Saška Švica, Dresden, Meissen in Leipzig so že takrat vidno zaznamovali pokrajino dežele na vzhodu Nemčije in danes ni prav nič drugače. Iz ptičje perspektive je Wilhelmina občudovala romantično silhueto gorovja Elbsandsteingebirge, v katerem se skrivajo številni čudoviti srednjeveški gradovi, baročni dvorci ter pompozne vrtne posesti, s svojimi slikovitimi stolpiči iz peščenjaka pa je takrat pustolovko nedvomno navdušil tudi nacionalni park Saška Švica, ki danes velja za edini skalnati nacionalni park Nemčije.

Tako edinstvena kot je pokrajina Saške, tako izjemna je tudi sama kulturna dediščina zvezne dežele s približno štirimi milijoni prebivalcev. Dresden, glavno mesto nemške zvezne dežele Saške v dolini reke Labe (Elbe) je eno izmed najlepših nemških mest, ki se lahko pohvali z več kot 800-letno zgodovino. Svoj vrhunec je Dresden dosegel v začetku 18. stoletja, ko so v mestu nastali najlepši arhitekturni spomeniki, zato se ga danes imenuje tudi »Firence ob Labi«. Saška metropola privablja številne kulturne navdušence s čudovitim starim mestnim jedrom, kjer se vzdolž bregov Labe bohotijo močni grajski zidovi ter pravljične stavbe iz renesanse, baroka in 19. stoletja. Ena najpomembnejših znamenitosti mesta je baročni arhitekturni kompleks Zwinger, ki ga sestavljajo Gemäldegalerie z neprecenljivo zbirko slik vseh pomembnejših evropskih šol, dragocena zbirka porcelana, ki sodi med največje na svetu, številni paviljoni ter čudovite bogate dvorane. Po obnovi Dresdna, ki je bila potrebna zaradi uničenja mesta v drugi svetovni vojni, danes staro mestno jedro ponovno žari kot nekoč, razkošna baročna kupola dresdenske cerkve Frauenkirche pa zaznamuje podobo mesta. Zakladnica saških knezov in kraljev ter zakladnica Grünes Gewolbe pa sta le dva od številnih impresivnih kulturnih zakladov, ki jih prestolnica Saške nudi svojim obiskovalcem. Dresden ima preko 50 muzejev in 30 manjših odrov, v mestu pa se odvijajo tudi številni priljubljeni glasbeni festivali (npr. Dresdner Musikfestspiele, Moritzburg Festival, Dixiland Festival ali pa Jazz dnevi Dresdna), ki se uvrščajo med vrhunce evropskih dogajanj. Potem pa so tu še kulturni vrhunci kot so denimo priljubljeni Filmski večeri na obrežju reke Labe, Dolga noč gledališč in muzejev, Mestni festival ali pa umetniški festival Elbhangfest.

V metropoli ob reki Labi ima med drugim svoj dom tudi ena izmed najbolj znanih opernih hiš na svetu – Semperoper Dresden. Zgodovina opere se je v saški prestolnici začela pisati že davnega leta 1667 z otvoritvijo operne hiše »Am Taschenberg«, veličastno Semperoper pa je leta 1841 zgradil priznani nemški arhitekt Gottfried Semper. V Semperjevi operi »domuje« nacionalni orkester Sächsische Staatskapelle Dresden pod taktirko glavnega dirigenta Christiana Thielemanna. Ustanovljen leta 1548, velja za enega najstarejših in zgodovinsko najbolj bogatih orkestrov na svetu, katerega so zaznamovali številni priznani skladatelji in prominentni dirigenti – med njimi tudi Richard Wagner in Richard Strauss, ki sta orkestru zaupala številne prve uprizoritve njunih odrskih del. Osrednja tematika Semperjeve opere v letu 2017 bo po uspešno izpeljanih »Dnevih Richarda Straussa« v preteklem letu ter »Dnevih baroka« marca letos, znameniti Wolfgang Amadeus Mozart. V sklopu »Mozartovih dni«, ki se bodo odvijali aprila prihodnje leto, si bo v Semperoper moč ogledati pet izjemnih Mozartovih opernih del – vključno z novo priredbo dela »Beg iz Seraja«. Leta 2017 pa bo svoj 200. jubilej praznoval tudi priznani saški pevski zbor Sächsische Staatsopernchor Dresden, katerega je leta 1817 ustanovil znameniti nemški skladatelj Carl Maria von Weber, ki se je med drugim v Dresdnu zavzemal tudi za vzpostavitev stalnega baletnega ansambla.

