Pristojni strokovnjaki, ki na zahtevo notranjega ministrstva od srede pregledujejo 43.000 spornih volilnih lističev z italijanskih parlamentarnih volitev, bodo svoje delo zaključili najkasneje do velike noči, poročajo italijanski mediji. Gre za glasovnice, za katere je sporno, ali so neveljavne ali jih je treba prišteti k glasovom enega od taborov.
Levosredinska koalicija pod vodstvom Romana Prodija in desnosredinska koalicija pod vodstvom sedanjega premiera Silvia Berlusconija sta bili sicer na nedeljskih in ponedeljkovih parlamentarnih volitvah zelo izenačeni. V skladu z začasnimi rezultati je na volitvah v 630-člansko poslansko zbornico levosredinska koalicija prejela 49,8 odstotka glasov oziroma 348 sedežev, Hiša svoboščin pa 49,7 odstotka glasov oziroma 281 poslanskih sedežev. Razlika med njima naj bi znašala le kakih 25.000 glasov.
V boju za 315 sedežev v senatu je Prodijeva unija dobila 158 sedežev, Hiša svoboščin 156, en sedež je neodvisen. V senatu sedi še sedem dosmrtnih senatorjev, ki jih je italijanski predsednik na ta častni položaj imenoval za njihovo življenjsko delo.
Politični analitiki sicer ocenjujejo, da tudi ponoven pregled glasovnic ne bo vplival na rezultat volitev. Enako menijo celo Berlusconijevi zavezniki krščanski demokrati (UDC). "Do pregledov je vedno prihajalo, treba jih je opraviti, da bi preverili, ali se podatki ujemajo, vendar pa mislim, da to ne bo vplivalo na izide volitev," je dejal generalni sekretar stranke Lorenzo Cesa.
Takoj ko bodo znani rezultati ponovnega štetja spornih glasovnic, naj bi italijansko vrhovno sodišče potrdilo izide volitev. Poslanci in senatorji se bodo na ustanovni seji parlamenta sešli 28. aprila, v začetku maja pa naj bi v poslanski zbornici in senatu izvolili predsednika in oblikovali poslanske skupine. Predsednika obeh domov parlamenta naj bi nato odločila, ali bo parlament najprej izvolil novega predsednika države ali glasoval o zaupnici vladi.
Poslanska zbornica in senat predsednika države volita na skupni seji. Za izvolitev je v prvem in drugem krogu potrebna dvotretjinska večina, v primeru tretjega kroga pa je predsednik izvoljen že z navadno večino. Novi predsednik zaprosi zmagovalca volitev, naj oblikuje vlado, o kateri potem poslanska zbornica in senat glasujeta ločeno.
Če predsednika poslanske zbornice in senata odločita, da bodo o zaupnici vladi glasovali pred izvolitvijo predsednika, bo zmagovalca volitev za oblikovanje vlade zaprosil sedanji predsednik Carlo Azeglio Ciampi, ki mu sedemletni mandat poteče 18. maja. Novi premier bi nato zaprosil parlament za glasovanje o zaupnici.
Berlusconi se bori
Italijanski premier Berlusconi, ki je bil glede na začasne rezultate parlamentarnih volitev poražen v bitki za sedeže v obeh domovih parlamenta, je zahteval ponoven pregled 1,1 milijona glasovnic ter natančen pregled zapisnikov s 60.000 volišč. To bi lahko odobril le predsednik države Ciampi, ki pa je po nekaterih podatkih Berlusconijeve zahteve že zavrnil. Obenem se je nekoliko distanciral od očitkov o volilni prevari, ki jih je izrekel po sredinih pogovorih s predsednikom Italije Ciampijem in dejal, da gre bolj za nepravilnosti.
"Obstaja toliko novosti in toliko spletk, da sem prepričan, da bi se moral rezultat spremeniti," je bil v sredo zvečer oster Berlusconi, ki pa ni navedel podrobnosti. Vodja opozicije Prodi je v odzivu na Berlusconijeve očitke o volilni prevari odvrnil, da želi premier očrniti zmago levosredinske koalicije in pridobiti na času. "Zmagali smo in Berlusconi mora domov," je na slovesnosti ob zmagi v Bologni dejal Prodi in dodal, da Berlusconi že dolgo vodi politiko, ki "seje sovraštvo in ločuje deželo".
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.