Po mnenju komisije namreč sedanja nemška ureditev vračanja embalaže pijač omejuje svobodno trgovino s pijačami iz drugih držav članic, s čimer so kršeni predpisi glede prostega pretoka blaga znotraj Evropske unije. Ker pa si v zadnjih tednih nemška vlada močno prizadeva, da bi spremenila neprimerne predpise, bo komisija s tožbo počakala tri mesece, so sporočili v Bruslju.
Sporni predpisi
V skladu z določili, ki glede vračanja embalaže trenutno veljajo v Nemčiji, so prodajalci v okviru obvezne kavcije za embalažo dolžni sprejeti zgolj embalažo tiste vrste, oblike in velikosti, ki jo ima posamezen prodajalec v svoji ponudbi, vračilo vse ostale embalaže za enkratno uporabo, za katero je obvezno plačati kavcijo, pa lahko zavrnejo. Končni porabniki tako izgubijo možnost, da uporabljeno embalažo za enkratno uporabo vrnejo poljubnemu prodajalcu, kar za nekatere pijače predstavlja bistveno oviro za dostop na nemški trg.
Komisija se na področju embalaže izrecno zavzema za varovanje okolja in je prav zato mnenja, da mora biti potrošnikom omogočeno, da porabljeno embalažo za enkratno uporabo vrnejo na vseh prodajnih mestih. Po zdajšnjem nemškem sistemu to ni mogoče, to pa ima negativne učinke na uvoz pijač iz ostalih držav članic, ki se zaradi lažjega transporta v 95 odstotkih primerov prodajajo v embalaži za enkratno uporabo.
Kršitev svobodnega pretoka blaga
"Komisija je sklenila, da se bo v tem primeru obrnila na sodišče, saj gre za hudo kršitev svobodnega pretoka blaga. Ker je Nemčija v zadnjih tednih pokazala veliko mero prizadevanj, da bi ugodila zahtevam komisije, smo se odločili, da vložitev tožbe odložimo za tri mesece in nemški vladi omogočimo, da uredi zadeve. Upamo, da se bo primer lahko razrešil brez pomoči sodišča v korist končnih potrošnikov, industrije pijač in okolja," sta pojasnila komisar za notranji trg Frits Bolkenstein in komisarka za okolje Margot Wallstroem.
Nemška ureditev vračanja embalaže pijač
Nemška določila glede embalaže, ki veljajo od leta 1998, predpisujejo, da morajo prodajalci za embalažo za enkratno uporabo zaračunati kavcijo v višini od 0,25 evra do 0,50 evra (odvisno od prostornine), kakor hitro se delež pijač, ustekleničenih v embalaži za večkratno uporabo, zniža pod 72 odstotkov. Do 1. januarja 2003 je bila kavcija vpeljana za mineralno vodo, pivo in osvežilne pijače z mehurčki, 22. septembra 2004 se je ta zahteva razširila še na sadne sokove in osvežilne pijače brez mehurčkov.