Spoznajte družino Asad, ki ima nadzor nad Sirijo že več desetletij, nekateri pa jo zaradi številnih spletk že primerjajo s Sopranovimi. 47-letni Bašar al Asad je sirski predsednik od leta 2000. Šolal se je za okulista in si ni nikoli mislil, da ga bo prevzel svet politike. Vendar pa je zaradi zgodnje bratove smrti postal prvi kandidat za očetovega naslednika. Tako vodi državo z 21 milijonov prebivalcev, ki so zdaj postali tarča Zahoda.
Asad se z vstajniki bojuje že več kot dve leti, ZDA pa so njegovo vojsko obtožile, da je v nedavnih bojih z uporniki uporabila kemično orožje in ubila na stotine ljudi.
Starši
Bašarjev oče Hafez Asad je Sirijo vodil tri desetletja in jo oblikoval v veliko silo v regiji. Vladal je za časa Hosnija Mubaraka v Egiptu in Moamerja Gadafija v Libiji, leta 2000 pa je umrl zaradi srčnega napada.
Državi je prinesel stabilnost in moderno tehnologijo, nekdanji ameriški predsednik Jimmy Carter pa je dejal, da je imel zelo dobro znanje zgodovine in se je ob šalah o Izraelu celo znal nakremžiti, kljub velikemu sporu s to državo.
Ameriški politik in diplomat Henry Kissinger je nekoč zapisal, da se je pogajal vedno ena-na-ena, zavzel je najbolj skrajno pozicijo in popuščal, nato pa sklical svoje generale in vse skupaj ponovil še za šov. Kissinger je to označil za živce parajoče in bizarno pogajanje.
Bašarjeva mati Aniseh Makhlouf, hči ugledne sirske družine, se je s Hafezom Asadom poročila, ko je bil on še poročnik letalskih sil. Kljub temu da se ni pojavljala v javnosti, si je pridobila velik vpliv, zaradi katerega so jo številni še leta po možev smrti imeli za prvo damo.
Nekateri poročajo, da je svojega sina Bašarja še na začetku letošnjega leta prepričevala, da mora trše zatreti upornike, nato pa je pobegnila v Združene arabske emirate, kamor se je pred tem že zatekla tudi njena edina hči Bušra al Asad.
Žena
Asma Asad je rojena v Veliki Britaniji, obiskovala pa je tudi kraljevo šolo. Z Bašarjem al Asadom se je poročila leta 2000, kmalu zatem ko je prevzel oblast. Pred poroko je nekaj časa delala kot investicijska bankirka. Gospa Asad je v medijih zelo priljubljena, leta 2011 pa je modna revija Vouge o njej napisala tudi zelo laskav profil.
Sorodniki
Basel Asad, vojaški častnik sirske vojske, je bil najstarejši Hafezov sin in je do leta 1994, ko je bil pri 33 letih starosti ubit v prometni nesreči, veljal za njegovega naslednika. Umrl je med divjo vožnjo od Damaska proti bližnjemu letališču.
Basel je poveljeval gardi, ki je bila zadolžena za varovanje predsednikove palače. Bil je tudi inženirec in padalec. Tik pred smrtjo je bil na čelu sirske pogajalske ekipe v mirovnih pogovorih z Izraelom, ki jih je sicer vodil takratni ameriški predsednik Bill Clinton.
Maher Asad je Bašarjev najmlajši brat. Poveljuje elitnim enotam sirske vojske. Po mnenju številnih gre za človeka z zelo trdnimi stališči, na katerega se je Bašar zelo zanašal ob začetku upora pred dvema letoma.
Ker gre za zelo strah vzbujajočo osebnost, naj bi celo vodja opozicije ameriškim zaveznikom na začetku tega tedna svetoval, naj Maherjevo utrdbo uvrstijo na seznam tarč, če bodo ZDA napadle Sirijo.
Bušra Asad pa je edina Bašarjeva sestra. Po smrti brata Basila naj bi postala očetova zaupnica, lani pa je po tem, ko so uporniki ubili njenega moža, zaposlenega v sirski vojski, zbežala v Združene arabske emirate.
Njen odnos z Bašarjevo ženo Asmo naj bi bil zelo hladen, saj naj bi nasprotovala njenemu pojavljanju v javnosti.
O Madždu Asadu, mlajšem Bašarjevem bratu, pa je zelo malo znanega. Leta 2009 je umrl v prometni nesreči, bil pa naj bi tudi mentalno bolan.
Rami Makluf je nečak Bašarjeve matere Aniseh. Je eden izmed najvplivnejših poslovnežev v Siriji. V lasti je imel družbo Syriatel, a so jo po dveh letih protestniki zaplenili kot simbol režima. Protestniki so namreč zažgali pisarne družbe.
KOMENTARJI (144)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.