Kardinal Bernard Law je bil na čelu bostonske škofije, ko je tam pred tremi leti izbruhnil škandal, povezan s spolnimi zlorabami mladoletnikov. Lawja so obtoževali, da je ščitil podrejene duhovnike, čeprav je vedel za njihova pedofilska nagnjenja. Konec leta 2002 je odstopil s položaja bostonskega nadškofa, škofija pa je obubožala in morala prodati celo škofovsko rezidenco, da je žrtvam zlorab lahko plačala 85 milijonov dolarjev odškodnine.
Kardinal Law se je preselil v Vatikan, kjer ga je Janez Pavel II. imenoval za dekana ene glavnih rimskih bazilik Marije Snežne. Za ameriške katolike je dejstvo, da je danes lahko vodil mašo za pokojnega papeža, neprijetno presenečenje in skoraj žalitev.
"Kardinalu Lawju dajejo pomembno vlogo v Rimu. To je, kot da bi posipali sol na že odprte rane," je na protestih v Vatikanu povedala predsednica skupine zlorabljenih Barbara Blaine. Človek s tako sporno preteklostjo zagotovo ni med kandidati za naslednjega papeža, o katerih te dni razpravljajo kardinali. Zavedajo se, da bo težko najti koga, ki bi se lahko kosal s papežem Wojtylo.
"Za vernike v Bostonu je to zelo boleče. Če on vodi mašo, to pomeni, da v Rimu ne razumejo, koliko bolečine je pustil za seboj, ko je odšel. Zato se ne bom udeležil maše, pa tudi protestiral ne bom," je dejal eden izmed vernikov, ki prihaja iz Bostona.
Papež bo postal svetnik
Papeža Janeza Pavla II. bi lahko že oktobra razglasili za svetnika, je ocenil sekretar vatikanske kongregacije za zadeve svetnikov. Nadškof Edward Nowak, čigar kongregacija proučuje dokumente in procese beatifikacije in kanonizacije, je za italijanski časnik Corriere della Sera povedal, da bi bil lahko Janez Pavel II. hitro razglašen za svetnika.
Proces beatifikacije, prve stopnje kanonizacije, se lahko sicer začne šele pet let po smrti kandidata, vendar bi lahko novi papež zadevo pospešil. To je na primer storil papež Janez Pavel II., ki je proceduro beatifikacije Matere Tereze začel že poldrugo leto po njeni smrti. "Škofovska sinoda se bo sestala oktobra v Rimu in to bi lahko bila dobra priložnost za takšno razglasitev," meni Nowak.
Na papeževem pogrebu v petek so verniki, ki so napolnili Trg Svetega Petra, zahtevali, da pokojni sveti oče takoj postane svetnik. "Tega nisem pričakoval. Spominja nas na potrditev svetnikov s strani ljudstva, ki je bilo veljavi v starodavni cerkvi," je še dejal Nowak in dodal, da so danes pravila drugačna, vendar vsebina ostaja enaka. "Ni cerkev tista, ki kanonizira, ljudstvo je tisto, ki spozna in potrdi svetništvo posameznika."
Kardinali so znova zasedali
V Vatikanu so se po dnevu počitka ponovno zbrali kardinali. Na kardinalskem zboru, ki so se ga udeležili tudi kardinali, ki nimajo pravice voliti novega papeža, so poskušali določiti profil naslednika papeža Janeza Pavla II. Ali jim je to tudi uspelo, ni znano. Kardinali namreč v času, ko se pripravljajo na konklave, ne dajejo intervjujev in se ne srečujejo s predstavniki medijev.
Z Združenih narodov pa so sporočili, da si želijo, da nov papež ne bi nasprotoval uporabi kondomov in tako pomagal v boju proti širjenju virusa HIV in AIDS.
Cerkev poskuša privabiti mlade
Katoliška cerkev se je našla pred novim izzivom, kako privabiti mlade vernike. Med papeževanjem Janeza Pavla II. so se ti množično udeleževali dogodkov, kot so vsakoletni Svetovni dnevi mladih in praznovanje jubilejnega leta 2000, čeprav jih je le malo redno obiskovalo cerkev. Priljubljenost svetega očeta med mladimi se je pokazala tudi med njegovim pogrebom, ko jih je na tisoče prispelo Rim. Vatikan sedaj poskuša najti način, da bi cerkev ostala zanimiva za mlade vernike, ki jo tesno povezujejo s preminulim papežem.
“Potrebovali bi njegov klon. Zelo dolgo časa bo minilo, preden bomo lahko sprejeli nobvega papeža, če ga bomo ploh lahko kdaj,” je na vprašanje, kakšen naj bo nov pontif, odgovorila 21-letna Italijanka Maria. “Razumel nas je,” je dejala osemnajstletna Katrina iz Dublina, ki je redno prihajala v Rim, da bi poslušala pridige Janeza Pavla II.. Prepričana je, da ga novi papež ne bo uspel nadomestiti.
Kardinal Joachim Meisner, ki bo letos v nemškem Kölnu gostil Svetovne dneve mladih, je optimističen. Prepričan je, da se bo nov papež lahko aktivneje družil z mladimi kot njegov bolehni predhodnik. Prav obisk tega dogodka naj bi bilo tudi prvo potovanje novega papeža. “Zanj načrtujemo več aktivnosti, kot bi jih za Janeza Pavla II.. Novi papež bo to najbrž tudi potreboval, da bi postal prepoznaven med mladimi,” je dejal Meisner.
“Z Janezom Pavlom II. so mladi imeli očeta,” razlaga njegovo priljubljenost bruseljski kardinal Godfried Danneels in dodaja, da je bil sveti oče edina zaupanja vredna javna oseba, ki so jo poznali. “Niso se strinjali z vsem kar je rekel, to je nekaj drugega. A med njimi je vladalo obojestransko zaupanje, in to je zelo pomembno za novega papeža."