica tudi njemu ne ugaja, saj si mrtvi zaslužijo spoštovanje.