Tujina

Sprejeli osnutek resolucije

Bejrut/Tel Aviv/Helsinki/Ljubljana, 11. 08. 2006 07.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
5

Francija in ZDA sta dosegli dogovor o končnem besedilu resolucije, sedaj mora glasovati še Varnostni svet ZN.


ZDA in Francija sta sicer novo besedilo posredovali še izraelski in libanonski vladi, vendar pa je neimenovani francoski diplomat povedal, da bo glasovanje v New Yorku potekalo ne glede na odgovor Izraela in Libanona.

Zaradi vojne je razseljenih že okoli milijon ljudi. Starka na sliki je zatočišče poiskala v šoli v mestu Tir
Zaradi vojne je razseljenih že okoli milijon ljudi. Starka na sliki je zatočišče poiskala v šoli v mestu Tir FOTO: Reuters

Francosko-ameriški osnutek resolucije temelji na formuli, ki predvideva postopen umik izraelske vojske z juga Libanona in istočasno namestitev 15.000 libanonskih vojakov ob podpori razširjene misije ZN UNIFIL, ki na tem območju že deluje. Zadnja pogajanja so se osredotočila predvsem na točen status in mandat mednarodnih sil ter na usodo spornega območja Šeba, ki ga je Izrael zasedel leta 1967.

Kot je pojasnil britanski veleposlanik pri ZN Emyr Jones-Parry, bo resolucija VS ZN sicer občutno okrepila mandat silam ZN na jugu Libanona, ki bodo koordinirale umik izraelske vojske, vendarle pa bodo te sile nameščene v skladu s šestim poglavjem Ustanovne listine ZN, čemur je Izrael doslej nasprotoval. Šlo naj bi za ključno popuščanje Libanonu in gibanju Hezbolah, ni pa še jasno, če se bo s tem strinjal Izrael, ki je zahteval namestitev mednarodnih sil po sedmem poglavju Ustanovne listine ZN.

Končni dogovor je bil dosežen potem, ko so se intenzivnim pogajanjem na sedežu ZN danes pridružili zunanji ministri nekaterih ključnih držav, med drugim ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice in britanska zunanja ministrica Margaret Beckett.


Razširitev kopenske ofenzive

Izraelski premier Ehud Olmert naj bi sicer vojski naročil, da se pripravi na začetek razširjene kopenske ofenzive v Libanonu, potem ko diplomatska prizadevanja za rešitev konflikta med Izraelom in Hezbolahom niso prinesla uspeha, je sporočil neimenovani visoki predstavnik izraelske vlade. Potem ko je izraelski varnostni kabinet v sredo potrdil načrt za razširitev operacij kopenskih sil vse do reke Litani, kakih 30 kilometrov severno od izraelsko-libanonske meje, je Izrael z dejanskim začetkom nove ofenzive zavlačeval, da bi dal še eno priložnost diplomaciji.

Izraelska vojska se pripravlja na razširitev kopenske ofenzive v Libanonu.
Izraelska vojska se pripravlja na razširitev kopenske ofenzive v Libanonu. FOTO: Reuters

Ameriški veleposlanik pri svetovni organizaciji John Bolton je optimističen glede glasovanja o predlogu resolucije v Libanonu, saj meni, da bodo v Varnostnem svetu glasovali že danes.

Predsedujoči Evropski uniji, finski premier Matti Vanhanen, pa je pozval k hitremu sprejetju dogovora mednarodne skupnosti o Libanonu. V danes objavljenem sporočilu se Vanhanen sklicuje na pismo, ki ga je poslal libanonskemu premieru Fuadu Saniori, v njem pa pojasnjuje stališče EU glede sprejetja dogovora.

Stališče EU se glasi, da morajo v trenutnem položaju tako članice Varnostnega sveta ZN kot tudi vladi Izraela in Libanona čim prej priti do dogovora in tako takoj končati človekoljubno katastrofo v Libanonu, je zapisal Vanhanen.

O položaju na Bližnjem vzhodu se je predsedujoči EU v četrtek zvečer po telefonu pogovarjal tudi s francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom in z britanskim kolegom Tonyjem Blairom. V pogovorih se je seznanil s stanjem pogajanj v Varnostnem svetu ZN, tako Chiraca kot Blaira pa je Vanhanen opozoril na nujnost sprejetja dogovora.

Ne humanitarnemu premirju

Pomoč vse težje prihaja do juga Libanona, delavci Rdečega križa pa tako prenašajo nujno medicinsko opremo
Pomoč vse težje prihaja do juga Libanona, delavci Rdečega križa pa tako prenašajo nujno medicinsko opremo FOTO: Reuters
Čim prej je treba doseči prekinitev ognja, opozarja koordinator ZN za humanitarno pomoč Jan Egeland, saj so razmere na jugu Libanona vse bolj kritične. Hrane je namreč vse manj, poleg tega pa primanjkuje tudi nujne opreme v bolnišnicah.

Zaradi vojne je razseljenih že okoli milijon ljudi.

Rusija je v Združenih narodih predlagala 72-urno humanitarno premirje v vojni med Izraelom in skrajno libanonsko milico Hezbolah. “V Libanonu divja vojna in humanitarne razmere postajajo katastrofalne,” je ob tem dejal ruski veleposlanik pri ZN Vitalij Čurkin.

Njegov izraelski kolega Dan Gillerman pa je predlog takoj zavrnil. “Mislimo, da je ideja slaba,” je dejal in nadaljeval, da bi prekinitev ognja služila samo Hezbolahu, ki bi v tem času razporedil enote in si opomogel. Humanitarno premirje so zavrnile tudi Združene države.

Slovenija podpira aktivnosti EU

Slovenija kot članica Evropske unije podpira aktivnosti povezave in še posebej prizadevanja finskega predsedstva pri iskanju rešitve za nastalo krizo v Libanonu, so v današnji izjavi za javnost zapisali na slovenskem zunanjem ministrstvu. Kot so poudarili, je Slovenija zaskrbljena zaradi širitve območja napadov in spopadov, še posebej pa jo skrbijo humanitarne razmere, ki postajajo z vsakim dnem nadaljevanja spopadov vse težje.

Dim nad Khiamom
Dim nad Khiamom FOTO: Reuters

Slovenija vse strani, vpletene v konflikt v Libanonu, poziva, da nemudoma prekinejo nasilje ter dosledno spoštujejo načela mednarodnega prava in mednarodnega humanitarnega prava. Še posebej strogo je treba spoštovati določbe o zaščiti civilnega prebivalstva ter o zagotovitvi varnosti konvojem s humanitarno pomočjo, ki morajo čim prej doseči ogrožene ljudi, predvsem otroke in ženske, ter omogočiti umik prebivalstva z območja spopadov, so sporočili z MZZ. Ob tem so izrazili sožalje svojcem žrtev na libanonski in izraelski strani, kakor tudi svojcem ubitih pripadnikov ZN.

Slovenija je doslej zagotovila 4,79 milijona tolarjev humanitarne pomoči za Libanon, ki je bila poslana agencijam ZN na terenu, pripravljena pa je nuditi še dodatno pomoč ter v humanitarna prizadevanja vključiti tudi slovenske organizacije, kakršna je Ustanova Skupaj, ki že ima izkušnje pri psihosocialni oskrbi otrok po oboroženih konfliktih.

Primarno odgovornost za reševanje krize v Libanonu sicer nosijo ZN, zato se Slovenija zavzema za čimprejšnje sprejetje resolucije v VS ZN ter napotitev mednarodnih stabilizacijskih sil na jug Libanona. Vse vpletene strani morajo sedanjim vojaškim opazovalcem v regiji zagotoviti potrebno varnost in oskrbo, so poudarili na ministrstvu in obenem izrazili pripravljenost Slovenije, da v skladu s svojimi možnostmi sodeluje v nadaljnjih mirovnih aktivnostih ZN in drugih mednarodnih organizacij. Slovenija sicer na Bližnjem Vzhodu že sodeluje z dvema vojaškima opazovalcema v misiji ZN za nadzor premirja med Izraelom in njegovimi sosedami (UNTSO).

Preiskava izraelskih napadov

Svet ZN za človekove pravice je danes podprl resolucijo, po kateri bodo vzpostavili preiskovalno komisijo za preiskovanje "sistematičnih" izraelskih napadov na civiliste v Libanonu. Resolucijo, ki so jo predlagale muslimanske države, je podprlo 27 držav članic sveta, ki ga sicer sestavlja 47 držav. 11 držav je resoluciji nasprotovalo, osem pa se jih je glasovanja vzdržalo.

Preiskovalna komisija bo preiskovala izraelske napade na civiliste v Libanonu.
Preiskovalna komisija bo preiskovala izraelske napade na civiliste v Libanonu. FOTO: Reuters

Svet je s tem že drugič to poletje izpostavil Izrael zaradi njegovih napadov proti Arabcem. Proti resoluciji so sicer glasovale evropske države, Japonska in Kanada, ker naj v bi resoluciji manjkalo ravnotežja, saj ne omenja milic skrajnega libanonskega gibanja Hezbolah.

Hrane vse manj

Človekoljubne organizacije se trudijo, da bi do okoli 100 tisoč prebivalcev juga Libanona v najkrajšem možnem času dostavile pomoč. Razmere v tem delu države so namreč vse bolj kritične, najhuje pa je v Tiru. Tamkajšnji župan Abdel Mohsen al Huseini je napovedal, da jim bodo v dveh dneh pošle zaloge hrane.

Izraelski napadi so na infrastrukturi v Libanonu povzročili za najmanj 2,5 milijardi ameriških dolarjev škode.
Potem ko je izraelska vojska v ponedeljek porušila zadnji most čez reko Litani, so ostali Tir in okoliški kraji popolnoma odrezani od sveta, humanitarna pomoč pa skoraj ne prihaja več. Konvoji so namreč obstali sredi poti.

Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je pozval k odprtju varnih prometnih povezav, ki bi humanitarnim konvojem omogočile dostop do ogroženih območij na jugu Libanona, so sporočili v Bruslju. EU je za pomoč Libanonu odobrila ali predvidela približno 100 milijonov evrov.

UNIFIL začeli z evakuacijo

V vojni je umrlo 1023 Libanoncev in 123 Izraelcev. Prav vse večje število žrtev med slednjimi je glavni razlog za padec priljubljenosti izraelskega premierja Ehuda Olmerta in njegovega obrambnega ministra Amirja Pereca. Olmerta podpira še 48 odstotkov volivcev, medtem mu je ob začetku napadov ob strani stalo kar tri četrtine vprašanega prebivalstva.

Pripadniki misije Združenih narodov UNIFIL so začeli evakuacijo 350 libanonskih vojakov in kakih 2000 civilistov iz strateško pomembnega mesta Marjajun na jugu Libanona, potem ko so vanj v četrtek vkorakali izraelski vojaki in brez večjega odpora prevzeli nadzor.

Marjajun je danes pod zaščito pripadnikov UNIFIL zapustila kolona kakih 150 avtomobilov. Kot je sporočil libanonski notranji minister Ahmed Fatfat, se je ministrstvo odločilo, da s pomočjo indijskega bataljona UNIFIL evakuira vojake iz Marjajuna.

Kakih 400 libanonskih vojakov je od začetka izraelske ofenzive pred mesecem dni v Marjajunu pomagalo lokalnemu prebivalstvu, dokler niso v četrtek v mesto vdrli izraelski tanki in zasedli vojašnice, v katerih so bili nastanjeni. V Marjajunu je bil sicer do maja 2000, ko je Izrael končal svojo okupacijo Libanona, glavni štab izraelske vojaške policije v južnem Libanonu.