Za zibelko nemškega porcelana pa velja Meissen, slikovito saško mestece, ki navdušuje z bogato arhitekturo, 300-letno zgodovino izdelovanja znamenitega meissenskega porcelana in čudovitimi vinogradi v okolici. Alkimist Johann Friedrich Böttger, ki je od nemškega cesarja Avgusta Močnega dobil naročilo, da naj odkrije, kako izdelovati zlato, je v svojih poskusih takrat namreč uspel razvozlati »zgolj« skrivnost pridelave »belega zlata«. Meissenski porcelan je danes svetovno znan, nastajanje čudovitih umetnin pa si lahko obiskovalci v sklopu hiše porcelana Erlebniswelt HAUS MEISSEN® ogledajo v Manufakturi MEISSEN®. Hiša porcelana Erlebniswelt HAUS MEISSEN® pa bo obiskovalce že tudi v samem preddverju pozdravila z izjemno lepo mojstrovino oblikovano iz belega zlata: ženskim kipom Saxonia, največjo skulpturo iz porcelana na svetu, visoko kar 1,80 metrov. Saxonio, ki velja za ambasadorko meissenskega porcelana in ima na sebi čudovito krilo okrašeno z več kot 8.000 ročno izdelanimi porcelanastimi cvetlicami, imenujejo tudi saški »Kip svobode«. Svetovno znan meissenski porcelan, nad katerim so bile nemudoma navdušene tudi številne evropske kraljeve hiše, pa je na ogled tudi v muzeju Meissen®, ki deluje v okviru fundacije Meissen-Porzellan-Stiftung in to leto praznuje okroglo 100. obletnico. Kulinarična razvajanja pripravljena iz svežih regionalnih pridelkov postrežena na meissenskem porcelanu pa si bodo obiskovalci po dnevu preživetem v svetu nemškega porcelana lahko privoščili v kavarni in restavraciji Meissen®, ki ima med drugim na meniju tudi izjemno okusno in priljubljeno hišno tortico dekorirano z znamenitimi meissenskimi sabljicami.

Le lučaj stran od »prestolnice nemškega porcelana« pa se nahaja tudi t.i. »Mali Pariz« oz. mesto Leipzig, kjer se zgodovina dopolnjuje s sodobnim mestnim pridihom in so umetniški užitki ter doživetja v naravi le nekaj korakov stran. Priljubljena saška metropola je v svoji več kot 1000-letni zgodovini pridobila že kar nekaj vzdevkov: mesto glasbe in kulture, mesto herojev ali pa mesto Mirne revolucije. Leipzig je danes dinamična gospodarska, sejemska in kulturna metropola osrednje Nemčije, kot mesto glasbe pa je tudi rojstni kraj številnih glasbenih genijev. Richard Wagner, Johann Sebastian Bach in Felix Mendelssohn Bartholdy so namreč prav v Leipzigu napisali svoje danes svetovno znane glasbene mojstrovine. Vsekakor si obiskovalci mesta, katerega nemško ime izhaja iz slovanskega imena za lipo, morajo ogledati staro mestno jedro, spomenik žrtvam v Napoleonovi bitki, Bachov muzej, cerkev Sv. Tomaža, kjer je pridigal nemški teolog in začetnik reformacije Martin Luther, Muzej vzhodnonemške tajne policije Stasi, najstarejši botanični vrt v Nemčiji ter eno izmed največjih predilnic bombaža v Evropi, v kateri danes domuje izredno popularni umetniško-kulturni center Spinnerei, ki velja za enega izmed glavnih razstavnih prostorov za sodobno umetnost v Evropi. V Leipzigu pa se tudi ves čas nekaj dogaja. Med vrhunce prireditvenega koledarja vsekakor sodi Festival luči »Lichtfest«, s katerim mesto vsako leto 9. oktobra obeleži mirne demonstracije za svobodo in demokracijo iz leta 1989, v samo nekaj letih pa je postal en izmed vrhuncev letnega prireditvenega koledarja tudi festival »Klassik airleben«, festival klasične glasbe, ki ga organizira znamenita koncertna hiša Gewandhaus. Vsako leto se Leipzig spremeni tudi v darkersko modno pisto – takrat v mestu namreč poteka Wave-Gothik, največji festival darkerske scene na svetu s številnimi koncerti, opernimi predstavami, srednjeveškimi sejmi in razstavami, ki vsakokrat v mestece na sotočju rek Pleisse, Belega Elstra in Parthe privabijo več kot 20.000 obiskovalcev.

V zgodovino Saške pa se s svojimi dosežki niso vpisali le skladatelji in pustolovke v balonih. V tej regiji je deloval tudi znameniti nemški teolog in začetnik reformacije Martin Luther, ki je npr. v mestecih Grimma in Zwickau, pustil svoj izreden pečat.
NAGRADNA IGRA:
Z nekaj sreče na oddih v »Nemške Firence« vzdolž Labe!
Sodelujte v nagradni igri Nemške turistične organizacije in odgovorite na vprašanje: »Katera nemška zvezna dežela je prestolnica umetnosti in glasbenih vrhuncev?« Odgovor pošljite do vključno 30. junija 2016 na predstavništvo Nemške turistične organizacije (maja.horvat@germany.travel) in z nekaj sreče lahko prejmete dve nočitvi za dve osebi v hotelu Holiday Inn Dresden, ki je idealna izhodiščna točka za odkrivanje čudovitega nemškega baročnega mesteca in njegove veličastne arhitekture, gostom pa poleg izredno prijetnih nastanitev nudi tudi nepozabna kulinarična doživetja in wellness razvajanja ter odličen rekreacijski center Body&SoulTM.

