Španski premier Jose Maria Aznar, čigar država trenutno predseduje EU, je na novinarski konferenci povedal, da so EU in latinskoameriške države, ki jih je najbolj prizadelo lansko globalno upočasnjevanje gospodarske rasti, sklenile dogovor, ki vključuje tudi možnost sporazuma o prosti trgovini.

Predstavniki petnajsterice so sicer ob tem posvarili kolege z druge strani Atlantika, da morajo pred začetkom pogovorov o prosti trgovini uresničiti več demokratičnih in gospodarskih reform. "Vse je odvisno od napredka posameznih držav," je poudaril španski zunanji minister Josep Pique.
Države Latinske Amerike in Karibov imajo kar za 35 odstotkov več prebivalcev kot petnajsterica, vendar njihov bruto domači proizvod (BDP) predstavlja le 25 odstotkov unijinega. Sicer omenjeno območje za EU predstavlja le šest odstotkov celotne trgovine in 12 odstotkov v deležu naložb. Uvoz iz omenjenih držav v EU po podatkih iz leta 2000 predstavlja 10 odstotkov vsega uvoza petnajsterice, izvoz pa 9-odstotni delež celotnega unijinega izvoza. Obratno pa države Latinske Amerike in Karibov na trge EU uvozijo pet odstotkov celotnega uvoza in izvozijo šest odstotkov izvoza.
Zasedanje je zaradi strahu oblasti pred morebitnimi terorističnimi napadi baskovske separatistične organizacije ETA potekalo ob izjemno poostrenih varnostnih ukrepih.