Bush in Putin sta podpisala sporazum o zmanjšanju zalog strateškega orožja, ki predvideva občutno zmanjšanje zalog jedrskih konic, vendar pa vse ne bodo uničene, kot je želela Rusija, temveč bo del uskladiščen, kot so zahtevale ZDA. Sporazum predvideva, da naj bi do leta 2012 državi zmanjšali število jedrskih konic dolgega dosega za dve tretjini, s sedanjih 6000 na od 1700 do 2200.
Zgodovinski sporazum predvideva doslej največje zmanjšanje jedrskega orožja, vendar bo po vsej verjetnosti tudi zadnji sporazum takšne vrste. Predstavniki ameriške administracije so namreč že napovedali, da se ne nameravajo pogajati o novih sporazumih o nadzoru orožja z Rusijo, saj za to po koncu hladne vojne in ob spremenjenih gospodarskih in vojaških paradigmah ni več potrebe.
Bush je po podpisu sporazuma kljub temu dejal, da je to zgodovinski dan za Rusijo in ZDA, pa tudi za ves svet. Putin pa je dejal, da je podpis sporazuma logično nadaljevanje in uresničitev dogovorov, ki sta jih dosegla v ZDA novembra lani. Bush in Putin sta sprejela tudi več dokumentov o sodelovanju med državama, med drugim deklaracijo o novih strateških odnosih.
Dosežen dogovor glede uskladiščenja
ZDA in Rusija so po več krogih pogajanj dogovor o zmanjšanju zalog jedrskega orožja dosegle v ponedeljek, 13. maja, le deset dni pred vrhom. V zadnjem krogu pogajanj sta namreč namestnika ruskega in ameriškega zunanjega ministra, Georgij Mamedov in John Bolton, dosegla približanje stališč glede najbolj spornega vprašanja, kaj storiti z odvečnimi jedrskimi konicami. Moskva je namreč vseskozi zahtevala njihovo uničenje, Washington pa je vztrajal pri njihovem uskladiščenju. Naposled je Rusija dovolila ZDA, da uskladišči nekaj jedrskega orožja, medtem ko naj bi ostalo uničili.
Ruski predsednik Putin je po podpisu sporazuma branil rusko odločitev, da bo lahko del jedrskih konic le uskladiščen, saj to po njegovih besedah pomeni korak naprej v zagotavljanju mednarodne varnosti. Ruski komunisti so namreč to odločitev ostro kritizirali in jo označili kot izdajo ruskega nacionalnega interesa. Putin je dejal, da bi Rusija sicer raje videla, da bi bile konice uničene in ne le uskladiščene, kljub temu pa je podpisani sporazum dober signal za odnose med državama.
Sporazum morata ratificirati še duma in senat
Po podpisu sporazuma o zmanjšanju zalog strateškega orožja, ki obsega tri strani, morata sporazum ratificirati še ruska duma in ameriški senat. Ameriška stran je sicer sprva vztrajala, da bi naj bil dogovor neformalne narave, tako da ratifikacija v senatu ne bi bila potrebna, Rusija pa je vztrajala pri formalnem sporazumu.
Ameriški in ruski predsednik sta po pogovorih, ki sta jih imela pred podpisom sporazuma, na skupni novinarski konferenci pozdravila "novo kvaliteto" odnosov med državama. Dodal je še, da je do otoplitve odnosov med Rusijo in ZDA prišlo v zadnjih 18 mesecih z aktivnim delovanjem ameriškega predsednika Busha. Bush pa je po pogovorih, ki so trajali skoraj tri ure, dejal, da sporazum o zmanjšanju zalog strateškega orožja dokazuje, da sta državi "prijateljici". Bush je še ocenil, da je konec obdobja konfrontacij med ZDA in Rusijo.
Voditelja podpisala več deklaracij
Bush in Putin sta podpisala več skupnih deklaracij, med njimi deklaracijo o novih strateških odnosih med ZDA in Rusijo, ki zajema področje boja proti terorizmu, odnosov med Rusijo in zvezo Nato ter gospodarskih odnosov, določa pa tudi rusko-ameriško sodelovanje na področju protiraketne obrambe. V deklaraciji se ZDA in Rusija tako zavezujeta, da bosta okrepili skupna prizadevanja za boj proti novim izzivom 21. stoletja, kar vključuje boj proti grožnjam, ki jih predstavljata mednarodni terorizem in širjenje orožja za množično uničevanje.
Deklaracija tudi določa, da bodo ZDA in Rusija tesno sodelovale pri uresničevanju skupnih programov, da bi zagotovile varno uskladiščenje tehnologij, informacij, znanja in surovin s področja orožja za množično uničevanje. V okviru novega skupnega sveta Nato-Rusija pa bodo ZDA in Rusija tudi preučile možnosti za tesnejše sodelovanje pri evropski protiraketni obrambi. V okviru sveta Nato -Rusija bodo Rusija in članice zavezništva v zadevah skupnega interesa delovale kot enakopravni partnerji. Skupaj si bodo prizadevale odbiti tveganja in grožnje njihovi varnosti.
Predsednika Putin in Bush sta podpisala tudi deklaracijo o sodelovanju v boju proti terorizmu, ki poudarja predvsem boj proti širjenju jedrskega orožja, poleg tega pa potrjuje vlogo ZDA v Srednji Aziji in na Kavkazu. Bush je dejal, da je v sklopu boja proti terorizmu najbolj zaskrbljujoča možnost, da bi teroristične skupine pridobile orožje za množično uničevanje. Bush je povedal, da sta s Putinom v tem kontekstu govorila tudi o rusko-iranskem sodelovanju, ki je za ZDA sporno. Putin je ob tem poudaril, da je sodelovanje Rusije z Iranom le gospodarske narave.
Zanimive spletne povezave: