Papež Benedikt XVI. je pred množico vernikov na rimskem Trgu svetega Petra prebral tradicionalno božično poslanico mestu in svetu, 'urbi et orbi'. Opozoril je, da je v dobi, ko se vsi sklicujejo na solidarnost, naprednost in mir za vse, po svetu še vedno vse polno vojn in nasilja.
Vernikom po svetu je za božič voščil v številnih jezikih, med njimi prvič tudi v slovenščini, z besedami: "Božje dete naj vam podeli svoj blagoslov."
Za Benedikta XVI. je to drugi božič, odkar je postal papež. Lani je na razočaranje številnih vernikov po svetu voščilo v različnih jezikih močno skrajšal.
Med polnočnico se je spomnil otroka
Sveti oče je med polnočnico poudaril, da bi morala podoba Jezuščka v jaslih vsakogar spomniti na revne, zlorabljene in zapostavljene otroke po vsem svetu. "Otrok Betlehema usmerja naš pogled k vsem otrokom, najbolj k tistim, ki trpijo in so zlorabljani, naj bodo rojeni ali nerojeni," je dejal in s tem znova izpostavil cerkveno nasprotovanje splavu.
79-letni sveti oče je polnočno mašo vodil pred 10 tisoč verniki v vatikanski baziliki svetega Petra. Na tisoče vernikov je mašo spremljalo tudi na trgu pred cerkvijo, več milijonov ljudi pa je papeževim besedam prisluhnilo pred televizijskimi sprejemniki.
Papež je tudi obsodil prekomerno porabništvo, ki, kot pravi, velikokrat zasenči pravi pomen božiča. "Med prazničnimi pojedinami v teh dneh se spomnite Gospodovih besed: Ko pripravljate večerjo, ne vabite tistih, ki bodo v zameno povabili vas, raje povabite tiste, ki jih nihče drug ne in ki vas ne morejo povabiti," je dejal in dodal, da isto velja tudi za obdarovanje.
Molitev v arabščini
Član kongregacije je med polnočnico prebral molitev v arabščini, nov poskus papeža za zbliževanje z muslimanskim svetom. V njej je Boga prosil za 'dialog, medsebojno razumevanje in sodelovanje' med verniki vseh treh velikih monoteističnih religij - krščanstva, islama in judovstva.
Zvonovi bili za mir
Medtem ko se je v Rimu trlo ljudi, je Betlehem, kjer se je po verovanju kristjanov rodil Jezus Kristus, sameval. Zaradi napetosti med različnimi palestinskimi frakcijami, izraelskih omejitev potovanj in gradnje tako imenovanega varnostnega zidu se je v mesto prebilo veliko manj vernikov kot v letih, ko je vladal mir. Da bi se ta spet vrnil, je bilo zato glavno sporočilo tamkajšnjih molitev.
Več sto romarjev se je zbralo na mestnem trgu, številni so obiskali tudi cerkev Jezusovega rojstva. Polnočnice se je udeležil tudi palestinski predsednik Mahmud Abas, vodil jo je jeruzalemski latinski patriarh Mišel Sabah. V pridigi je pozval h koncu palestinsko-izraelskega nasilja in obnovitvi mirovnih pogovorov.
Zaradi nasilja trpi turizem, ki je bil glavna gospodarska panoga v Betlehemu, zaradi izraelskih omejitev številni prebivalci ne morejo v službe v Jeruzalem in Hebron. Revščina je zato vse hujša, prebivalci zapuščajo mesto, kljub svečanemu vzdušju pa je tudi božič bolj žalosten kot ponavadi.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.