Bombe so uničile številne zgradbe v Bejrutu
Bombe so uničile številne zgradbe v Bejrutu FOTO: Reuters

Sicer pa je bilo v današnjih napadih izraelskega letalstva na severu in vzhodu Libanona ubitih dvanajst civilistov, od tega kar enajst v porušenju ključnega mostu med Libanonom in Sirijo.

Izraelski bombniki so medtem danes kar dvakrat obstreljevali strateško pomemben most v Akarju na severu Libanona. Ob drugem napadu so bili na mostu lokalni prebivalci, ki so prišli ocenit škodo po prvem napadu nekaj ur pred tem. Enajst ljudi je umrlo, petnajst je bilo ranjenih.

Tarča izraelskega letalskega napada je bila danes tudi neka vas kakih 20 kilometrov severovzhodno od mesta Tripoli na severu Libanona. Izrael je sicer na Tripoli v četrtek odvrgel letake, v katerih je prebivalce opozoril, da bodo njegova letala napadla vsako tovorno ali poltovorno vozilo, ki bo na cesti po 20. uri.

Nadaljevalo se je tudi obstreljevanje južnih predmestij Bejruta, pa tudi glavne ceste proti Siriji in avtoceste, ki povezuje dolino Beka z avtocesto Bejrut-Damask. Pri tem je bil na cesti severno od mesta Balbek ubit en civilist. Na jugu Libanona so izraelska letala napadla cesto med Sidonom in Tirom; slednji je sicer že od ponedeljka odrezan od ostalega Libanona, danes pa je bil kar trikrat tarča obstreljevanja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

shemish
13. 08. 2006 18.51
Hmm, problem pri sprejeti resoluciji UN-a s strani Izraela niti ni v tem kar avava praviš. Problem se pojavi v njhovi zahtevi, da dokler na to območje ne pridejo NATO-ve sile oni tega območja ne bodo zapustili. Pripravit takšno vojaško silo v nekaj dneh je skorajda nemogoče. Torej so si izraelci na ta način pridobili teden ali dva dodatka in bodo še naprej napadali po jugu Libanona. Hezbolah je pripravljen prenehat z napadi, vendar samo v primeru, če Izraelci zapustijo Libanon. Evo, pa smo v začaranem krogu. To zgolj prilivanje olja na ogenj in, če kdo pričakuje da bodo tako izraelci in hezbolah čakali, da se tam pojavi neka neodvisna vojaška sila kot opazovalka še naslednja dva tedna, potem res ne vem koga imajo/te za norca.
cevzar@yahoo.com
11. 08. 2006 23.34
Ze doskat sm zasledil da nimate up to date novic kle...ampak tole je pa zdaj zelo cudno. Iz Jeruzalem posta izvlecek:...final draft resolution that would authorize the deployment of 15,000 UN peacekeepers in south Lebanon to support a Lebanese force as it takes control of the region and Israel withdraws.....ter....About 2,000 UN troops and observers are now stationed in Lebanon. The draft would authorize an increase to a total of 15,000 troops.....Zdaj mi pa vi povejte..kdo se tu laze? Ker ce narobe obvescate dobi vase urednistvo jutr...en plato JAJC NA FASADO MADONA!!!!!!! Vi pa pravte neki o namestitvi libanonskih vojakov..pa kaj vem. Dajte madona...saj pa ne more bit tako pomembna stvar tako trivialno razlozena. Pa saj se veterinarji svoj siht bolj resno jemljejo...kje vam odgovornost do demokraticne druzbe??!!!
zupancicevajama@email.si
11. 08. 2006 15.40
Tako kakor Zidje ne pozabijo druge svetovne vojne, tudi Arabci in ostali svet ne bodo pozabili njihovih dejanj!
anzepivk@gmail.com
11. 08. 2006 14.06
Žide sem do nedavno spoštoval......zdej pa spet štalo delajo
cevzar@yahoo.com
11. 08. 2006 11.49