Tujina

Spravno srečanje

Priština, 04. 02. 2007 14.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Posebni odposlanec ZN za Kosovo Ahtisaari želi organizirati srečanje med predstavniki Srbije in kosovskimi Albanci.

Srečanje, ki ga je predlagal posebni odposlanec ZN za Kosovo Martti Ahtisaari, naj bi potekalo 3. marca na Dunaju, so potrdili v krogih blizu odposlancu v Prištini. Potem pa bo Ahtisaari, kot že napovedano, v glasovanje Varnostnemu svetu ZN predložil svoj končni osnutek predloga za rešitev prihodnjega statusa Kosova.

Kosovski Albanci so povabilo že sprejeli, Srbija pa je Ahtisaarijev predlog zavrnila
Kosovski Albanci so povabilo že sprejeli, Srbija pa je Ahtisaarijev predlog zavrnila FOTO: Reuters

Pred načrtovanim srečanjem na vrhu naj bi se strokovnjaki iz Beograda in Prištine na Dunaju posvetovali o podrobnostih Ahtisaarijevega predloga. Kosovski Albanci so povabilo že sprejeli, Srbija pa je Ahtisaarijev predlog zavrnila kot "povsem nesprejemljiv". O naslednjih korakih se bo srbski predsednik Boris Tadić sicer v ponedeljek pogovarjal s predstavniki srbskih parlamentarnih strank.

Predlog Ahtisaarija nesprejemljiv

Namestnik predsednika Srbske radikalne stranke (SRS), ki je na nedavnih parlamentarnih volitvah dobila največ glasov kot posamezna stranka, Tomislav Nikolić, pa je v pogovoru za današnjo izdajo banjaluškega časnika Pravda dejal, da Srbija v primeru neodvisnosti Kosova Evropske unije sploh ne potrebuje.

Medtem pa je srbski zunanji minister Vuk Drašković dejal, da bi moral Beograd vztrajati pri pravici do Kosova in da bi morala Srbija vložiti pritožbo pri ZN in zahtevati spremembe predloga.
Medtem pa je srbski zunanji minister Vuk Drašković dejal, da bi moral Beograd vztrajati pri pravici do Kosova in da bi morala Srbija vložiti pritožbo pri ZN in zahtevati spremembe predloga. FOTO: Reuters

"Če bo razglašena neodvisnost Kosova, potem ne potrebujemo EU, potem moramo bežati pred njo, ker se postavlja vprašanje, kje se bo EU zaustavila, ko se bo spravila na srbska ozemlja," je dejal.

Ahtisaari je v petek v Beogradu in Prištini uradno predstavil svoj predlog o prihodnjem statusu Kosova, ki o neodvisnosti izrecno ne govori, po oceni Srbije pa odpira pot zanjo, kar je za Beograd nesprejemljivo. Priština na drugi strani iz istega razloga predlog podpira.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

vatre
05. 02. 2007 16.36
Se strinja, res so zadnja bojna linija. Skrbi me samo to, da so do sedaj še vse bitke v zgodovini zgubili
eBuddy
05. 02. 2007 10.23
naj Ahtisaari organizira spravno srečanje med ETO in Madridom...pa da vidimo kaj bo dosegel..... kar se pa srbov na kosovu tiče so pa oni zadnja bojna linija za celo evropo pred vdorom šiptarjev.....ne mislit da se bo končalo na kosovu
brankob@avtomatika.com
05. 02. 2007 05.09
Dobro, izgubili so ga po kosovski bitki, dobili kdaj pozneje itd. Za Kosovo so se puliili vsi in vsi so uporabljali precej groba sredstva. Nekaj pred WW II so se pa Albanci odločili,d a Srbov ne rabijo in so si pomagali s fašisti itd. Stara zgodba. Ravno tako težnje SANUja danes, preko katerga skuša pravoslavna cerkev spet nekaj zasesti. Kar je bilo je bilo in tudi na tiste ruševine in gradove je lahko navezan samo tisti, ki ne pričakuje, da bo lahko kaj ustvaril v bodočnosti. Ni pa v redu, da so albanci tako cigansko zlorabili prvo pošteno priložnost, ki so o dobili v vsej svoji zgodovini v YU. Brez nje bi bili stoletja, če ne tisočletje nazaj. Če naj bi bilo kosovo samostojno, zakaj ne ? Ampak s pravicami gre menda tudi neka odgovornost, a ne ? Ne moreš resno gledati nase kot na neko upravno enoto, pri tem pa obravnavati pregon parsto tisoč ljudi kot prometni prekršek.
vatre
05. 02. 2007 04.55
Srbi so Kosovo izgubili že l. 1389 po strahotnem porazu s Turki. Takrat so Turkom za skoraj 500 let prepustili Balkan. Danes so jih Šiptarji na Kosovu biološko preplavili in pokrajina je za njih dokončno izgubljeno. Se sicer ta agonija lahko nadaljuje še nekaj let, a končni izid je jasen, razlika je le v tem, da se Šiptarji tega dobro zavedajo, Srbi pa ne. Malo bo ostalo od Velike Srbije, ki naj bi segala do Karlovca. Črnogorci so še najdalj časa zdržali v tej skupnosti, sedaj se jim izmika to kar je resnično njihovega, Kosovo in tudi Vojvodina ima svoje težnje. Ali bo nazadnje ostal samo še beograjski pašaluk? Škoda, zaslužijo si kaj več.