Kampanja, naslovljena Zločin nima spola, na novi spletni strani Europola na interaktiven način razkriva obraze ubežnikov, ki jih iščejo v 21 državah članicah EU. Med njimi je 18 žensk. Vse iščejo zaradi hudih kaznivih dejanj, kot so umor, trgovanje z drogami, kraja, goljufija in trgovanje z ljudmi.
Obrazi ubežnikov so najprej skriti pod srhljivimi neonskimi maskami, njihovi obrazi pa se med branjem o njihovih dejanjih postopoma odkrivajo. Čisto na koncu bralec zagleda obraz osumljenca in šele takrat ugotovi, ali gre za moškega ali žensko.
Cilj je na spletno stran pritegniti čim več obiskovalcev. Na podlagi izkušenj namreč ugotavljajo, da možnost za odkritje lokacije in aretacijo iskane osebe narašča s številom ljudi, ki si ogleda njeno fotografijo.
Na seznamu tudi Slovenka
Slovenija v okviru kampanje denimo išče Melanijo Stropnik, ki je osumljena več primerov goljufije v letih 2000 in 2001.
V enem od primerov naj bi zapeljala in zavedla žrtev, da je ta vložila skoraj 190.000 evrov v neko podjetje. Obljube visokih donosov za žrtev se niso izpolnile, saj je Stropnikova lagala o dobičku podjetja. Še en primer suma goljufije se nanaša na drage letalske karte za Ugando, izhaja s spletne strani Europola.
V zadnjih letih se število žensk v krimiminalnih dejavnostih povečuje
Veliko študij je preučilo vlogo spola pri zločinu. Večina teh je preučevala spol žrtev, manj pogosto pa spol storilca. Vendar se je v zadnjih desetletjih število žensk, vpletenih v kriminalne dejavnosti, povečalo, čeprav z nekoliko počasnejšim tempom kot pri moških. Raziskovalci smatrajo, da je pomembno preiskati žensko kriminalno vedenje z namenom ugotavljanja, ali bi se predpisi politike za zmanjševanje kriminalitete morali za ženske razlikovati.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.